[ATB] Technika

Kabiny ciągnikowe i nie tylko

Data publikacji:

Firma Naglak z siedzibą w Koźminie Wielkopolskim jest znanym producentem wysokiej jakości kabin - do ciągników rolniczych czy innych maszyn znajdujących zastosowanie w rolnictwie, ale również ładowarek przegubowych, teleskopowych, czy nawet żurawi.

Pierwszymi produktami firmy były kabiny ciągnikowe, głównie pasujące do ciągników typu Ursus C-330 i C-360. Kabiny te pozostają w ofercie firmy do dziś, ale Naglak to także nowoczesne kabiny dedykowane dla innych maszyn. Spełniają one wszystkie wymagane normy w zakresie konstrukcji i bezpieczeństwa, i godnie reprezentują polską myśl techniczną.
Obecnie firma Naglak zatrudnia 110 osób. Podstawowym asortymentem zakładu są kabiny ciągnikowe w różnych konfiguracjach. Naglak dostarcza tutaj dwie główne grupy produktowe w kilkudziesięciu modelach kabin. Pierwszą z nich są kabiny do ciągników marki Ursus, zwłaszcza legendarnych modeli C-330 i C-360, które mimo upływu wielu lat od zakończenia ich produkcji nadal są używane i cenione przez rolników. To przywiązanie do marki uwidacznia się w zapotrzebowaniu na kabiny. Szacunkowo firma dostarcza 1300-1500 kabin tego typu rocznie.

– Ponadto nasza firma oferuje „faceliftling” wyglądu starych ciągników Ursusa. Nowy design obejmuje oczywiście kabinę, ale również maskę o nowoczesnym wyglądzie, błotniki itd. – wyjaśnia Wojciech Naglak, właściciel firmy.

Drugą grupę oferowanych kabin ciągnikowych stanowią modele przeznaczone dla nowoczesnych maszyn będących w ofercie rynkowej czołowych światowych producentów. Firma Naglak za pośrednictwem dilerów i importerów marki dostarcza kabiny dla ciągników firm: Branson, DongFeng, Goldoni, Jinma, John Deere, Kubota, Landini, LS, Mahindra, McCormick, Mitsubishi, Deutz-Fahr (Same, Lamborghini), Sonalika, Tym oraz Valpadana, wykorzystywanych również w sektorze komunalnym czy drogowym. Szacunkowo jest to 1200-1300 kabin rocznie.

Kabiny z certyfikatem

Opracowanie nowej kabiny jest dużym przedsięwzięciem.

– Wymaga to dużego nakładu pracy i pełnego zaangażowania zespołu wykwalifikowanych ludzi. Wszystko zaczyna się od zebrania dokumentacji technicznej opartej także na komputerowych modelach 3D. Przy braku takiej dokumentacji konieczne jest skanowanie dostarczonej przez producenta maszyny. Następna jest faza projektowa, którą kończy opracowanie prototypu. Przed wdrożeniem do produkcji każdy model kabiny musi być również dokładnie sprawdzony, tak aby spełniał wymagania bezpieczeństwa – wyjaśnia Wojciech Naglak.

Kabina jest badana w zakresie ROPS/FOPS (ROPS Roll-Over Protective Structures - konstrukcja chroniąca operatora w przypadku przewrócenia się maszyny; FOPS Falling Object Protective Structures - konstrukcja chroniąca operatora przed spadającymi przedmiotami), szerokości pola widzenia przez szyby i w lusterkach, hałasu wewnątrz, bezpieczeństwa pozycji operatora wewnątrz itd. Badania homologacyjne przeprowadzane są w Laboratorium Badawczym Ciągników i Maszyn Rolniczych w Instytucie Technologiczno-Przyrodniczym w Kłudzienku. Laboratorium to posiada akredytację Polskiego Centrum Akredytacji. Następnie raporty z prowadzonych w Polsce badań są również zatwierdzane przez OECD, który wyznacza reguły dla testowania urzędowego ciągników rolniczych, leśniczych i konstrukcji ochronnych stosowanych na tego rodzaju pojazdach.

– Wysoką jakość produkowanych kabin zapewnia kontrola jakości realizowana na każdym etapie produkcji oraz szczegółowa kontrola gotowego produktu przed wysyłką do klienta. Szczególnie ważna jest jakość oferowanego asortymentu i spełnienie wymaganych norm bezpieczeństwa. Tutaj nie może być kompromisów – przekonuje właściciel firmy.

Żuraw i ładowarka

Firma Naglak nie ogranicza swojej działalności wyłącznie do kabin ciągnikowych. W ostatnim czasie wielkopolski producent wziął bowiem udział w projektach, które dotyczyły opracowania nowych maszyn produkcji krajowej. Jako przykład można tutaj podać współpracę z firmą Hydrometal przy budowie pierwszej polskiej ładowarki teleskopowej lub z firmą Krupiński Cranes, dla której firma Naglak opracowała przestronną i wygodną dla operatora kabinę dla żurawia wieżowego KR 90-5, zapewniającą również możliwość… reklamowania na ścianie bocznej producenta lub użytkownika maszyny.W kwestii planów na przyszłość firma chce dalej rozszerzać swoją działalność i rozbudowywać potencjał produkcyjny. W planach jest m.in. budowa nowej ślusarni i lakierni, w której stosowana będzie nowoczesna, proszkowa metoda nakładania powłok.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 02/2020
Zamów bezpłatny egzemplarz / prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.