[ATB] Budownictwo

Historyczne wyniki Grupy Unibep

Data publikacji:

37 mln zł (wzrost o 28 proc. rdr) zysku netto, przy sprzedaży na poziomie 1,68 mld zł, czyli na poziomie analogicznym jak w roku 2019 – takie są wyniki Grupy Unibep za 2020 r. - To historyczne wyniki Grupy osiągnięte w trudnych, pandemicznym warunkach – ocenia Leszek Gołąbiecki, prezes zarządu Unibep SA. – W taki wyjątkowy sposób udało się nam uczcić 70-lecie spółki. Inaczej, z powodów koronawirusa, nie mogliśmy niestety świętować.

Bardzo dobre wyniki finansowe osiągnęły: generalne wykonawstwo w kraju i za granicą, działalność deweloperska i budownictwo infrastrukturalne. Słabsze wyniki budownictwa modułowego wynikają m.in. z większych niż planowano kosztów związanych z budowami prowadzonymi w Skandynawii (spowodowane głównie pandemią, a co za tym idzie kwarantannami, zmianą organizacji pracy itd.) oraz niskim kursem korony norweskiej.

- 2020 rok wszyscy zapamiętamy jako czas niezwykle wymagający, związany z niespotykaną w historii skalą zachorowań na COVID-19 w kraju i na świecie. Praktycznie od marca 2020 roku mieliśmy do czynienia z zarządzaniem w kryzysie. W odróżnieniu od innych segmentów gospodarki, branża budowlana nie została zmuszona do wstrzymania prac, dotyczyło to zarówno rynku polskiego, jak też rynków, na których Grupa Unibep prowadzi działalność – mówi Leszek Gołąbiecki. - Mimo rosnącej liczby zachorowań i absencji spowodowanych zmianą organizacji pracy we wszystkich naszych biznesach, nie została wstrzymana żadna z blisko 80 budów, ani działalność produkcyjna czy usługowa. Firma funkcjonowała i funkcjonuje stabilnie, choć wymaga to dużej elastyczności od całej kadry.

Warto dodać, że w ubiegłym roku Grupa Unibep zbudowała solidne portfele zakupów w każdym segmencie – na rok 2021 i lata kolejne generalne wykonawstwo (krajowe i zagraniczne) ma kontrakty na ok. 1,2 mld zł, Oddział Infrastruktury na ok. 710 mln zł, a spółka inżynierska Budrex – ok. 165 mln zł. Z kolei Unihouse SA posiada umowy na ponad 320 mln zł.

- Zdecydowanie poprawiliśmy jakość ofertowania, dywersyfikujemy naszą działalność pod względem produktowym, jak też geograficznym. Jesteśmy lub za chwilę będziemy widoczni na budowach w Małopolsce, czy w woj. zachodniopomorskim, lubelskim czy warmińsko-mazurskim – dodaje prezes. – Ale cały czas pracujemy nad pozyskiwaniem kontraktów. Jeśli chodzi o rynki wschodnie stawiamy głównie na Ukrainę.

Warto zwrócić uwagę także na rosnącą pozycję segmentu deweloperskiego w Grupie Unibep. Unidevelopment SA – spółka-córka Unibep SA - osiągnęła rekordowy wynik: przy sprzedaży na poziomie 242 mln zł, zysk netto wyniósł 27 mln zł. Deweloper podpisał 819 umów z klientami oraz przekazał 770 mieszkań. Została podjęta decyzja o rozszerzeniu działalności Unidevelopment na rynek Trójmiasta – w marcu 2021 r. spółka kupiła nieruchomość w Gdańsku, na której planuje zrealizować projekt deweloperski.

Warto także dodać, że Unidevelopment SA prócz sprzedaży mieszkań klientom indywidualnym, rozpo­czął sprzedaż nieruchomości klientom instytucjonal­nym. W tym obszarze z funduszem inwestycyjnym spółka zawarła przedwstępną umowę sprzedaży  drugiego etapu osiedla Fama Jeżyce w Poznaniu.

- Polska może zostać liczącym się rynkiem dla inwestorów, którzy chcą zainwestować w mieszkania na wynajem, czy akademiki. Jesteśmy przygotowani na rozmowę z takimi funduszami, gdyż w swoim portfolio mamy projekty wieloetapowe – tłumaczy Leszek Gołąbiecki.

Prezes podkreśla, że firma z wielką uwagą analizuje sytuację w Polsce i rynkach, gdzie pracuje, w tym związane z gospodarką, jak i z rozprzestrzenianiem się koronawirusa  COVID-19. - Mam nadzieję, że podobnie jak w roku ubiegłym branża budowalna będzie mogła w miarę normalnie pracować, realizując kontrakty zgodnie z harmonogramami. Jednocześnie podkreślam, że Grupa Unibep jest przygotowana na różne warianty działań i – co pokazały doświadczenia z ub. roku – jesteśmy elastyczni i potrafimy skutecznie zarządzać w sytuacjach kryzysowych.

Jakie cele stawia przed sobą Grupa Unibep na rok 2021? – Przede wszystkim chcemy rozwijać nasze biznesy, poprawiać ich efektywność, stawiać na nowoczesne narzędzia i innowacyjne podejście do projektów budowlanych, a jako Grupa Unibep z roku na rok poprawiać nasze wyniki. Oczywiście, będziemy też dbać o zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników – wyjaśnia Leszek Gołąbiecki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.