[ATB] Technika Husqvarna budowlane

Jak skutecznie walczyć z pyłem budowlanym?

Data publikacji:
Husqvarna, Jak skutecznie walczyć z pyłem budowlanym?

Pył budowlany to w pierwszej kolejności problem osób pracujących na budowach. Ale nie tylko. A przecież przecinanie płyt chodnikowych czy kostki brukowej na wolnym powietrzu to obrazki często widziane w miastach w Polsce. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę jak niebezpieczna jest chmura pyłu, która wydostaje się do otoczenia podczas takiego cięcia. Cząsteczki pyłu zawierają bowiem krystaliczną krzemionkę, która powoduje mnóstwo niebezpiecznych chorób, a w efekcie może doprowadzić nawet do zgonu.

Coraz powszechniejsze są przepisy zakazujące w miastach korzystania z dmuchaw do sprzątania liści oraz odpadów. Wynika to z faktu, iż dmuchawy ponownie wzniecają pył, który wcześniej opadł. Przez to mieszkańcy miast są narażeni na powtórne jego wdychanie. Jednocześnie brakuje jednoznacznych przepisów zakazujących przecinania w przestrzeni publicznej np. kostek brukowych, co dzieje się każdego dnia na ulicach polskich miast i miasteczek wzniecając w powietrze chmury pyłu, który zagraża zdrowiu lub życiu.

Szkodliwa krystaliczna krzemionka

Krystaliczna krzemionka to podstawowy składnik piasku, granitu gleby i innych minerałów. Inne jej formy to kwarc, krystobalit i trydymit. Wszystkie one mogą być pod postacią cząstek wielkości respirabilnej produkowanej podczas wiercenia, cięcia czy szlifowania obiektów posiadających krystaliczną krzemionkę. 

 

A trzeba przy tym wiedzieć, iż krystaliczna krzemionka jest rakotwórczym czynnikiem dla płuc. Jej pył może powodować wiele chorób takich jak pylica krzemowa czy zapalenia pęcherzyków płucnych. Według Dyrektywy Unijnej 2019/130 wartość dopuszczalna narażenia dla respirabilnej krzemionki krystalicznej wynosi 0,1 mg/m³ na osiem godzin pracy.

– Budowlany pył w powietrzu jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Dbając o zdrowie społeczeństwa, stworzyliśmy wiele dogodnych rozwiązań pozwalających na skuteczne przechwytywanie i magazynowanie pyłu, który powstaje podczas pracy naszymi, jak i innymi urządzeniami budowlanymi. Wprowadziliśmy do oferty bogatą gamę profesjonalnych odkurzaczy przemysłowych najwyższej klasy sprawności - H oraz wykorzystujących filtry klasy HEPA13 - co oznacza, że zassane powietrze z pyłem jest oczyszczane co najmniej w 99,97%. Posiadamy także nowe przecinarki do betonu, które samoistnie magazynują pył w podłączonym do nich worku. Tam, gdzie jest to możliwe, rekomendujemy użycie wody, aby pył zamienić w szlam. Można to zrobić bezpiecznie ze wszystkimi naszymi urządzeniami do cięcia, szlifowania i wiercenia w betonie. Korzystając z takich maszyn, możemy mieć pewność, że prowadzone prace będą realizowane zgodnie z prawem, a ponadto będą bezpieczne. Pamiętajmy, że pyłem oddychają nie tylko pracownicy budowlani, ale też osoby znajdujące się w pobliżu placu budowy. Dbajmy o swoje zdrowie i lepszą jakość powietrza w miejscu pracy i poza nią

– mówi Dawid Trukszyn, ekspert firmy Husqvarna Construction.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.