[ATB] Aktualności

JCB - Przyszłość puka do drzwi

Data publikacji:

W dniach 5-6 czerwca koncern JCB wraz z polskim importerem – firmą Interhandler - zaprosił redakcję ATB do VIP Visitors Centre w brytyjskim Rocester, na prezentację nowości na nowy sezon. Najnowsze propozycje produktowe zaprezentowano zarówno od strony teoretycznej, jak i w warunkach polowych JCB Arena, dużo uwagi poświęcając maszynom charakteryzującym się zerową emisją spalin. Z odpowiednią oprawą przedstawiono również wdrażane rozwiązania z zakresu technologii cyfrowej.

Firma JCB wiele uwagi poświęca wprowadzaniu do oferty maszyn o zerowej emisji zanieczyszczeń. Podczas czerwcowej prezentacji swoją premierę miała m.in. minikoparka elektryczna 19C-1E, dostarczana z 3 lub 4 akumulatorami litowo-jonowymi (15 lub 20 kWh), które powinny wystarczyć do codziennej pracy. Minikoparka (wzorowana na konwencjonalnym modelu 19C-1) będzie wyposażona w ładowarkę 110 V lub 230 V, zapewniając odpowiednio 8- i 12-godzinny czas ładowania. JCB wprowadza do oferty również w pełni elektryczną wersję wózka widłowego JCB Teletruk, co stanowi odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na ten produkt - szacowane w skali globalnej na 250 tys. pojazdów rocznie, z czego 2/3 w Europie. Model JCB 30-19E jest idealny do pracy zarówno wewnątrz magazynu, jak i na zewnątrz, w strefach wrażliwych na hałas i emisję zanieczyszczeń. Elektryczny wózek oferuje udźwig 1900 kg na wysokość 2 m, co umożliwia załadunek paletyzowanych materiałów na drugą stronę przyczepy z kurtyną. Moc pochodzi z 80-woltowego akumulatora kwasowo-ołowiowego, który obsługuje 8-godzinną zmianę na jednym ładowaniu.
Brytyjski producent nie odżegnuje się jednak również od rozwijania projektów opartych na oleju napędowym jako paliwie. Nowe rozwiązania w zakresie silników związane są z wprowadzeniem normy Stage V i opierają się na połączeniu katalizatora DOC, filtra DPF i selektywnej redukcji katalitycznej SCR. Technologia ta zostanie teraz wprowadzona do szerokiej gamy maszyn poprzez dwa nowe silniki JCB: 3-litrowy Dieselmax o mocy znamionowej 55 kW i 4,8-litrowy EcoMax o mocy 81-129 kW.
Spośród innych nowości JCB zaprezentowało również zrekonfigurowaną wersję koparko-ładowarki 3CX Compact - wersję Highways Master, a także nowe tandemowe walce wibracyjne - CT160 i CT260, zaprezentowane w efektownej scenerii JCB Arena. Podobnie zresztą jak i nowe modele koparek z serii X (w klasie 13-16 t) czy kolejne mini-wozidło 6T Hi-Viz wyposażone w kabinę JCB Sitesafe ze wzmocnioną ramą spełniającą wszystkie obowiązujące przepisy bezpieczeństwa.

Cyfrowa rewolucja

Koncern przedstawił m.in. koncepcję funkcjonowania JCB Uptime Centres, których zadaniem jest śledzenie wszystkich maszyn JCB wyposażonych w system monitorowania maszyn LiveLink - obecnie monitoruje ok. 250 tys. maszyn w 195 krajach na całym świecie. Pierwsze centrum tego typu powstało w 2010 r. - obecnie działającej placówki zlokalizowane są w siedzibie głównej JCB w Rocester, a także Pune w Indiach oraz Santa Monica i Savannah w Stanach Zjednoczonych, jak również w dziesięciu centrach dilerskich. Zatrudnieni tam specjaliści za pośrednictwem LiveLink, śledzą status i dostępność maszyn klientów na całym świecie, a następnie wykorzystują te informacje do identyfikacji potencjalnych problemów (np. nieprzewidziane przestoje), które mogą być rozwiązane przez specjalistów ds. obsługi sieci dilerów. Wprowadzenie na całym świecie certyfikowanych centrów dyspozytorskich dla dilerów (Certified Dealer Uptime Centres) pozwala na zwiększenie wsparcia serwisowego, które oferują klientom na całym świecie.
Jeśli zaś chodzi o uruchomiony w 2007 r. system LiveLink Telematics, to jest nim obecnie monitorowanych już 250 tys. maszyn JCB. Rozwiązanie to daje operatorom maszyn i zarządcom łatwy dostęp do wszystkich danych za pomocą jednego kliknięcia przycisku na portalu internetowym i aplikacji mobilnej. Wśród dostępnych funkcji warto zwrócić uwagę m.in. na LiveLink Fleet, która umożliwia monitorowanie istotnych informacji, takich jak zużycie paliwa, usterki i czas bezczynności maszyn, czy też aplikację JCB Operator, umożliwiającą zapisywanie i składanie dokumentów z codziennych kontroli i inspekcji w formie cyfrowej, a także przechowywanie przydatnych instrukcji. Interesującym przykładem wykorzystania technologii cyfrowej jest LiveLink Tag ułatwiający lokalizowanie osprzętu lub narzędzi nieposiadających źródła zasilania (odległość do 50 m).

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.