[ATB] Technika

Jumarpol - Przewiert z chirurgiczną precyzją

Data publikacji:

Aby wykonać przewiert z odpowiednią precyzją w możliwie najkrótszym czasie, szczególną wagę należy przyłożyć do wykonania przecisku pilotażowego, wymagającego wręcz chirurgicznej precyzji. Uzyskanie dokładności rzędu kilku milimetrów możliwe jest przy zastosowaniu odpowiedniego oprzyrządowania, takiego jak np. nawigacja teleoptyczna TSP firmy Jumarpol, z siedzibą w Gliwicach na Górnym Śląsku. Rozwiązanie to łączy w sobie cechy nawigacyjne, geodezyjne oraz kompleksowy system monitoringu i kontroli jakości prac w czasie rzeczywistym.

System TSP sprawdza się w przypadku wiertnic poziomych ślimakowych - służy do śledzenia kierunku prowadzenia przewiertu pilotażowego z możliwością jego sterowania. Kontrola trajektorii przewiertu polega na obserwacji przez teodolit znajdującej się w wykopie początkowym tarczy LED, umieszczonej w głowicy pilotażowej. Za lunetą teodolitu zainstalowana jest minikamera rejestrująca i transmitująca na wyświetlaczu operatora obraz położenia tarczy LED względem krzyża nitek teodolitu. Rozwiązanie to pozwala na wykonanie przewiertu grawitacyjnego z dokładnością 2,3 mm/100 m. Warto dodać, iż wysokiej klasy nawigacja teleoptyczna pozwala zwiększyć długość wykonania przewiertu pilotażowego nawet o 50% - kontroluje przy tym trajektorię przewiertu z najwyższą precyzją. Dzięki temu rozwiązanie takie jak system TSP sprawdzi się podczas budowy kanalizacji, wodociągów, ciepłociągów i innych mediów, gdzie wymagana jest duża dokładność położenia rurociągu.
Konstruktorzy wiele uwagi poświęcili zapewnieniu bezpieczeństwa i komfortu pracy. Wśród wielu innowacyjnych rozwiązań warto zwrócić uwagę m.in. na dodatkową kamerę bezprzewodową czy zdalną komunikację 3G/LTE, umożliwiającą transmisję obrazu na dowolne urządzenie multimedialne. Co więcej, nawigacja teleoptyczna TSP nie tylko zapewnia precyzyjną kontrolę trajektorii przewiertu, ale również monitoruje warunki panujące w głowicy pilotażowej, wskazuje temperaturę głowicy wiercącej (zabezpieczenie przed uszkodzeniem) oraz informuje operatora o stanie baterii i umożliwia wprowadzenie jej w tryb uśpienia w przypadku przerwania robót. Dodatkowo rozwiązanie firmy Jumarpol pozwala w czasie rzeczywistym obserwować sytuację w komorze odbiorczej (wyjściowej), a także rejestrować cały proces przewiertu, dając możliwość późniejszego odtworzenia.
 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.