[ATB] Wywiady [ATB] Aktualności

Koparki gąsienicowe Case z serii E

Data publikacji:

Case Construction Equipment wprowadza na rynek nową gamę koparek gąsienicowych serii E. Jest to w sumie aż siedem nowych modeli w klasie od 13 do 30 ton: CX130E, CX160E, CX180E, CX210E, CX240E, CX250E, CX300E. Seria E otrzymała z tej okazji wiele usprawnień, w tym nowe silniki, ulepszoną kabinę, sterowanie i ustawienia hydrauliki, wzmocnioną konstrukcję maszyny, także jej podwozie, jak również pełną gamę rozwiązań telematycznych i serwisowych. Na temat wprowadzonych nowości podczas przeprowadzonego online wywiadu z Grzegorzem Antosikiem wypowiedzieli się przedstawiciele firmy Case Construction Equipment: Giuliano Bellardi, szef marketingu w Europie Środkowo-Wschodniej, Ravshan Nadirow, kierownik ds. rozwoju sieci, Barbara Caporali, dyrektor handlowy i Egidio Galano, dyrektor działu zarządzania produktami budowlanymi w Europie.

    Koparki gąsienicowe Case z serii E

Jakie są główne punkty odróżniające nową serię koparek od poprzednich?

Nowe koparki serii E mają długą listę usprawnień i ulepszeń, jakie dodaliśmy, aby zadowolić naszych klientów. Rozpoczynając od systemów sterowania, poprawy układu hydrauliki dla zwiększenia wydajności maszyn w różnych operacjach, nowych trybów pracy silnika i oszczędności paliwa w różnych aplikacjach, po wzmocnioną konstrukcję maszyn, nową kabinę oraz systemy wsparcia użytkownika. 

W koparkach serii E zastosowaliśmy zupełnie nowe silniki spełniające normę emisji Stage V, oszczędzające paliwo i zapewniające najlepszą współpracę z układem hydrauliki. Do napędu można używać również ekologicznych paliw jak np. biodiesel o zawartości biokomponentów do 7%, i to bez ryzyka uszkodzenia silnika. Nasi klienci mają też dostęp do większej opcji hydrauliki i optymalizacji ruchów roboczych w zależności od rodzaju wykonywanej pracy, wielkości ładunku itd. Dzięki temu zachowuje się pełną kontrolę i precyzję działania oraz bardzo ważną stabilność podczas pracy.

Kolejnym ważnym aspektem była dla nas poprawa komfortu operatora maszyny. Konstrukcja kabiny została wykonana z uwzględnieniem łatwego dostępu do wnętrza oraz usprawnieniem systemów sterowania i dźwigni, tak że teraz są one sprzężone z fotelem kierowcy, a jego pozycja robocza jest zawsze zoptymalizowana. Sprawne zarządzanie pracą całej maszyny ułatwia nowy 10” wyświetlacz, który jest jednym z największych w tej klasie, daje on np. bezpośredni dostęp do sterowania klimatyzacją i pokazuje na żywo obraz z kamer roboczych. Znacząco poprawia więc bezpieczeństwo operacji i zwiększa wgląd w obszar roboczy. 

Dalej należy wspomnieć o naszych modułach telematycznych, które teraz działają w sposób dwukierunkowy. Użytkownik zyskuje poczucie bezpieczeństwa, pełne wsparcie w zakresie diagnostyki i serwisu, zmniejszają się także koszty operacyjne oraz całkowity koszt posiadania maszyny. Koparki Case znane są z niezawodności, ale i na tym polu dokonaliśmy ulepszeń.

Poprawiliśmy konstrukcję koparki dla zwiększenia jej wytrzymałości i niezawodności, z nową budową wysięgnika, zmniejszonymi tolerancjami sworzni siłowników, mniejszym luzem wewnątrz tulei i rolek oraz poprawioną sztywnością podwozia. Okresy międzyprzeglądowe dla filtrów paliwa, oleju silnikowego i filtra oleju silnikowego wydłużono do 1000 h, do 4000 h dla filtrów modułu zasilającego AdBlue. Podwojono też okresy wymiany oleju w przekładniach napędów końcowych z 1000 do 2000 h w modelach CX210E i CX250E. Koszty operacyjne zostały więc po raz kolejny zmniejszone.

Czy silniki FTP zastosowane w nowej serii koparek E zostały zaprojektowane typowo pod te maszyny?

Można tak powiedzieć. Główna część silników FTP, ich rdzeń, jest używany w wielu innych maszynach, ponieważ są to bardzo popularne silniki. Szczegóły takie jak np. rozmieszczenie filtrów i innego wyposażenia zostały zaprojektowane jednak specjalnie pod nasze maszyny. Podobnie jak np. dedykowane oprogramowanie sterujące i diagnostyczne silników, które stworzono w odniesieniu do wymagań naszego układu hydraulicznego. Silniki oraz ich osprzęt są więc specyfikowane pod nasze wymagania. Poza tradycyjnym olejem napędowym silniki FPT Stage V mogą być zasilane biodieslem B7, paliwem syntetycznym otrzymanym z gazu ziemnego (GTL), z biomasy (BTL) czy z węgla (CTL) oraz paliwami parafinowymi, takimi jak HVO.

