[ATB] Budownictwo

Inwestycje na Ukrainie wzrosną trzydziestokrotnie

Data publikacji:
Inwestycje na Ukrainie wzrosną trzydziestokrotnie

Polskie inwestycje bezpośrednie w Ukrainie mogą wzrosnąć do 30 mld USD w ciągu najbliższych 5 lat - wynika z szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Szacujemy, że oprócz bezpośredniego zaangażowania w odbudowę, skala polskich inwestycji bezpośrednich może wzrosnąć do 30 mld USD w najbliższych 5 latach. Zaangażowanie będzie widoczne m.in. w sektorze energetycznym, budownictwie, części przemysłu czy usługach finansowych. To prawie 30-krotny wzrost - informuje Polski Instytut Ekonomiczny. Dodaje przy tym, iż według Narodowego Banku Ukrainy bezpośrednie inwestycje z Polski wynosiły 1,2 mld USD w 2021 r. –Narodowy Bank Polski wskazuje, że dochód z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich w Ukrainie wzrósł z -34 mln euro w 2014 r. do rekordowych 130 mln euro w 2021 r.

– Na konferencji w Lugano ustalono, że Polska i Włochy będą odpowiedzialne za odbudowę Donbasu, jednego z najbardziej zdewastowanych regionów Ukrainy. Patrząc na wielkość tej części Ukrainy, projekty rozwojowe będą odpowiadały za około 15-20% łącznej wielkości Planu Odbudowy, co stanowi wartość rzędu 150-200 mld USD. Rząd Ukrainy podjął działania usprawniające współpracę z Polską - wdrożył m.in. ustawę o specjalnym statusie Polaków w Ukrainie, która ułatwia prowadzenie działalności

– przypomina Polski Instytut Ekonomiczny.

Dotychczasowe łączne straty infrastrukturalne w Ukrainie wyniosły 136 mld USD. Władze ukraińskie oraz Europejski Bank Inwestycyjny oceniają łączny koszt projektów powojennej odbudowy Ukrainy na ponad 1 bln USD.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.