[ATB] Budownictwo

Katowice: Prognozy wskazują, że w 2018 roku obsłużymy 4,5 mln podróżnych

Data publikacji:

4,5 mln – to liczba pasażerów, którzy zostaną, zgodnie z prognozami, obsłużeni w Pyrzowicach w 2018 roku. Na tak dobry wynik niebagatelny wpływ będzie miało dodanie kolejnego już, ósmego samolotu do lotniskowej bazy Wizz Air. Maszyna pojawi się na lotnisku w sezonie letnim.

Póki co baza Wizz Aira w Porcie Lotniczym Katowice w Pyrzowicach liczy siedem maszyn. Na pokładach węgierskiego przewoźnika, z Pyrzowic odleciało w ubiegłym roku 1,95 mln osób, na 3,8 mln w ruchu całkowitym. Ubiegłoroczny wynik był lepszy od tego za 2016 rok o 20,8 proc. Wszystko wskazuje na to, że w bieżącym roku ruch wzrośnie aż o 24 proc. Niebagatelny wpływ na tak dobry wynik będzie miało rozszerzenie bazy Wizz Air w Katowicach, zapowiadane na lato 2018.
Ostatnio linia ogłosiła nowe trasy, które wystartują w bieżącym roku z Katowic. Łącznie jest ich osiem. To połączenia całoroczne do Aten, Memmingen, Porto, Lwowa i Charkowa oraz sezonowe połączenia do Podgoricy, Faro i Malagi. Obecnie przewoźnik oferuje już 44 kierunki z pyrzowickiego lotniska. Ósmy samolot będzie zbazowany na katowickim lotnisku w okresie od czerwca do września. 
Tegoroczna siatka połączeń regularnych i czarterowych w szczycie sezonu obejmować będzie rekordowe ponad 120 tras. Poza nowymi połączeniami Wizz Aira, Lufthansa planuje też otworzyć całoroczną trasę do Monachium.

W tym roku Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze, zarządzające lotniskiem w Katowicach, planuje rozbudowę parkingu przy lotnisku o dodatkowe około 600 miejsc. Swój hotel przy lotnisku buduje światowa sieć Mariott. Przygotowywana jest również rozbudowa płyt postojowych dla samolotów. Za rok zacznie tu również działać najwyższa wieża kontroli ruchu lotniczego w kraju. Wszystko to, by nadążyć za rosnącym ruchem. Urząd Lotnictwa Cywilnego szacuje, że w 2035 roku z polskich portów lotniczych wyleci i przyleci 94 mln pasażerów. Przedstawiciele katowickiego lotniska są przekonani, że Port Lotniczy Katowice będzie miał w tym wzroście spory udział.

Źródło: rynek-lotniczy.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.