[ATB] Budownictwo

Koncepcja programowa tunelu w ciągu S19

Data publikacji:

Gotowa jest koncepcja programowa (KP) tunelu oraz 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) do Babicy na Podkarpaciu. Dokumentacja dotycząca tunelu zawiera pełne rozpoznanie geologiczne i hydrologiczne.

W ramach KP przeprowadzono analizy i prognozy ruchu, do tego powstały wariantowe rozwiązania techniczne planowanej drogi, tunelu wraz z obiektami inżynierskimi. Opracowano m.in. dokumentację bezpieczeństwa tunelu, a także analizy: ekonomiczno-finansowe, zagrożenia powodziowego oraz wielokryterialną.

KP zawiera, dzięki wykonaniu rozpoznania geologicznego, opinię geotechniczną, dokumentację geologiczno-inżynierską, dokumentację badań podłoża gruntowego. Dodajmy, że prowadzony był również monitoring występujących na tym terenie osuwisk.

Odcinek od w. Rzeszów Południe do Babicy powstanie w systemie „projektuj-buduj”. KP pozwoli na opracowanie programu funkcjonalno–użytkowego (PFU). W ramach tego fragmentu powstanie m.in. tunel o długości około 2 km, do tego pięć estakad oraz dwa wiadukty. Odcinek do ruchu ma być oddany w 2024 r.

Dodajmy, że prace koncepcyjne trwają dla całej przyszłej drogi ekspresowej S19 na południe od Rzeszowa, o łącznej długości 85,2 km. Oprócz odcinka w. Rzeszów Południe–Babica, dokumentacja opracowywana jest także dla zadań: w. Babica–w. Domaradz, w. Domaradz–w. Miejsce Piastowe, w. Miejsce Piastowe–w. Dukla, w. Dukla–Barwinek (granica państwa). Dokumentacje dla tych fragmentów mają być sukcesywnie oddawane od końca tego roku do połowy przyszłego.

W ramach budowy S19 na Podkarpaciu zaplanowano cztery tunele o łącznej długości 6,6 km. Pozostałe trzy powstaną w ramach ponad 23 km fragmentu od węzła Babica do węzła Domaradz.

S19 to budowana droga ekspresowa o długości 570 km, mająca powstać między przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Niemal w całości będzie fragmentem międzynarodowego szlaku Via Carpatia, który połączy Litwę z Grecją poprzez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię.

Źródło: GDDKiA

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.