[ATB] Technika

Jak powinna wyglądać diagnoza uszkodzenia pompy hydraulicznej?

Data publikacji:

Dowiedz się, jakie sposoby diagnozy pompy hydraulicznej znają doświadczeni serwisanci maszyn budowlanych? Niektóre z pozornie małych objawów mogą w przyszłości doprowadzić do bardzo poważnych i kosztownych uszkodzeń.

    Jak powinna wyglądać diagnoza uszkodzenia pompy hydraulicznej?

Pompa hydrauliczna to najważniejszy element każdej maszyny budowlanej. To dzięki niej koparki, ładowarki, spycharki i wiele innych urządzeń może pracować z pełną swoją mocą i wydajnością. Oznacza to jednak, że każda jej awaria może znacząco wpływać na efektywność, a nawet ciągłość pracy. Wspólnie z firmą Banat zajmującą się serwisem maszyn budowlanych opisujemy, jak operatorzy maszyn mogą przewidzieć potencjalne uszkodzenia pompy hydraulicznej.

 

Nie zlekceważ ostrzeżeń

Pierwszym sygnałem o problemie, który maszyna daje operatorowi, może być spadek wydajności układu hydraulicznego. Może się to objawiać między innymi wolniejszym działaniem siłowników, brakiem reakcji na sterowanie czy nagłym obniżeniem ciśnienia w układzie. Jeśli zauważysz w maszynie problem związany z olejem hydraulicznym jak na przykład wyciek z układu lub nienaturalnie wysoką jego temperaturę podczas pracy, są to znaki, że pompa hydrauliczna w Twojej maszynie może wymagać uwagi. Wygląd samego oleju też jasno pozwala na stwierdzenie problemu – jeśli pojawia się w nim piana lub elementy obce takie jak opiłki metalu, możemy być już pewni uszkodzenia podzespołu.

Tak samo, niepokojące dźwięki, takie jak zgrzytanie, buczenie czy syczenie w trakcie pracy maszyny, mogą być oznaką awarii. Nietypowe dźwięki i mogące im towarzyszyć wibracje są jednymi z najłatwiej zauważalnych objawów problemów z pompą hydrauliczną. Odgłosy wycia, gwizd czy buczenie mogą wskazywać na uszkodzenia łożysk, problemy z kawitacją pompy lub inne uszkodzenia mechaniczne które wpływają na rozsypanie się pompy i zanieczyszczenie całego układu hydraulicznego. Zgrzyty często są wynikiem tarcia o siebie metalowych części, co może prowadzić do poważniejszych awarii, a wibracje, zwłaszcza te nieregularne i intensywne, mogą być efektem zużycia wewnętrznych podzespołów pompy lub nawet jej rozsypaniem.

Głośnej pracy pompy hydraulicznej może towarzyszyć pienienie się oleju. Koniecznie upewnij się wtedy czy układ nie wciąga powietrza, tworząc kawitację. Łatwym i sprawdzonym sposobem na znalezienie nieszczelności jest posmarowanie węża ssącego pianką do golenia. Jeśli w posmarowanym miejscu jest nieszczelność, pianka zacznie się w nim pienić. Jeżeli natomiast podejrzewasz, że z pompą hydrauliczną w Twojej maszynie coś jest nie tak, spróbuj chwycić ręką wąż hydrauliczny od ciśnienia wychodzącego z pompy. Jeśli poczujesz na ręce mrowienie i delikatne ruchy węża, natychmiast wyłącz maszynę i skontaktuj się z serwisem! Tak samo niebezpieczne dla pompy hydraulicznej może być przegrzewanie się układu – pod wpływem wysokiej temperatury uszczelnienia mogą twardnieć, tracąc przy tym swoje właściwości. 

 

Profilaktyka zamiast leczenia

Diagnostyka pompy hydraulicznej powinna zaczynać się od szczegółowego przeglądu układu hydraulicznego. Regularna kontrola poziomu i jakości oleju hydraulicznego jest podstawą pewności sprawnego działania maszyny, a w razie niepewności analiza próbek oleju może ujawnić zanieczyszczenia, które potwierdzą stan wewnętrznych części pompy. Kolejnym krokiem jest pomiar ciśnienia w układzie za pomocą manometrów. Niski wynik takiego pomiaru może wskazywać na nieszczelność lub zmniejszoną wydajność pompy. Oprócz tego, inspekcja wizualna wszystkich elementów, takich jak uszczelki i przewody, pozwala na wskazanie nieszczelności czy uszkodzeń mechanicznych.

Do najczęstszych przyczyn awarii pomp hydraulicznych należą zanieczyszczenia oleju, niewłaściwa konserwacja oraz zużycie mechaniczne. Zanieczyszczenia w oleju, takie jak pył, opiłki metalu czy woda, mogą prowadzić do szybkiego zużycia się wewnętrznych elementów pompy. Bez regularnej wymiany oleju oraz filtrów hydraulicznych, olej w układzie traci swoje właściwości, co może doprowadzić do uszkodzeń. Również nadmierne obciążenie maszyny i długotrwała praca bez przerw przyczyniają się do szybszego zużycia pompy hydraulicznej. Warto więc pamiętać o przerwach!

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.