[ATB] Technika

Kiedy opłaca się używać odzieży podgrzewanej?

Data publikacji:

Praca w niskich temperaturach to częste wyzwanie dla osób wykonujących swoje obowiązki na zewnątrz lub w nieogrzewanych pomieszczeniach. Podgrzewana odzież robocza wyposażona w nowoczesne technologie grzewcze to rozwiązanie chroniące przed wychłodzeniem, zapewniające komfort cieplny w zmiennych warunkach. Odzież z własnym źródłem ciepła nie jest uniwersalnym rozwiązaniem problemów wszystkich branż, jednak w niektórych sektorach sprawdza się wyjątkowo dobrze.

    Kiedy opłaca się używać odzieży podgrzewanej?

Według danych opublikowanych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy (CIOP-PIB) zachowanie optymalnej temperatury ciała w pracy jest niezwykle ważne, ponieważ zarówno przegrzanie, jak i wychłodzenie organizmu mogą mieć negatywne skutki dla zdrowia i wydajności pracowników. Przegrzanie ciała może prowadzić do braku skupienia na wykonywanych zadaniach, zaburzenia gospodarki wodnej i elektrolitowej czy zaburzeń psychofizjologicznych. Natomiast wychłodzenie organizmu, może powodować problemy z koncentracją, a w skrajnych przypadkach odmrożenia, zaburzenia świadomości i hipotermię. 

Korzystanie z tradycyjnych metod ogrzewania w miejscu pracy wiąże się z ograniczeniami i nie zawsze odpowiada indywidualnym potrzebom pracowników. Szukając wydajnego i skutecznego sposobu ogrzewania, profesjonaliści z wielu branż coraz częściej szukają komfortu termicznego w nowoczesnych rozwiązaniach, takich jak podgrzewana odzież robocza.

Działanie podgrzewanej odzieży roboczej opiera się na wbudowanych panelach grzewczych, rozmieszczonych w ubraniu, które efektywnie przekazują ciepło bezpośrednio do ciała użytkownika. Na rynku dostępne są podgrzewane koszulki, bluzy, kamizelki i kurtki, które spełniają różnorodne potrzeby użytkowników. 

Wykorzystanie w branży budowlanej

W branży budowlanej pracownicy często pracują w zmiennych warunkach, zarówno wewnątrz budynków ogrzewanych na przykład nagrzewnicami, jak i na otwartym terenie, gdzie warunki zimowe mogą być wyjątkowo surowe. Kiedy pracownik znajduje się w ogrzewanym budynku, może z łatwością zmniejszyć poziom lub wyłączyć ogrzewanie swojej odzieży, aby uniknąć przegrzania. Natomiast, gdy konieczne jest wykonanie zadań na otwartym terenie, może bez wysiłku zwiększyć poziom ogrzewania, aby utrzymać komfort cieplny.

Regulacja poziomu ogrzewania jest również nie do przeceniania, jeśli weźmiemy pod uwagę intensywność wykonywanej pracy. Podczas wykonywania zadań wymagających większej intensywności ruchu organizm potrzebuje mniej ciepła z zewnątrz niż podczas pracy bardziej statycznej. Dzięki możliwości regulacji dostarczanej temperatury przez odzież, może być ona używana w obu tych przypadkach, eliminując konieczność jej zmiany w zależności od charakteru wykonywanej pracy.

Swoboda przemieszczania, ruchów i utrzymania w czystości

Odzież podgrzewana zapewnia przede wszystkim mobilność, umożliwiając pracownikom swobodne przemieszczanie się bez ograniczeń wynikających z konieczności przebywania w pobliżu źródeł ciepła. Jest to szczególnie ważne, gdy pracownik opuszcza zamkniętą, ogrzewaną przestrzeń, by wykonać zadanie na zewnątrz lub pracuje większość czasu na zewnątrz. Dodatkowo, w przypadku stosowania odzieży podgrzewanej, nie ma konieczności noszenia wielu warstw ubrań lub pracy w bardzo grubej odzieży ocieplanej, co niewątpliwie zapewnia większą swobodę ruchów i komfort.

Nowoczesne konstrukcja i technologia materiałów sprawiają, że odzież podgrzewana oprócz tego, że jest wygodna to także jest bardzo trwała. Dzięki zastosowaniu wytrzymałych włókien jest odporna na przedarcia i przetarcia. Co więcej, odzież podgrzewana jest przystosowana do łatwego prania w pralce oraz suszenia w suszarce do ubrań, co znacznie upraszcza jej użytkowanie i konserwację.

Dzięki możliwości regulacji poziomu ogrzewania, odzież podgrzewana staje się coraz bardziej niezastąpionym rozwiązaniem dla pracowników wielu branż, zwłaszcza tych, którzy pracują w terenie lub regularnie przemieszczają się między ogrzewanymi pomieszczeniami a nieogrzewanymi przestrzeniami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.