[ATB] Nowości

JCB Pothole Pro, czyli nowa era w naprawie dróg

Data publikacji:

Podczas ostatniej, czerwcowej edycji eRobocze Show w Lubieniu Kujawskim firma Interhandler zaprezentowała kompleksową maszynę do naprawy nawierzchni drogowych. JCB Pothole Pro to wprowadzane od 1,5 roku w Wielkiej Brytanii innowacyjne rozwiązanie, które dzięki integracji trzech kluczowych narzędzi – frezarki, przecinaka i zamiatarki umożliwia kompleksowe przygotowanie powierzchni do ponownego wypełnienia, redukując czas i koszty operacyjne.

    JCB Pothole Pro, czyli nowa era w naprawie dróg

Maszyna została opracowana na bazie 11-tonowej koparki kołowej JCB Hydradig, co gwarantuje jej bardzo dobre właściwości użytkowe, takie jak widoczność, stabilność, zwrotność oraz mobilność. Dzięki tym cechom Pothole Pro jest znakomitym narzędziem do napraw nawierzchni asfaltowych w zatłoczonych obszarach miejskich, zapewniając bezpieczną i wydajną pracę, o czym zresztą można się było przekonać podczas wystawy obserwując organizowane cyklicznie pokazy tej technologii.

 

Proces naprawy w 8 minut

Najbardziej czasochłonną czynnością podczas napraw dróg jest przygotowanie uszkodzonego miejsca do ponownego wypełnienia, co zazwyczaj zajmuje około 70% całego procesu naprawy. Pothole Pro pozwala skrócić ten czas do zaledwie 8 minut na jedno uszkodzenie, bez konieczności wychodzenia operatora z kabiny. Maszyna jest w stanie przygotować ponad 250 m² uszkodzeń w ciągu jednej zmiany, co znacząco zwiększa efektywność pracy.

– Koparkę kołową Hydradig sprzedajemy z powodzeniem od dobrych kilku lat, a Pothole Pro czerpie z niej wszystkie atuty, takie jak np. bardzo wysoko zawieszona kabina ułatwiająca widok na obszar roboczy, czy gabaryty maszyny, które ułatwiają pracę w warunkach miejskich. Oczywiście konstruktorzy JCB zastosowali szereg zmian i np. w miejsce lemiesza pojawiła się rama ze zbiornikiem wody w celu przeciwdziałaniu pyleniu podczas pracy bardzo dobrze wymiatających nieczystości szczotek zamiatarki. Zastosowana frezarka pozwala naprawiać nawierzchnię przy samym krawężniku – mówi Daniel Szymański, menedżer ds. maszyn ciężkich w firmie Interhandler. 

– Przeprowadzone dotychczas badania jakości pracy dają znakomite rezultaty. Przykładowo, aż 97% napraw, które wykonał Pothole Pro nie wymagało żadnych poprawek po 6 miesiącach od wykonania naprawy, co jest zwykle problemem przy naprawach wykonywanych ręcznie. Kolejną sprawą jest wydajność - jeden zestaw który robi naprawę w linii ciągłej w ciągu roku czasu wykonał ilościowo taką samą pracę jaką są w stanie wykonać cztery zespoły robiące to ręcznie przez 6 lat – podkreśla Daniel Szymański.

Wyjątkowe narzędzia i osprzęt

Pothole Pro jest wyposażona w specjalnie zmodyfikowaną frezarkę Simex o szerokości 600 mm, regulowaną na szerokości ramy 1300 mm, która może pracować do głębokości 170 mm. Frezarka jest w pełni sterowana z kabiny operatora, umożliwiając precyzyjne i bezpieczne frezowanie. 

Na ramieniu koparkowym zamontowany jest tiltrotator Steelwrist X12 z mocowaniem S45, co umożliwia montaż różnych osprzętów, takich jak: łyżki, noże do asfaltu, chwytaki czy widły do palet.

Po frezowaniu miejsce naprawy możemy wyregulować hydraulicznym nożem do odcinania krawędzi o nacisku 150 ton i szerokości noża tnącego do 600 mm. Urządzenie to zamontowane jest w wielozadaniowym urządzeniu standardowym dostarczanym z maszyną zamocowanym wraz z zamiatarką na ramieniu koparkowym.

Kolejnym etapem naprawy jest oczyszczenie miejsca uszkodzenia. Do tego celu Pothole Pro wykorzystuje zamiatarkę HD o szerokości 1200 mm, wyposażoną w odchylany hydraulicznie zasobnik na odpady. Zamiatarka umożliwia manewrowanie w pełnym zakresie 360°, co pozwala na dokładne oczyszczenie powierzchni pod każdym kątem. Co istotne przy prowadzeniu prac w warunkach ruchu miejskiego, zamiatanie odbywa się prawie bezpyłowo, sama zamiatarka ma zabudowany 80 l zbiornik na wodę która zrasza szczotki podczas pracy.

 

Dane techniczne

Maszyna z systemem Pothole Pro napędzana jest silnikiem JCB DieselMAX 448, spełniającym normę emisji spalin Stage V. Silnik ten generuje moc 81 kW (109 KM) przy 2200 obr./min oraz moment obrotowy 516 Nm przy 1500 obr./min. Maszyna osiąga maksymalną prędkość jazdy 40 km/h i jest wyposażona w hydrostatyczny napęd oraz pompę hydrauliki wielotłoczkową o wydatku 158,4 l/min przy ciśnieniu 280 barów.

Jednym z największych atutów Pothole Pro jest jej wszechstronność i wydajność. Maszyna pozwala na przeprowadzenie całego procesu naprawy bez konieczności użycia dodatkowych narzędzi, co znacząco obniża koszty operacyjne. Wysoka pozycja operatora zapewnia doskonałą widoczność w zakresie 360° i niczym nie zakłócony widok na wszystkie 4 koła, co przekłada się na bezpieczeństwo pracy zarówno operatora, jak i innych użytkowników drogi.

Pothole Pro jest objęta 5-letnią gwarancją producenta lub 4000 mth. Producent zapewnia również kompleksowe szkolenie dla operatorów, co gwarantuje zaraz po zakupie na wykorzystanie w pełni możliwości maszyny.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.