[ATB] Technika

JCB - Najlepsza w mieście koparka kołowa Hydradig 110 W

Data publikacji:

Narodzinom koparki kołowej JCB Hydradig 110 W od początku towarzyszyła chęć zaprojektowania maszyny wyjątkowej, wyznaczającej standardy. W rezultacie powstała innowacyjna „kołówka” o nietypowej budowie, zdaniem producenta najlepsza w swojej klasie w zakresie widoczności, stabilności, mobilności, zwrotności, funkcjonalności i łatwości serwisowania.

    Hydradig 110 W

Zaprezentowana w roku 2016 maszyna zwraca uwagę przede wszystkim swoją konstrukcją, w której po raz pierwszy silnik, zbiorniki oraz inne podzespoły przeniesiono do wykonanego w całości ze stali podwozia, co dało projektantom duże pole do popisu. Dzięki temu 11,5-tonową koparkę wyróżnia m.in. bardzo nisko usytuowany środek ciężkości i bezkonkurencyjna, najlepsza w klasie stabilność boczna i to przy radykalnie zredukowanej przeciwwadze. Poza tym idealny rozkład obciążenia na osie (50/50%) istotnie zmniejsza przechyły podczas jazdy, co zwiększa pewność prowadzenia i przekłada się na wyższą produktywność.

Kompaktowa, zwrotna, bezpieczna

Efektem rewolucyjnej konstrukcji jest nie tylko doskonała stabilność. Dzięki zwartemu nadwoziu i nisko przebiegającej linii szyb maszynę wyróżniają kompaktowe wymiary i doskonała widoczność we wszystkich kierunkach. JCB Hydradig 110 W daje możliwość obserwacji bezpośrednio z fotela wszystkich 4 kół oraz przestrzeni wokół maszyny na poziomie gruntu w odległości już 1 m. Dzięki temu operator widzi teraz podpory, lemiesz oraz zaczep holowniczy  bez konieczności obracania nadwozia.
Koparka jest także bezkonkurencyjna, jeśli chodzi o pracę i poruszanie się w ciasnych przestrzeniach, o czym decydują nie tylko gabaryty maszyny, lecz także niewielki promień obrotu przedniej części nadwozia z wysięgnikiem, a zwłaszcza wyjątkowo krótki zwis tylny (podczas obrotu poza obrys podwozia), wynoszący zaledwie 12 cm. Podczas manewrowania nieoceniony jest natomiast układ jezdny z 4 kołami skręcanymi w trzech trybach - jednej lub obu osi w tę samą lub w przeciwne strony, umożliwiający poruszanie się tzw. chodem kraba i zapewniający promień skrętu poniżej 4 m (do krawędzi kół), z ogumieniem pojedynczym lub balonowym i 4,163 m z podwójnym. Poza tym opcja kierowania odwróconego umożliwia zmianę tyłu maszyny na przód, np. podczas pracy na jednym pasie jezdni lub w miejscach, gdzie nie można maszyną zawrócić.

Mobilna, wszechstronna, komfortowa

Wyposażona w silnik T4F EcoMAX o mocy 81 kW/110 KM, z funkcją automatycznej redukcji obrotów do biegu jałowego, i w bezstopniowy hydrostatyczny napęd, koparka imponuje także mobilnością. W trybie drogowym może się poruszać z prędkością do 40 km/h, a w trybie roboczym, przy aktywnych wszystkich układach hydraulicznych i funkcjach - do 20 km/h. Do prac wymagających największej precyzji dedykowany jest natomiast tryb pełzający.

Wszechstronność zapewniają dostępne wysięgniki - monolityczny lub dwuelementowy, ramiona o długości 1,65; 2; 2,25 m, a także bogaty wybór firmowego osprzętu, który jest wstępnie zaprogramowany w pamięci maszyny (inny osprzęt można skonfigurować ręcznie). Maszyna ma też w standardzie 2 zewnętrzne obwody hydrauliczne do zasilania osprzętu (120 i 60 l/min), a także dodatkowe wyjście hydrauliczne do zasilania narzędzi ręcznych (szlifierki, pompy, kruszarki itp.). Seryjnym wyposażeniem jest też zaczep umożliwiający holowanie przyczep do 3,5 t, co pozwala zabrać na budowę potrzebny osprzęt.

Całości obrazu dopełnia komfortowa, klimatyzowana, wyciszona i odizolowana od drgań (silnik w podwoziu) kabina CommandPlus, zapewniająca ergonomiczne, przyjazne w obsłudze środowisko pracy, m.in. z intuicyjnym kolorowym 7-calowym wyświetlaczem i pokrętłem wyboru funkcji „jog dial” na bocznym panelu. W koparce zadbano także o łatwość i szybkość bieżącej konserwacji, zapewniając dostęp do wszystkich punktów kontrolnych i wlewu paliwa z poziomu podłoża. Skróceniu przestojów sprzyja również 500-godzinny interwał smarowania przegubów wysięgnika i ramienia, lemiesza i stabilizatorów. Monitorowanie wykorzystania maszyny, zużycia paliwa i jej położenia zapewnia 5-letnia licencja na usługi telematyczne LiveLink w standardzie.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.