[ATB] Nowości JCB

JCB - nowe rozwiązania dla inżynierii lądowej

Data publikacji:
koparkoładowarka jcb
maszyna jcb
maszyna jcb
koparkoładowarka jcb

Firma JCB opracowała nowe rozwiązanie do palowania. Najnowszą maszyną na rynku inżynierii lądowej jest JCB Pilingmaster, plasująca się pomiędzy małymi modułami do palowania w strefie dla pieszych a pełnowymiarowymi maszynami gąsienicowymi. Elastyczna i zwrotna maszyna została opracowana we współpracy z inżynierami lądowymi z całej Wielkiej Brytanii.

Koncepcja maszyny Pilingmaster pojawiła się dwa lata temu. Przez ten czas firma JCB współpracowała z wykonawcami z Wielkiej Brytanii zajmującymi się palowaniem i inżynierią lądową, chcąc dopracować i poprawić początkowy projekt. Wiązało się z modernizacją graniatki, wzmocnieniem ramy do palowania oraz zwiększeniem wydajności silnika i wciągarki. Maszyna Pilingmaster została opracowana z wykorzystaniem podwozia koparko-ładowarki JCB z napędem na cztery koła i z czterema kołami skrętnymi. Dzięki temu zapewnia bardzo dużą zwrotność podczas wykonywania prac i jazdy poza placem budowy.

Oszczędna i wydajna praca

Maszyna Pilingmaster jest napędzana sprawdzonym silnikiem wysokoprężnym EcoMAX firmy JCB o mocy 81 kW/109 KM, spełniającym wymogi normy Tier 4 Final, o momencie obrotowym 516 Nm. Maszyna JCB Pilingmaster osiąga moment obrotowy głowicy wynoszący do 1,25 ton i pozwala na wykonywanie otworów o średnicy od 350 do 600 mm i głębokości 14 m. Mimo niewielkiej masy i małych rozmiarów, maszyna ta jest bardzo produktywna i przy zamontowanym standardowym wiertle o średnicy 450 mm osiąga wydajność 150 mb/dobę. Maszyna może jechać na plac budowy z prędkością do 40 km/h (wysokość transportowa poniżej 4 m), co ogranicza potrzebę korzystania z kosztownego transportu. W wyposażeniu standardowym znajduje się automatyczny system amortyzacji łyżki (SRS), który ogranicza kołysanie ramion ładowarki i zwiększa komfort jazdy operatora. Mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu pozwala zachować optymalną przyczepność na placu budowy w każdych warunkach, a opony o zoptymalizowanej masie i dużej średnicy oraz nisko umieszczony środek ciężkości pomagają zminimalizować nacisk na podłoże.

Ze względu na masę maszyny i możliwość pracy w ograniczonych przestrzeniach koniecznych jest dużo mniej przygotowań obszaru roboczego, niż ma to miejsce w przypadku większych modeli gąsienicowych. Ograniczona została też konieczność zastosowania mat, co zapewnia dodatkowe oszczędności i skraca czas przygotowania do palowania. W wyposażeniu standardowym znajduje się mocowanie wysięgnika z przesuwem bocznym, dzięki czemu JCB Powerslide pozwala operatorom dosięgnąć nawet trzech pali z jednego ustawienia, ograniczając przy tym konieczność czasochłonnego przemieszczania maszyny i zwiększając wydajność. W przeciwieństwie do konwencjonalnego osprzętu tego typu maszyna Pilingmaster jest także wyposażona w obsługiwaną dżojstikiem ładowarkę czołową, której można używać do usuwania nadmiaru materiału i oczyszczania przestrzeni roboczej po zakończeniu palowania.

Maszyna Pilingmaster jest wyposażona w wytrzymałą, opracowaną przez firmę JCB graniatkę z wieloma sekcjami wewnętrznymi. Pozwala to na osiągnięcie głębokości 14 m bez konieczności przerwania wiercenia, aby dodać kolejne sekcje graniatki. Hydrauliczna wciągarka Brevini z automatycznym hamulcem zapobiega zbytniemu nawinięciu liny stalowej, a ogranicznik siłownika ramienia zapobiega jego nadmiernemu wysunięciu i potencjalnym uszkodzeniom.

Królestwo operatora

Atutem maszyny jest wygodna kabina, która zapewnia dobrą widoczność we wszystkich kierunkach na obszar roboczy. Miejsce pracy operatora wyposażone jest w podgrzewany fotel na zawieszeniu pneumatycznym, montowane w fotelu dżojstiki sterujące podobne do stosowanych w koparkach oraz dużą liczbę schowków. Warto przy tym zwrócić uwagę na nowy wyświetlacz zamontowany w kabinie, który zapewnia dostęp do wszystkich danych dotyczących wiercenia. Pozwala on monitorować pionowość, głębokość palowania oraz ciśnienie przy zastosowanym docisku i momencie obrotowym. Maszyna jest także wyposażona we wszystkie automatyczne funkcje charakterystyczne dla koparko-ładowarek firmy JCB. Należą do nich funkcja automatycznej kontroli maszyny, pozwalająca na codzienną elektroniczną kontrolę z wnętrza kabiny oraz funkcja automatycznego biegu jałowego, automatycznie włączająca bieg jałowy silnika, gdy maszyna jest nieużywana.
Podnoszona pokrywa silnika ułatwia prowadzenie prac serwisowych i zapewnia dostęp do wszystkich podzespołów, w tym filtrów i wlewów. Tankowanie maszyny odbywa się z poziomu podłoża, podobnie jak serwisowanie modułu do palowania, który można złożyć do przodu. Maszyna Pilingmaster będzie również standardowo wyposażona w układ telemetryczny JCB LiveLink pozwalający administratorom flot na monitorowanie maszyny i zdalną diagnostykę.

GA
fot. firmowe

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.