Nowa seria E obejmuje maszyny w przedziale 13-19 ton. Jak duży dla marki Case jest to segment rynku globalnie?

Na rynku europejskim firma Case radzi sobie bardzo dobrze. Szacujemy, że w klasie 13-19 ton jest to około 30-40% udziału. Jeżeli chodzi o rynek w skali globalnej, to jest trochę mniej, ale np. już rynek amerykański jest dla nas podobny jak ten europejski.

W nowych koparkach klient jest wyposażony w wiele systemów wspomagających, jak: Case SiteConnect i Case SiteWatchTM czy Case Care, Case Protect i Case Fluid Analysis. Czy te wszystkie systemy są w standardowej ofercie na nowe maszyny Case CE, czy są opcjonalne?

Mamy w tej dziedzinie wiele rozwiązań. Nie są one skierowane do pojedynczego produktu lecz dla całej serii E. Program Case Care polega na wsparciu, logistyce i wiedzy technicznej szeroko zakrojonej sieci dilerskiej. Case Protect to rozszerzony program gwarancyjny, a Case Fluid Analysis ma na celu zapobieganie poważnym awariom, optymalizację niezawodności zasobów i wydłużenie okresu eksploatacji. Nasze koparki serii E wykorzystują nowoczesne moduły telematyki, które teraz pozwalają już na dwustronną komunikację.

Użytkownik nie tylko otrzymuje informacje o stanie maszyny takie jak np. zużycie paliwa czy masa podnoszonego ładunku, teraz w razie potrzeby możemy komunikować się na odległość, bez zatrzymywania maszyny i np. możemy wykonywać zadania związane z serwisowaniem maszyny na odległość. Oczywiście wszystko to odbywa się za zgodą użytkownika. Nasze systemy telematyczne są instalowane fabrycznie w standardowym pakiecie wyposażenia.

Mamy też dla naszych klientów inne rozwiązania, takie jak rozszerzony okres gwarancyjny, wsparcie na pełen okres użytkowania, w którym określamy jasno zakres, częstotliwość i kosztorys operacji serwisowych nawet na 7 lat (14 tys. mth). Rynek się zmienia i klienci oczekują kompleksowych rozwiązań, a my je dostarczamy. Wszystkie nasze rozwiązania są dostępne również w Polsce i dotyczą całej naszej oferty.

Jakie nowości Case Construction są planowane jeszcze na ten rok?

Rok 2022 jest dla firmy Case rokiem koparek. Skupiamy się więc w tym czasie na przedstawianiu nowości z tego segmentu rynkowego. Przykładem tego jest właśnie 7 nowych modeli z prezentowanej tutaj serii E. Kolejne nowości będziemy stopniowo przedstawiać w naszych mediach społecznościowych, na naszych stronach, a także podczas pokazów terenowych.
Bardzo ważny jest dla nas również program Case Care i współpraca na linii producent, diler, klient. Będziemy dalej rozwijać ten kierunek.

Czy w tym roku marka Case CE pojawi się na jakichś targach branżowych?

Już od drugiego kwartału tego roku planujemy pokazy naszych maszyn na lokalnych targach branżowych oraz na eventach terenowych. We współpracy z naszymi lokalnymi dilerami mamy zamiar przedstawiać nowe maszyny i ich nowe rozwiązania bezpośrednio naszym klientom. W tym roku mamy tyle nowości, że czytając tylko broszury można pominąć istotne sprawy.

Pokazy na żywo pozwolą klientom zapoznać się z pełnymi możliwościami, jakie dają nasze koparki. Pokazy takie będą organizowane w wielu krajach np. w Wielkiej Brytanii, w Czechach, w Bułgarii, no i oczywiście w Polsce. Nie będzie nas jednak na jakiś większych imprezach targowych, stawiamy na mniejsze eventy.

Jak widzicie przyszłość rynku koparek?

Nie wychodzimy dalej w przyszłość niż 5 lat, dalej trudno jest cokolwiek powiedzieć. Obecnie wchodzimy w obszar łączności bezpośredniej pomiędzy producentem, dilerem, serwisantem i użytkownikiem. Już dziś jest to możliwe poprzez nasze moduły programu Case, będziemy jednak dalej rozwijać ten kierunek, podobnie jak automatyzację, systemy zdalnego sterowania itp., aby maksymalnie ułatwić użytkowanie naszych maszyn, zwiększając przy tym wydajność ich pracy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.