[ATB] Aktualności Koparki gąsienicowe

Koparka-robot działa samodzielnie przez 24 godziny

Data publikacji:
Autonomiczna koparka robot

Autonomiczna maszyna „kluczowym krokiem" na drodze do bezzałogowego wyposażenia placu budowy. Zrobotyzowana koparka została przetestowana w rzeczywistych scenariuszach budowlanych, pracując bez przerwy przez ponad 24 h.

System autonomicznej koparki (AES) został opracowany przez naukowców z Baidu Research Robotics, Auto-Driving Lab (RAL) i University of Maryland (USA), którzy twierdzą, że technologia ta pozwala maszynie działać na równi z doświadczonym operatorem ludzkim, pracując bez interwencji przez długi czas.

AES wykorzystuje algorytmy do postrzegania swojego otoczenia, planowania działań i kontrolowania swoich ruchów, wykorzystując wiele czujników proprioceptywnych, LiDAR i technologię kamer do identyfikacji i namierzania materiału, który ma być wydobyty. Twórcy tego rozwiązania twierdzą, że ta sama technologia może być stosowana w koparkach wszystkich rozmiarów i ma potencjał zwiększenia wydajności w wielu zastosowaniach, a także złagodzenia rosnącego niedoboru wykwalifikowanych pracowników.

Zespół badawczy opublikował pracę w Science Robotics, gdzie stwierdził: – Podczas gdy większość robotów przemysłowych jest stosunkowo mniejsza i funkcjonuje w bardziej przewidywalnych środowiskach, od robotów koparkowych wymaga się działania w szerokim zakresie niebezpiecznych warunków środowiskowych. Muszą być w stanie identyfikować wydobywane materiały, unikać przeszkód, radzić sobie w niekontrolowanych środowiskach i kontynuować pracę w trudnych warunkach pogodowych.

Podczas testów, AES został pomyślnie rozmieszczony na składowisku odpadów, na którym obecne były toksyczne i szkodliwe substancje. System był również testowany w warunkach ekstremalnego zimna, gdzie maszyna zdołała wykopać ponad 67 m³ materiału na godzinę (co jest porównywalne z przewidywaną wydajnością załogowej koparki o tej samej masie operacyjnej). Baidu twierdzi, że współpracuje z kilkoma wiodącymi światowymi producentami OEM z branży budowlanej w celu zautomatyzowania tradycyjnych ciężkich maszyn budowlanych za pomocą AES. Dr Haifeng Wang, CTO firmy Baidu, skomentował: – Chcemy wykorzystać naszą solidną i bezpieczną platformę, nasyconą naszą potężną sztuczną inteligencją i możliwościami chmury, aby przekształcić branżę budowlaną.
 

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.