[ATB] Aktualności

Innowacyjna sieć chłodnicza od Sennebogen

Data publikacji:

Zmiany klimatu są szczególnie odczuwalne w dużych miastach. Nagrzewające się skupiska wysokich budynków, betonowych konstrukcji i asfaltowych dróg długo utrzymują ciepło. Z tego względu coraz więcej instytucji publicznych w centrach miast wykorzystuje innowacyjną sieć chłodniczą, która zapewnia chłodne powietrze w budynkach i wykorzystuje do tego celu naturalne źródła zimna, takie jak woda gruntowa lub ścieki. Na stacji metra Mouton Duvernet, będącej węzłem francuskiej sieci transportowej w dzielnicy Lyon Part-Dieu prowadzone są intensywne prace budowlane sieci chłodniczej z wykorzystaniem sprzętu firmy Sennebogen.

Dzielnica wokół Gare de Part-Dieu w Lyonie jest coraz popularniejsza. Jedną z najważniejszych prac budowlanych prowadzonych w rejonie na wschód od linii kolejowej jest budowa innowacyjnej instalacji chłodniczej Mouton Duvernet. System ten działa na podobnej zasadzie co ogrzewanie miejskie. Woda jest transportowana w obiegu wymuszonym i w tym czasie pośredniczy w wymianie energii cieplnej. W opisywanym przypadku działanie agregatów chłodniczych polega na wykorzystaniu wody odpływowej pompowanej z pokładów garaży parkingowych Part-Dieu. Woda ta jest doprowadzana do instalacji i używana do chłodzenia w agregatach chłodniczych, a następnie wyprowadzana do aluwialnych wód gruntowych Rodanu za pomocą specjalnie wywierconych studni. Wytwarzana woda lodowa jest z kolei rozprowadzana wokół budynków w dzielnicy Part-Dieu i wykorzystywana w klimatyzacji za pośrednictwem sieci chłodniczej.
Budowę sieci chłodniczej powierzono firmie Dalkia, spółce zależnej grupy EDF. Dalkia to francuskie przedsiębiorstwo działające w branży usług energetycznych. Jej główne dziedziny działalności związane są z wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii odnawialnych. Jako podwykonawcę projektu wykorzystano również firmę Résurgence Forage z siedzibą w Chaponost w regionie Rodan, która specjalizuje się w projektach wiertniczych. To właśnie tej firmie powierzono wykonanie 8 studni zrzutowych (w tym 5 rozpoczętych w 2019 r.). Firma Résurgence Forage podczas prac wiertniczych zastosowała żuraw gąsienicowy Sennebogen 630HD, wyposażony w obudowany oscylator i chwytak Leffer.

Żuraw gąsienicowy
Sennebogen 630 E R-HD

Żuraw Sennebogen 630 E R-HD  jest urządzeniem bardzo wszechstronnym i nadaje się do szerokiego zakresu zastosowań w przemyśle wydobywczym, do pogłębiania, w inżynierii hydraulicznej, do budowy studni, rurociągów lub do podnoszenia. Wyróżnia się w szczególności niewielką szerokością transportową, wysoką stabilnością i solidną konstrukcją. Mobilna wersja żurawia do pracy w pełnym cyklu roboczym jest urządzeniem idealnym do zastosowań na placach budowy w centrum miasta. Żuraw wyposażony jest w silnik wysokoprężny o mocy 186 kW, wyciągarki 120 kN i legitymuje się udźwigiem 30 t.
Wiercenie studni odbywa się za pomocą obudowanego oscylatora na głębokości do 18 m, a mechaniczny, sterowany linką chwytak na przemian usuwa luźny materiał i wpycha rurę. Zastosowane wyciągarki 120 kN umożliwiają zsynchronizowane podnoszenie chwytaka, a także otwieranie i zamykanie jego klap. W ten sposób urządzenie może wydajnie penetrować różne warstwy geologiczne o naturalnie zmiennej twardości. W czasie gdy chwytak schodzi coraz głębiej, sekcje obudowy penetrują glebę i studnia stopniowo nabiera kształtu. Po osiągnięciu zadanej głębokości, Julien Jouanneau, geolog firmy Résurgence Forage, sprawdza strukturę warstwy i obecność wody na oczekiwanym poziomie, a studnia może zostać obudowana. Chwytak wiertniczy jest odkładany na bok i zastępowany przez blok wciągnika, aktywuje się wówczas wskaźnik mocy znamionowej (RCI). Następnie maszyna przechodzi w „tryb dźwigowy”. Wyłożenie odwiertu polega na opuszczeniu końcowej osłony i innych jej elementów do obudowy wiertnicy.
Praca w każdych warunkach

Możliwość wykonywania różnorodnych prac to nie jedyne zalety maszyny. Na terenie w dzielnicy Part-Dieu jest wiele ograniczeń wynikających z tego, że prace budowlane muszą być przeprowadzane wokół istniejącej już podziemnej infrastruktury, z systemem transportu publicznego miasta, z torami tramwajowymi i kolejkami położonymi w niewielkich odległościach od miejsc odwiertów. Dzięki hydraulicznie teleskopowanemu podwoziu gąsienicowemu Sennebogen 630 R-HD jest nie tylko stabilny i bezpieczny w miejscu pracy, ale może być również szybko i bezproblemowo przemieszczany.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.