Koparki hybrydowe "Volvo"

Data publikacji:

W wyścigu o jak najlepsze wykorzystanie energii, obniżenie zużycia paliwa czy redukcję emitowanych zanieczyszczeń producenci sięgają coraz częściej po rozwiązania hybrydowe. Znajdują one zastosowanie w różnych maszynach, w tym także w koparkach gąsienicowych.

Prezentujemy kilka dostępnych na rynku modeli koparek, w których zastosowano napędy hybrydowe. Jeśli chodzi o zintegrowane systemy hybrydowe, stosowane są różne połączenia źródeł napędu i energii. Dominują rozwiązania spalinowo-elektryczne, zaprzężone najczęściej do obrotu nadwozia koparek, choć nie brak też innych układów, opartych na hydraulice, wykorzystujących np. energię wysięgnika.

Volvo

Szwedzka firma uzupełniła ofertę o koparkę EC300E Hybrid w klasie 30 t. Wyposażona w silnik firmowy o mocy maksymalnej brutto 180 kW/245 KM (ISO 14396) maszyna wykorzystuje unikatowy napęd hydrauliczno-hybrydowy Volvo, który ładuje akumulatory hydrauliczne podczas ruchu opadającego wysięgnika. Zgromadzoną energię przekazuje następnie układom wspomagania, które dostarczają hydraulice dodatkową moc. W efekcie zużycie paliwa jest o nawet 20% mniejsze, podczas gdy wydajność i parametry robocze pozostają na poziomie standardowego modelu EC300E, także z możliwością jednoczesnej pracy w trybie Eco i trybie hybrydowym. Wykonywane z dużą mocą i regularnością ruchy wysięgnika skierowane do dołu powodują ładowanie 20-litrowych akumulatorów hydraulicznych, które następnie przekazują energię do układów wspomagania hydraulicznego, co zmniejsza zapotrzebowanie mocy z silnika spalinowego. Maszyna EC300E Hybrid zapewnia duże korzyści zwłaszcza podczas intensywnego kopania i załadunku. Oszczędza nie tylko paliwo, lecz także zmniejsza emisję spalin. Zastosowane w koparce Volvo rozwiązanie cechuje prostota i niezawodność. Obejmuje zaledwie kilka dodatkowych komponentów nie wymagających obsługi, co oznacza brak ewentualnych przestojów i komplikacji podczas użytkowania.

Koparka EC330E Hybrid współpracuje z łyżkami o pojemności od 0,55 do 2,06 m³, a jej parametry robocze są zależne od konfiguracji. Ważąca od 29,8 do 31,8 t (przeciwwaga 5,1 t, łyżka 1,2 t, ramię 3,05 m) maszyna ma jednoelementowy wysięgnik 6,2 m, ale może być wyposażona w ramię o trzech dość zróżnicowanych długościach - 2,55; 3,05 lub 3,7 m. Z najkrótszym ramieniem zapewnia maksymalną głębokość kopania 6,84 m, wysokość wysypu 6,68 m, zasięg na poziomie gruntu 9,97 m, siłę odspajania (ISO 6015) na ramieniu 161 lub 176 kN („Power Boost”) i na łyżce 188 lub 205 kN. Z kolei z najdłuższym ramieniem oferuje głębokość kopania 7,99 m, wysokość wyładunku 7,33 m, zasięg przy gruncie 11,13 m, siłę odspajania na ramieniu 118 lub 128 kN. Inteligentny układ hydrauliczny z dwiema głównymi pompami osiowo-tłokowymi o łącznym wydatku maksymalnym 526 l/min oraz zawór sterujący MCV zapewniają zmienny przepływ dopasowany do potrzeb, co pozwala pracować z wymaganą wydajnością, przy oszczędnym zużyciu paliwa. Układ oferuje szereg funkcji, takich jak praca z priorytetem wysięgnika, ramienia lub obrotnicy czy funkcja „Power Boost” do szybkiego zwiększania mocy, umożliwiające pracę z optymalną wydajnością w każdych warunkach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.