[ATB] Technika JCBMinikoparki

JCB 19C-1 minikoparka z charakterem

Data publikacji:
JCB 19C-1

W segmencie minikoparek o masie do 2 t firma JCB wykonała w ostatnich latach znaczącą pracę, wprowadzając nową generację maszyn dorównujących pod wieloma względami cięższym koparkom. Wśród nich największe możliwości oferuje flagowy w tej serii model 19C-1.

Nowa generacja minikoparek JCB obejmuje 4 modele o masie operacyjnej od 1,66 do 1,94 t, oferujące w wypadku dwóch mniejszych maszyn głębokość kopania do 2,57 m, a dwóch większych  do 2,82 m. Wśród nowej serii znalazło się także miejsce dla koparki 18Z-1 z tzw. zerowym zwisem tylnym, pierwszej tego typu maszyny JCB w tej klasie wagowej, która jest nieco lżejsza (1,75 t, tylko z dachem ochronnym), ale parametrami odpowiada modelowi 19C-1.

Promień obrotu tyłu nadwozia 18Z-1 wynosi tylko 68,5 cm, dzięki czemu wystaje on poza obrys podwozia na maksymalnie 2,5 do 19,5 cm, zależnie od rozstawu gąsienic.

Klasa premium

Minikoparka 19C-1, dostępna także w wersji premium, jest napędzana silnikiem Perkins o mocy maksymalnej brutto 11,7 kW/15,9 KM (ISO 14396), zamontowanym centralnie z tyłu, co poprawia stabilność, i ma rozsuwane podwozie w zakresie 980-1330 mm (szerokość nadwozia 996 mm), z gąsienicami szerokości 230 mm, gumowymi lub stalowymi (opcja), z 3 dolnymi rolkami gwarantującymi pewne podparcie i trakcję w każdym terenie. Hydrostatyczny dwuzakresowy napęd z funkcją automatycznej redukcji biegu (premium) oferuje prędkość 2,4/4,1 km/h, zdolność pokonywania pochyłości o nachyleniu do 35° i siłę uciągu 13,2 kN. Wydajna jest również hydraulika robocza z pompą o zmiennym wydatku (do 36 l/min) oraz dodatkowym obwodem (32 l/min) do zasilania osprzętu lub dwoma - w wersji premium (opcja, 32 l/min).

Monolityczny wysięgnik ma 180 cm, a do wyboru są ramiona kopiące o długości 95 (standard), 110 i 134,4 cm, zapewniające głębokość kopania odpowiednio 242,6; 257,6 i 281,9 cm (z opuszczonym lemieszem), zasięg na poziomie gruntu 383,4; 398,1 i 422 cm oraz wysokość wysypu 259,8; 263,7 i 281,8 mm, a także zróżnicowaną siłę odspajania - 10,1; 9,1 i 7,9 kN (siła łyżki - 18 kN). W wyposażeniu jest również lemiesz o szerokości 98 cm, z łatwymi w montażu segmentami bocznymi (łącznie 134 cm).

Pracę na małej powierzchni ułatwia duży zakres ruchu samego wysięgnika, który można odchylać w lewo/prawo pod kątem 75/55°, a także niewielki minimalny promień obrotu przedniej części, wynoszący już od 117,1; 119,6 i 123,6 cm (zależnie od ramienia), co oznacza, że maszyna może wykonać pełen obrót na pasie o szerokości od ok. 2,35 m (ramię 95 cm) do 2,48 m.

Nowy styl

Mimo panującej mody na krągłości, nowym minikoparkom nadano wyraziste, wręcz kanciaste kształty jakby z poprzedniej epoki, mogące sprawić mylne wrażenie, że to maszyny starszej daty. Nic bardziej błędnego - za tak skomponowaną bryłą kryją się nowoczesne rozwiązania, upraszczające jednocześnie obsługę i serwisowanie, zwiększające niezawodność i trwałość maszyny, redukujące czas jej przestojów i całkowite koszty utrzymania.

Nadwozie wykonane w 100% ze stali, a także zintegrowana tylna przeciwwaga na pełnej szerokości maszyny zapewniają maksymalną ochronę przed uszkodzeniem oraz ułatwiają ewentualne naprawy i obniżają ich koszt. Łatwe do wymiany i tańsze od profilowanych są także całkowicie płaskie szyby. Na niższe koszty eksploatacji wpływa również dobre zabezpieczenie węży i siłowników, które na wysięgniku i ramieniu umieszczone są od góry i nie są bezpośrednio narażone na uszkodzenie. Do minimum ograniczono konieczność smarowania przegubów, które dzięki zastosowaniu tulei grafitowych o najdłuższym w branży interwale konserwacji wystarczy nasmarować co 500 h.

Operatorom przypadnie do gustu większa o 24% niż w poprzednich modelach kabina, zapewniająca wyższy komfort, ergonomię i więcej miejsca na nogi (dodatkowe pedały są w opcji). Wyposażono ją m.in. w przeprojektowane dźwignie jazdy, takie jak w większych maszynach, a w prawym dżojstiku zintegrowano sterowanie obrotem wysięgnika i dodatkową hydrauliką osprzętu. W wersji premium w standardzie jest sterowanie proporcjonalne oraz kodowany immobilizer.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.