Planowana pierwotnie na końcówkę maja 2017 r. kolejna edycja targów Intermasz nie odbyła się - decyzją organizatorów została połączona z targami Budma. Impreza ta odbędzie się w dniach 30 stycznia - 2 lutego na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Gdy przed kilkoma miesiącami okazało się, że eksperyment w postaci majowej imprezy targowej dla szeroko rozumianego sektora budowlanego został zakończony, stało się jasne, iż konieczne jest zaproponowanie nowej formuły Intermaszu. Oczywiście należy podejść do tej kwestii zgodnie z jedynym słusznym podejściem „po owocach ich poznacie”, choć już dziś widać, że trudno oczekiwać rewolucji w sposobie podejścia do tej imprezy, a MTP stawia na znany już od wielu lat sposób prezentacji sprzętu. Czy okaże się to słuszne? Na kilka dni przed targami widać tylko, iż firm z branży maszyn budowlanych nie będzie zbyt wiele…
Targowe medale
Niezależnie od tego, choćby z kronikarskiego obowiązku należy przybliżyć laureatów Złotych Medali MTP, przyznanych z okazji targów Intermat i Budma. Na pierwszej z tych imprez wyróżnienie to dostały: koparka Mecalac 9MWR (więcej na s. 31 - przyp. red.), a także minikoparka gąsienicowa Wacker Neuson ET 18 o masie eksploatacyjnej ok. 1,7-2,2 t, napędzanej silnikiem Yanmar o mocy 13,4 kW. Maszyna, którą można bez problemu transportować na standardowej lawecie, posiada unikalny system pionowania nadwozia i ramienia kopiącego VDS i szybkozłącze hydrauliczne Easy Lock. Warto także przyjrzeć się zdobywcom Złotych Medali targów Budma 2018. W tym gronie znalazł się m.in. system Geda Akku Leiter Lift, czyli bardzo kompaktowy wyciąg towarowy do transportu pionowego różnych materiałów. Lekkie i bardzo praktyczne urządzenie transportuje szerokiej gamy materiały do wysokości 10 m. Geda Akku Leiter Lift działa całkowicie bezprzewodowo na baterie akumulatorowe i sterowane jest za pomocą smartfona. Medal Budmy otrzymał również system deskowań ściennych Peri Maximo z technologią jednostronnie obsługiwanych ściągów MX. Rozwiązanie z unikalnym systemem elektrycznego podgrzewu pozwala na szybszą obsługę niż tradycyjne deskowanie ramowe, a także charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na siłę roboczą. Z kolei przy budowie fundamentów warto rozważyć wykorzystanie innego „medalowego” rozwiązania, w postaci łatwych w obsłudze szalunków fundamentowych Tassu. System składa się z szalunków traconych - elementy o długości 5 m ze zbrojeniem podstawowym ważą około 20 kg i pozwalają wykonać fundamenty budynku nawet w ciągu jednego dnia. W razie potrzeby należy zastosować zbrojenie dodatkowe.
GA
fot.firmowe
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę