Jak dobrze dobrać koparko-ładowarkę dla użytkownika?

Data publikacji:

Koparko-ładowarka - przez wiele lat ciesząca się największą popularnością na naszym rynku - to uniwersalna maszyna do wykonywania szeregu prac na placu budowy. W jakich przypadkach wskazany jest zakup koparko-ładowarki, nie zaś innej maszyny o znacznie węższym zakresie robót? Odpowiadamy na pytania dotyczące optymalnego wyboru maszyny tego typu, korzystając z doświadczeń przedstawicieli dystrybutorów dwóch dobrze znanych na naszym rynku marek koparko-ładowarek - Caterpillar i Hidromek.

Caterpillar

– Na wstępie nawiązałbym trochę do cyfr. Rynek na koparko-ładowarki w Polsce jest największy w całej Europie, oczywiście wyłączając Rosję, Ukrainę i Turcję. Rocznie w Polsce sprzedaje się około 1000 nowych koparko-ładowarek, co udowadnia, że maszyna ta jest nadal bardzo popularna – zauważa Jan Rudak, kierownik do spraw komunikacji marketingowej w firmie Bergerat Monnoyeur, odpowiadającej za sprzedaż maszyn Caterpillar na rynku polskim. – Zresztą polskie prawo dopuszcza poruszanie się koparko-ładowarek po drogach. Oznacza to niższe koszty transportu, bo nie trzeba angażować niskopodwoziówek, konieczny w przypadku większych maszyn - koparek i ładowarek. Warto dodać, że nie we wszystkich krajach jest to dozwolone. Poza tym nabywca tej maszyny zyskuje „dwa w jednym” - koparkę i ładowarkę. Oznacza to konieczność zatrudniania tylko jednego operatora i niższe koszty utrzymania - jednej maszyny, a nie dwóch

– dodaje Jan Rudak.

Koparko-ładowarka świetnie sprawdza się w usługach - dojedzie na plac budowy i wróci na własnych kołach. Wskazane jest użycie tej wszechstronnej maszyny, gdy dzień pracy jest bardzo urozmaicony. Nietrudno sobie wyobrazić, gdy np. koparko-ładowarka przez 2 h kopie, 2 h ładuje, 2 h równa teren, a 1 h wraca do bazy. Wiadomo bowiem, że gdyby tej maszynie przyszło kopać przez 8 h, nie osiągnęłaby takiej wydajności jak koparka podobnych rozmiarów.

A zatem na jakie elementy wyposażenia i parametry robocze przyszły użytkownik powinien zwrócić szczególną uwagę? Właściwą konfigurację maszyny do potrzeb klienta zapewnia duży wybór wyposażenia w koparko-ładowarkach. Oczywiście decydując się na zakup, szczególną uwagę należy zwrócić na zasięgi pracy: maksymalną głębokość kopania, zasięg na poziomie gruntu oraz wysokość załadunku. Nie mniej ważnym aspektem jest zapewnienie wysokiego komfortu pracy - do wyboru jest wygodniejsze sterowanie dżojstikami lub poprzez dźwignie.

Czym zatem w tym zakresie wyróżniają się koparko-ładowarki Caterpillar?

Zdaniem producenta, cechuje je przede wszystkim: najwydajniejszy układ hydrauliczny, mocna i szybka hydraulika, niskie zużycie paliwa, sterowanie dżojstikami elektrohydraulicznymi (w modelach 432 i 444), a także łatwo weryfikowana na rynku wtórnym niska utrata wartości maszyn. Patrząc na komfort pracy, użytkownicy maszyn Caterpillar mogą - na życzenie - skorzystać z kabiny w wersji „De Luxe”, z dodatkowym oświetleniem, regulowaną kolumną kierownicy w dwóch płaszczyznach, zamkniętym obiegiem powietrza, podgrzewanym fotelem z rozbudowanym oparciem, klimatyzacją i oświetleniem LED drogowym i roboczym (10 szt. reflektorów).

Poza tym w kwestii wyposażenia koparko-ładowarek CAT należy zwrócić uwagę na: szybkozłącza hydrauliczne łyżki ładowarkowej i koparkowej (większy komfort operatora, który nie ma potrzeby wychodzić z kabiny i ręcznie wybijać sworznie - oszczędność czasu i sił), możliwość ustawienia czułości i modulacji dżojstików pod preferencje operatora i dostosowanie się do aplikacji (wyłącznie w modelach 432 i 444), a także centralne smarowanie maszyny (dla koparko-ładowarek jest 40 punktów smarnych), co oznacza zmniejszenie czasu obsługi przez operatora.

