Koparko-ładowarka Case CE

Data publikacji:

Produkowane od ponad 6 dekad koparko-ładowarki Case to bez wątpienia maszyny wyznaczające kierunki rozwoju w tym segmencie, należące do „klasyków gatunku”. W ofercie są 3 modele 580ST, 590ST i 695ST, ważące zależnie od wersji i wyposażenia od 8,4 do ponad 9,4 t, napędzane doładowanymi silnikami ftp z systemem common rail i układem Hi-eSCR o mocy maks. 83 kW/113 KM (580ST) lub 89 kW/121 KM, osiągającymi maksymalny moment obrotowy 459 i 467 Nm. Modele 580 i 590 mają klasyczny układ jezdny z różnymi kołami przedniej/tylnej osi i skrętną przednią osią, a model 695 ST ma wszystkie koła jednakowe i skręcane.

W układzie przeniesienia napędu dostępne są 4-biegowe skrzynie: mechaniczna Powershuttle (40/40 km/h - przód/tył) lub zautomatyzowana Powershift, z biegami przełączanymi pod obciążeniem (39/26 km/h), obie z elektrohydrauliczną zmianą kierunku jazdy. Jazdę w trudnym terenie ułatwia rozłączalny napęd 4x4 oraz 100-procentowa blokada dyferencjału tylnej osi w modelach 580 i 590 lub mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu w modelu 695ST, a także wahliwa przednia oś (w zakresie ±11°).
Maszyny zwracają uwagę wyborem wysięgników. Ładowarka może mieć ramiona proste (m.in. prostsza budowa, mniej punktów smarowania, większa wysokość wysypu) lub klasycznie wyprofilowane „Tool Carrier” (łatwiejszy załadunek, operowanie osprzętem), o wysokości podnoszenia 3,46-3,52 m (sworzeń łyżki), udźwigu od 3075 do 3550 kg (pełna wysokość) i sile odspajania od od 36,3 do 74 kN (na łyżce od 55 do 66,5 kN). Z kolei część koparkowa może być w sprawdzonej i cenionej wersji „Case DNA”, z siłownikami zachodzącymi na siebie i wysuwaną unikatową zewnętrzną częścią ramienia „Extendahoe” (dobra ochrona elementów, brak zanieczyszczenia ziemią, niższa w transporcie - już od 3,5 m) lub w nowej wersji „In-line”, zapożyczonej z dużych koparek, z siłownikami ustawionymi jeden za drugim w jednej linii (lepsza widoczność przez wysięgnik) i wysuwaną wewnętrzną częścią ramienia. Zależnie od modelu, wersji i wysuwu ramienia maks. głębokość kopania wynosi od 4,37 do 5,88 m, a siła odspajania ramienia od 23,9 do 41 kN (łyżki od 52,3 do 61,1 kN).
Dobre parametry zapewnia wydajna hydraulika z dwusekcyjną pompą tłoczkową o zmiennym wydatku od 6 do 156 l/min (w 580ST dostępna także pompa zębata 156 l/min), pozwalająca razem z ekonomicznym silnikiem obniżyć spalanie o nawet 14%. Kompensacja przepływu umożliwia równoczesne wykonywanie wielu funkcji, co gwarantuje krótkie cykle robocze, a sterowanie proporcjonalne pozwala pracować precyzyjnie. Ładowarka jest obsługiwana jednym dżojstikiem wielofunkcyjnym, m.in. z przyciskiem powrotu do biegu jałowego, a koparka dwoma, wygodnie usytuowanymi „pod ręką”. Wśród funkcji zwiększających efektywność jest m.in. wymuszona redukcja biegu (większa siła spychania), układ samopoziomowania łyżki oraz automatyczny powrót ładowarki do pozycji nabierania.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.