Komatsu Europe - Pierwsza nowej generacji koparko-ładowarka WB93R-8

Data publikacji:

Nowa koparko-ładowarka WB93R-8 firmy Komatsu to pierwszy model z najnowszej generacji, zgodnej z normą emisji spalin Stage IV. Skonstruowany z wykorzystaniem najlepszych rozwiązań poprzednich koparko-ładowarek tej marki, WB93R-8 wyróżniają nowe funkcje i bogate wyposażenie standardowe, ukierunkowane na użytkownika, oraz jeszcze lepsza widoczność, dzięki zastosowaniu bocznego tłumika wydechu i kompaktowej maski o nowoczesnej linii.

Koparko-ładowarkę WB93R-8 napędza ulepszony doładowany silnik Komatsu z wtryskiem Common Rail, o pojemności 3,4 l i mocy zwiększonej do 75 kW/102 KM (ISO14396), spełniający normę emisji Stage IV, dzięki zastosowaniu układu SCR. Jednostka napędowa zapewnia przy tym niższe zużycie paliwa (do 3%, w porównaniu z WB93R-5), bez pogorszenia wydajności. Na mniejsze spalanie, wynikające z niższego bezproduktywnego obciążenia silnika, wpływa również nowe wiskotyczne sprzęgło wentylatora chłodnicy (standard), które uruchamia wentylator, tylko gdy wymagane jest maksymalne chłodzenie.

Wydajna i funkcjonalna

W modelu WB93R-8 zastosowano sprawdzony zamknięty układ hydrauliczny typu load sensing, dostosowujący wydajność do obciążenia, gwarantujący szybkie i płynne działanie w każdej sytuacji. Funkcjonalność maszyny zwiększa możliwość wyboru trybu roboczego w standardzie - mocy lub ekonomicznego (power/economy) oraz równoległa kinematyka prowadzenia wysięgnika ładowarki, idealna) zwłaszcza do pracy z widłami paletowymi. Pracę ułatwiają również inne, oferowane w standardzie funkcje i elementy wyposażenia, potwierdzające charakter „premium” nowej maszyny, takie jak automatyczny powrót łyżki ładowarki do pozycji „kopania” (nabierania), blokada mechanizmu różnicowego czy włączana przez operatora funkcja pływająca ładowarki.
Jeśli chodzi o parametry robocze, ważąca 8,13 t maszyna oferuje wysokość podnoszenia ładowarki prawie 3,38 m (punkt obrotu łyżki) i wysokość wysypu 2,72 m (łyżka standardowa „4 w 1” o pojemności 1 m³). Maksymalna głębokość kopania łyżki koparkowej sięga natomiast 5,02 m lub 6,05 m z wysuniętym ramieniem teleskopowym, a wysokość wysypu - odpowiednio 4,17 i 4,88 m.

Komfortowa i bezpieczna

Dla firmy Komatsu bezpieczeństwo to priorytet, dlatego maszyna jest seryjnie wyposażona m.in. w zawory zapobiegające nagłemu opadnięciu wysięgnika i ramienia koparki, a także złożeniu podpór stabilizujących razie uszkodzenia węży hydraulicznych. W wyposażeniu jest również nowy awaryjny wyłącznik silnika, dostępny z poziomu gruntu. Rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo operatora uzupełnił nowy optyczny sygnalizator niezapięcia pasów, co nie dziwi przy osiąganej przez maszynę prędkości (40 km/h).
Nową koparko-ładowarkę wyróżnia również ergonomia oraz komfort pracy i obsługi, także serwisowej. Zwraca uwagę przeprojektowana, przejrzysta konsola z przełącznikami oraz nowy wielofunkcyjny kolorowy monitor o przekątnej 7’’, z menu w 15 językach, wyświetlający informacje o zużyciu paliwa (dzienne, miesięczne), poziomie AdBlue oraz potrzebach konserwacyjnych (monitoring przeglądów) i obsługowych, zapewniający lepszą komunikację między maszyną i operatorem oraz optymalizację procesów roboczych i kosztów. Zarządzanie maszyną wspiera również najnowsza wersja monitorującego systemu telematycznego Komtrax z łącznością 3G. Komfort i ergonomię środowiska roboczego zwiększa dodatkowo nowy pedał gazu i pokrętło przepustnicy oraz amortyzowany pneumatycznie fotel. Maszyna jest również przyjazna, jeśli chodzi o bieżącą obsługę. Akumulator, wyłącznik główny i przekaźniki są łatwo dostępne, a z poziomu gruntu można też bezpiecznie napełniać układ hydrauliczny olejem oraz zbiorniki AdBlue i paliwa.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.