[ATB] Technika Himoinsa

Himoinsa - Stosuj z głową

Data publikacji:

Niskie obciążenie silnika agregatu - w jaki sposób wpływa to niekorzystnie na zespół prądotwórczy? Jakie szkody może to spowodować? Jakie działania naprawcze należy podjąć? Radzi Jorge Torres Vera, dyrektor ds. obsługi posprzedażnej i technicznej w Himoinsa.

Rzeczywiste obciążenie silnika zależy od potrzebnej do uzyskania mocy. Jednostka napędowa i jego części składowe są przeznaczone przede wszystkim do pracy przy dużym obciążeniu. Nieprzerwana praca w trybie niskiego obciążenia może prowadzić do większego zużycia oleju, a w konsekwencji np. do wyraźnie większego odkładania się jego pozostałości w silniku, jak również w układzie dolotowym i wydechowym. Ma to negatywny wpływ na funkcjonalność i żywotność silnika, co oznacza większe nakłady na konserwację jednostki. Ponadto, gdy silnik pracuje w trybie niskiego obciążenia, schładza się, co oznacza, że paliwo jest spalane tylko częściowo (większa emisja węglowodorów). Ze względu na niską temperaturę paliwa wzrasta ilość niespalonego paliwa. Problemy te wynikają z faktu, że pierścienie tłokowe, sam tłok i cylinder nie rozszerzają się na tyle, aby zapewnić dobre uszczelnienie, w wyniku czego olej trafia do skrzyni korbowej, pogarszając jakość i właściwości smaru.
Częste i ciągłe używanie zespołów prądotwórczych przy obciążeniu poniżej 30% może z czasem prowadzić do zwiększenia ilości spalin, obecności paliwa w oleju silnikowym, wycieków oleju i nadmiernego zużycia turbosprężarki, zwiększonego ciśnienia w skrzyni biegów i skrzyni korbowej, nadmiernego odkładania się pozostałości węgla na powierzchniach zaworów, tłoków czy kolektora wydechowego, czy aktywowania wymuszonego cyklu regeneracji DPF.

Skuteczne rozwiązania

W związku z tymi zagrożeniami, aby zapewnić prawidłowe użytkowanie agregatu prądotwórczego firma Himoinsa zaleca, aby unikać jego nieprzerwanej pracy w trybie niskiego obciążenia lub też aby ograniczyć czas takiego użytkowania do minimum czasu. Producent zaleca, aby unikać stosowania zespołów prądotwórczych w warunkach niskiego obciążenia przez okres dłuższy niż 15 minut. Również podczas cotygodniowych testów pracy czas bez obciążenia powinien być ograniczony maksymalnie do kwadransa, aż do momentu, gdy wartości naładowania akumulatora powrócą do normy.
Poza tym zespoły prądotwórcze powinny być eksploatowane raz w roku przez kilka godzin przy pełnym obciążeniu, aby oczyścić silnik - czyli aby wyeliminować zwęglony osad oleju w silniku i układzie wydechowym. Obciążenie powinno być zwiększane przez okres 4 h - od zera do pełnego obciążenia.
Jeżeli wraz z długotrwałym użytkowaniem agregatu przy niewielkim obciążeniu silnika pojawią się wyżej wymienione usterki, przed wymianą któregokolwiek z komponentów należy uruchomić generator przy pełnym obciążeniu.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.