[ATB] Technika Kuhn komunalne

Komunalne nowości od firmy Kuhn

Data publikacji:

Firma Kuhn rozszerza asortyment maszyn do utrzymania dróg i terenów zielonych. Ostatnio grupę kosiarek bijakowych do poboczy uzupełnił model Spring Longer S 1670 RTR, a do innowacyjnej kosiarki Pro-Longer GII 5783 LPA MAXIview z równoległobocznym wysięgnikiem dołączyła wersja e-LPA tej maszyny ze sterowaniem elektronicznym.

W porównaniu z modelem LPA, kosiarka Pro-Longer GII e-LPA jest wyposażona w elektroniczne sterowanie równoległobokiem (patent Kuhn), które ułatwia obsługę i zapewnia maszynie maksymalną kompaktowość - dzięki usunięciu znad wysięgnika mechanicznego łącznika równoległoboku. Zastosowana technologia, oparta na siłownikach hydraulicznych i danych wprowadzanych do elektronicznego sterownika, umożliwia zautomatyzowanie funkcji. Automatyka zapewnia m.in. utrzymanie głowicy tnącej w tej samej pozycji i pod tym samym kątem przez cały czas pracy, niezależnie od ruchów wysięgnika i ramienia.

Dobry widok

Wprowadzone na rynek w roku 2016 kosiarki Pro-Longer GII LPA MAXIview wyróżnia równoległoboczny wysięgnik, zapewniający wyjątkowe parametry kinematyczne, ułatwiający obsługę maszyny i redukujący naprężenia w wysięgniku i ramieniu. Podobnie jak model LPA, nowa Pro-Longer GII EP 5783 e-LPA to kosiarka wysięgnikowa o zasięgu poziomym 5,7 m i pionowym 6,8 m, wyposażona w głowicę tnącą o szerokości roboczej 1,2 m i mocy 80 KM, obracającą się w zakresie 240°. Rotor głowicy ma 60 wahliwych bijaków Y do trawy i gałęzi o średnicy do 10 cm, w ofercie jest też rotor do grubych gałęzi, nożyce do żywopłotów, piła tarczowa. Maszyna wymaga ciągnika o masie co najmniej 5 t
i mocy od 100 KM, z WOM o 1000 obr./min (opcja 540), napędzającym solidne pompy hydrauliczne wysięgnika i rotora.
W standardowym wyposażeniu wszystkich modeli Pro-Longer GII MAXIview zwraca uwagę proporcjonalny dżojstik z 4 funkcjami (równoczesne sterowanie ruchami), rama Stabi-Link, ułatwiająca szybki montaż maszyny na ciągniku, wydajna chłodnica (moc chłodzenia 21 kW) układu hydraulicznego, z funkcją odwróconego przepływu powietrza (usuwanie zanieczyszczeń), zapewniająca o 30% skuteczniejsze chłodzenie (w porównaniu z innymi kosiarkami tego typu), czy opatentowana, uszczelniona zębata przekładnia Meca-Drive głowicy tnącej. Dzięki zastosowaniu wytrzymałej stali THLE i wzmocnionej konstrukcji kosiarki z serii Pro-Longer GII dobrze znoszą wysokie obciążenia robocze, nawet powyżej 1500 h/rok.
Model e-LPA uzupełnił rodzinę kosiarek MAXIview ze specjalnie wyprofilowanym ramieniem, dzięki któremu głowica tnąca jest przesunięta do przodu o ponad 2,5 m (w stosunku do osi obrotu wysięgnika), co pozwala ją obserwować bez trudu przez drzwi kabiny. Ułatwia to znacznie pracę, zważywszy, że średnio ponad 85% czasu operator patrzy w bok, kontrolując pracę głowicy tnącej.

Boczna z przesunięciem

Nowa kosiarka Spring Longer S 1670 RTR jest przeznaczona do wykaszania poboczy dróg, ścieżek, rowów, nasypów. Może być zawieszana z przodu lub z tyłu ciągnika o mocy od 70 do 120 KM (praca solo) i współpracować w kombinacji z kosiarkami wysięgnikowymi. Napęd do WOM 540 lub 1000 obr./min (zmiana obrotów przez odwrócenie koła pasowego) jest przenoszony przez 4 pasy klinowe. Maszyna jest wyposażona w głowicę z rotorem o szerokości roboczej 1,6 m, która może pracować pod kątem do -55° w dół i do 90° w górę, co umożliwia sprawne koszenie rowów i skarp czy przycinanie żywopłotów. Oprócz tego ma funkcję hydraulicznego przesunięcia bocznego w zakresie 58 cm, a także podnoszenia w pionie o 60 cm, co pozwala kosić powyżej poziomu drogi, równolegle do niej.
Rotor o średnicy 425 mm ma 42 wahliwe bijaki łyżkowe dokładnie rozdrabniające rośliny, co przyspiesza ich rozkład. Pewne prowadzenia zapewnia umieszczony bardzo blisko rotora walec kopiujący o średnicy 160 mm. Taki układ zapobiega również zagęszczaniu materiału wychodzącego spod obudowy głowicy. Hydrauliczne zabezpieczenie najazdowe non-stop z wychyleniem kosiarki do tyłu o 72 cm, z automatycznym powrotem do pozycji roboczej, chroni maszynę przed uszkodzeniem w razie natrafienia na przeszkodę.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.