Haulotte - Kierunek na elektryczne

Data publikacji:

Firma Haulotte przygotowała kilka interesujących nowości, które zaprezentowała podczas ostatniej wystawy Intermat i które już są dostępne lub niebawem uzupełnią ofertę produktową. Wśród nich największe zainteresowanie wzbudziły bez wątpienia terenowe podnośniki przegubowe HA20 LE i HA20 LE Pro o wysokości roboczej 21 m z najnowszej generacji Pulseo, będące zwiastunami nowej strategii firmy. Według niej w przyszłości wszystkie terenowe platformy dostępowe będą miały napęd wyłącznie elektryczny.

Zgodnie z zapowiedzią firmy, która jako pierwsza na rynku złożyła takie zobowiązanie, jest to dopiero początek na drodze do zasilania elektrycznego pełnej linii maszyn Haulotte, pod względem parametrów odpowiadających wersjom z silnikami spalinowymi. Na razie trudno określić, kiedy to nastąpi, bo część maszyn pozostanie z tradycyjnym napędem ze względu na odbiorców i rynki, jeszcze niegotowe na taką zmianę.

Pierwsze nowej generacji

Oprócz zerowej emisji  podczas zasilania z akumulatorów i cichej pracy podnośniki Pulseo wyróżnia wydajność napędu elektrycznego opartego na silnikach asynchronicznych i wyjątkowo pojemnych bateriach, co pozwala pracować przez cały dzień. W razie potrzeby akumulatory można także szybko doładować ze zintegrowanego generatora spalinowego „range extender”,  a w godzinach postoju za pomocą wbudowanej „inteligentnej” ładowarki sieciowej optymalizującej proces ładowania. Wielką zaletą nowych podnośników są bardzo niskie koszty eksploatacji w porównaniu z urządzeniami zasilanymi olejem napędowym, wynikające głównie z małych kosztów zużywanej energii elektrycznej  oraz z redukcji zużycia paliwa o ponad 55% (w przypadku korzystania z generatora), co oznacza rekordowo krótki czas amortyzacji.
Bezobsługowy napęd elektryczny i niskie wymagania serwisowe generatora pozwoliły również obniżyć koszty konserwacji, którą ułatwia dobry dostęp do podzespołów oraz wbudowane narzędzia diagnostyczne, dostępne z poziomu dotykowego monitora lub tabletu (smartfona) z dedykowaną aplikacją.
Maszyny zwracają też uwagę bardzo sprawnym układem jezdnym z silnikami elektrycznymi przy każdym kole, dostarczającymi wysoki moment obrotowy, co gwarantuje zdolność pokonywania wzniesień do 45°, a w połączeniu z dużym prześwitem i wahliwą osią - bardzo sprawne poruszanie się w trudnym terenie. Wszystkie skrętne koła, z pełnym, niebrudzącym ogumieniem, zapewniają doskonałą zwrotność. Maszyny są standardowo wyposażane w kosze o udźwigu 250 kg, który opcjonalnie można zwiększyć do 350 kg.

Jest bezpieczniej

Póki generacja Pulseo nie zastąpi całkowicie dotychczasowych maszyn, ofertę Haulotte wciąż uzupełniają nowe modele z nowymi rozwiązaniami. Wśród nich znajdują się nowe spalinowe podnośniki przegubowe - wprowadzony na początku roku HA26 RTJ Pro o wysokości roboczej 23 m oraz HA16RTJ Pro o wysokości 16 m, który ma pojawić się w czerwcu br. Oba będą wyposażone m.in. w innowacyjne systemy Haulotte Activ’Lighting oraz Stop Emission.
Activ’Lighting, który ostatnio został wyróżniony prestiżową nagrodą IAPA (International Awards for Powered Access) w konkursie branżowej federacji IPAF (International Powered Access Federation), ma zapewniać bezpieczeństwo podczas załadunku i rozładunku maszyny. Odbywa się to zwykle na początku i na końcu dnia, często przed świtem lub po zmroku, gdy światło dzienne jest niewystarczające. System składa się z 10 punktów świetlnych, włączanych automatycznie przez czujnik zmierzchowy, które skutecznie oświetlają nie tylko strefę załadunku wokół podnośnika, lecz także panele sterujące dolny i górny, co pozwala bez ryzyka wykonywać konieczne manewry.
Z kolei Stop Emission to układ automatycznie wyłączający silnik po wykryciu co najmniej 90-sekundowej bezczynności. Silnik włącza się ponownie, gdy tylko operator poruszy elementy sterowania. W rezultacie zużycie silnika i związanych z pracą podzespołów maleje nawet o 20%, co obniża koszty konserwacji i serwisu.
O bezpieczeństwo operatorów zadba natomiast system Haulotte Activ’Shield Bar. Jest to umieszczona nad pulpitem sterowniczym, na wysokości klatki piersiowej, specjalna poręcz z czujnikiem reagującym na nacisk. Jeśli podczas podnoszenia lub ruchu maszyny do tyłu operator zostanie do niej przyciśnięty, wówczas maszyna natychmiast zatrzyma się, zapobiegając zmiażdżeniu operatora, a system włączy alarm świetlny i dźwiękowy.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.