[ATB] Aktualności

Haulotte - Sprzedaż coraz większa

Data publikacji:

W minionym roku Grupa Haulotte zanotowała w porównaniu z rokiem 2016 wzrost sprzedaży netto o 11%, a zysku operacyjnego z bieżącej działalności, z wyłączeniem wpływu zmian kursowych - aż o 56%. W drugim półroczu ub. roku firma podkręciła zatem jeszcze wyniki, głównie dzięki stałemu wzrostowi rynku europejskiego.

Rynek platform dla robót na wysokości w roku 2017 nadal generował wzrost, który był widoczny we wszystkich regionach. Dzięki temu Grupa Haulotte osiągnęła wzrost przychodów o 12% (z wyłączeniem wpływu kursów walut). W roku 2017 sprzedaż netto w Grupie Haulotte osiągnęła wartość 510 mln euro, podczas gdy w roku 2016 firma wygenerowała 457,8 mln euro. O prawie 2,5 punktu procentowego, z 6,05% w roku 2016 do 8,47% wielkości sprzedaży netto, wzrósł też w 2017 r. zysk operacyjny z bieżącej działalności (z wyłączeniem wpływu zmian kursów walut).
Gwałtowny wzrost bieżącego zysku operacyjnego firma odnotowała mimo wzrostu cen surowców i pojawiających się zatorów związanych z dostępnością komponentów do produkcji. Głównymi czynnikami takiej poprawy był znaczny wzrost wolumenów i zróżnicowanie asortymentu sprzedaży oraz umocnienie pozycji rynkowej.

Dobre prognozy

Pomimo utrzymującego się spadku kosztów obsługi zadłużenia firmy, skonsolidowany zysk netto w ub. roku wyniósł 17,7 mln euro i w porównaniu z 2016 r. był niższy o 24%. Na koniec roku firma zanotowała jednak dużo lepszy wynik niż po I półroczu, gdy w stosunku do I półrocza 2016 r. skonsolidowany zysk netto był niższy o 35%. Jednocześnie dzięki mocnym wynikom operacyjnym i dobrej kontroli kapitału obrotowego w minionym roku gwałtowanie spadło zadłużenie firmy, do -17,4 mln euro (nie uwzględniając gwarancji). W związku z tym na dorocznym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy 29 maja zostanie zaproponowana dywidenda w wysokości 0,22 euro za akcję.
W roku 2018 silna aktywność handlowa na wszystkich rynkach i wzrost portfela zamówień powinny zapewnić Grupie Haulotte prawie 10-procentowy wzrost przychodów. Dalsze wzmocnienie oferty handlowej oraz zwiększona koncentracja na programach badawczo-rozwojowych, wraz z utrzymującym się pozytywnym trendem w cenach surowców, pozwolą firmie uzyskać również stabilny dochód operacyjny z bieżącej działalności.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.