No i „last but not least” - na co należy zwrócić uwagę chcąc wykorzystywać koparko-ładowarki z szeregiem różnego rodzaju osprzętów roboczych?

– Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo, dobór odpowiedniej wielkości osprzętu do maszyny. Istotne jest też przeszkolenie operatora z pracą z osprzętem. Co jeszcze? Aby wydajność układu hydraulicznego maszyny była wystarczająca do zasilenia osprzętu

– kwituje Jan Rudak.

Hidromek

– Koparko-ładowarka jest dobrym wyborem jeśli ma być jedyną maszyną i często się przemieszcza lub zorganizowanie regularnie transportu dla innej maszyny (np. minikoparki) nastręcza problemów

– przekonuje Justyna Janiszczak, specjalistka ds. sprzedaży w firmie Grausch i Grausch, dystrybuującej koparko-ładowarki marki Hidromek na rynku polskim.

 

Z perspektywy przyszłego użytkownika najważniejsze są komponenty, z których maszyna jest zbudowana. Oczywiście bardzo istotna jest jednostka napędowa. Przy mocy silnika ok. 100 KM wielu producentów w swoich maszynach montuje jednostki o pojemności 3,4 l, podczas gdy w przypadku tureckiego producenta jest to 4,4 l.

Oznacza to, że od silnika można oczekiwać większej żywotności i mniejszego zużycia paliwa. Kolejnym niezmiernie ważnym elementem wyposażenia jest pompa hydrauliczna, która musi być wielotłoczkowa ponieważ zapewnia łączenie ruchów, ich niezależną szybkość i niskie zużycie paliwa (w zasadzie wszyscy istotni producenci koparko-ładowarek legitymują się już pompami tego typu).

Ważna jest też skrzynia biegów - automatyczna, która pozwala na szybkie wykonywanie pracy i zmniejsza zmęczenie operatora, a także sterowanie elementami roboczymi - dżojstiki także poprawiają komfort i precyzję pracy. Istotne są elementy, których parametry nie są podawane w katalogach maszyn, a mają wpływ na trwałość. I tak, według producenta, koparko-ładowarki Hidromek legitymują się mostami napędowymi większymi niż w przypadku innych maszyn, co pozwala na przenoszenie większych obciążeń dynamicznych i oznacza większą trwałość. Poza tym mają też np. siłowniki i sworznie większej średnicy. Wpływa to na większą masę co poprawia zachowanie maszyny podczas pracy przednią łyżką - lepsza trakcja.

– W standardzie oferujemy maszynę z automatyczną skrzynią biegów, z dżojstikami do obsługi koparki i ładowarki, amortyzacją przedniej łyżki, kołami 20 cali z przodu, ramieniem koparki z teleskopem i instalacją do młota, a kluczowe elementy przedniej łyżki są wykonane ze stali trudnościeralnej (Hardox). Pozostali producenci mają to jedynie w najdroższych wersjach. My nie dajemy wyboru cena czy komfort tylko dajemy komfort w standardzie. Ostatnio także przyjęło się, że w standardzie mamy klimatyzację montowaną fabrycznie.

– wymienia Justyna Janiszczak.

Cóż radzić użytkownikom chcącym wykorzystywać koparko-ładowarki z szeregiem różnego rodzaju osprzętów roboczych? Jeżeli maszyna ma przede wszystkim często poruszać się po utwardzonych drogach i większość czasu być wykorzystywana jako koparka, należy wybrać maszynę na małym kole z przodu. Jeśli więcej pracuje na gołym placu budowy, większość pracy wykonuje na przedniej łyżce, to zasadny jest wybór różnych kół. Pozostałe wyposażenie takie jak łyżki dobiera się w zależności od profilu firmy. Z perspektywy klientów, zwykle potrzebna jest łyżka skarpowa o szerokości 600 mm (rzadziej o szerokości 400 lub 900 mm). Z pozostałych osprzętów może przydać się głównie młot, rzadziej zagęszczarka hydrauliczna czy frezarka do asfaltu.

Koparko-ładowarki Hidromek zapewniają także wysoki komfort pracy. Zawdzięczają to standardowym elementom, takim jak dżojstiki, automatyczna skrzynia biegów, klimatyzacja, prowadzenie rury wydechowej na słupku kabiny co nie ogranicza widoczności. Wnętrze kabiny jest wykonane z materiałów wysokiej jakości, ma sporo schowków, w tym jeden chłodzony. Ponadto wskaźniki parametrów pracy są zawsze w polu widzenia operatora.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.