[ATB] Technika JCBMinikoparki

JCB - Ekologiczne midikopanie

Data publikacji:
maszyna jcb

Skoro w nowych maszynach budowlanych jednym z kluczowych determinantów modernizacji technicznych jest konieczność dostosowania się do coraz bardziej wyśrubowanych norm emisji spalin, nie dziwi, iż podobnym tropem podąża firma JCB.

Dobrym przykładem takiej filozofii, zakładającej również wzrost wydajności i efektywności, jak również poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy, jest nowa midikoparka 85Z-1, prezentowana przez firmę Interhandler podczas majowych targów Intermasz w Poznaniu.

Efektywny „diesel”

W 8,3-tonowej koparce 85Z-1, podobnie jak w modelach 86C-1 i 86C-1 TAB zamontowano nowy silnik Common Rail JCB Diesel by Kohler KDI 2504 TCR o mocy 48 kW/64 KM i momencie obrotowym 300 Nm przy 1500 obr./min. Jednostka napędowa wyposażona jest w turbosprężarkę, chłodnicę międzystopniową i katalizator DOC (brak filtra cząstek stałych DPF), i jest zgodna z normą Stage IIIB. – Spełnienie najsurowszej normy spalania udało się uzyskać bez potrzeby wykorzystania filtra cząstek stałych DPF i płynu AdBlue, co oznacza niższe koszty eksploatacji oraz łatwiejszą obsługę, pozbawioną szeregu kłopotów – mówi Grzegorz Fereniec, odpowiedzialny za marketing maszyn budowlanych.
Silnik wyróżnia się także, co oczywiste, niskim spalaniem, które osiągnięto m.in. dzięki funkcji auto idle (automatyczne przechodzenie silnika na bieg jałowy w czasie bezczynności koparki – spadek do nawet 950 obr./min), która dodatkowo zmniejsza hałas oraz emisję spalin. Model 85Z-1 posiada również dwa tryby pracy (Eco – do 1600 obr./min i Heavy – do 2300 obr./min) pozwalające na odpowiednie ustawienie obrotów silnika i wydajności układu hydraulicznego w zależności od wykonywanej pracy. System hydrauliczny jest zasilany pompą o maksymalnym wydatku 158,4 l/min.

Pełen komfort i bezpieczeństwo

Wydajną pracę wspomaga przyjazne stanowisko operatora, zaaranżowane w przestronnej, komfortowej, dobrze wyposażonej (m.in. ogrzewanie, klimatyzacja) kabinie ROPS/TOPS (opcja – FOPS poziom 1 i 2) o doskonałej widoczności na obszar roboczy. Przesuwany, amortyzowany fotel z pełną regulacją oraz czułe dźwignie sterowania czynią pracę mało wyczerpującą i bardziej wydajną. Producent oferuje także dodatkowe wyposażenie, w skład którego wchodzi m.in. dodatkowe oświetlenie robocze.

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.