[ATB] Aktualności

Kolejna farma wiatrowa

Data publikacji:
Kolejna farma wiatrowa

Wind farm at farmland in summer. Aragon

Hiszpański gigant energetyczny Iberdrola rozpoczął budowę nowej farmy wiatrowej Korytnica II o mocy 50,5 MW. Nowa inwestycja jest zlokalizowana w województwie mazowieckim. Według Iberdroli, po uruchomieniu (planowanym na pierwszy kwartał 2023 r.), obiekt będzie w stanie dostarczyć czystą energię do 40 tys. polskich gospodarstw domowych. Energia wytworzona w elektrowni Korytnica II będzie sprzedawana na podstawie umowy zakupu energii elektrycznej z norweską firmą Statkraft, która jest zabezpieczona kontraktem uzyskanym w czwartej aukcji przeprowadzonej w Polsce w czerwcu 2021 r.

Korytnica II, położona na północny wschód od Warszawy, jest ostatnim projektem realizowanym w Polsce w ostatnich latach przez firmę z Bilbao. Firma posiada już farmę wiatrową Korytnica I (82,5 MW) oraz farmę wiatrową Zopowy (30 MW) na Opolszczyźnie, co zwiększa jej moc zainstalowaną w Polsce do 163 MW. Te trzy lokalizacje zostały zakupione w zeszłym roku od CEE Equity Partner i były częścią posunięcia, które według firmy „wzmacnia zaangażowanie Iberdroli w Polsce”.

Warto dodać, że firma posiada również znaczące udziały w projektach morskich elektrowni wiatrowych w Polsce, z siedmioma projektami, które łącznie mają potencjalną moc do 7300 MW. W planach Iberdroli jest również utworzenie w Polsce węzła na Morzu Bałtyckim, który będzie wykorzystywany jako centrum usług offshore i onshore oraz zapewni wsparcie dla projektów Iberdroli w Niemczech, Szwecji i Polsce.
Potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku wynosi 93 tys. MW, z czego 28 tys. MW będzie zlokalizowane na wodach należących do Polski.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.