[ATB] Technika Hidromek

Koparko-ładowarka Hidromek HMK 62 SS

Data publikacji:

Ofertę koparko-ładowarek tureckiej firmy otwiera kompaktowy model HMK 62 SS o masie 3,8 t, z silnikiem Kubota 44 kW/60 KM, ze sterowaniem burtowym, dysponujący ładowarką o udźwigu 500 kg i wysokości podnoszenia 2,8 m (wysyp 2,02 m) oraz koparką o głębokości roboczej 2,75 m.

W segmencie maszyn o normalnych gabarytach turecki producent oferuje dwa modele - HMK 102 Alpha o masie 9,1-9,55 t i HMK 102 Supra o masie 9,5-9,8 t, dostępne w dwóch wersjach - B z tradycyjnym układem jezdnym oraz S z 4 skręcanymi (w trzech trybach) kołami tego samego rozmiaru. Wszystkie maszyny napędzane są sprawdzonymi silnikami Perkins 110 4D-44TA o mocy 74,5 kW/101 KM (maks. moment - 450 Nm) i mają napęd na 4 koła uruchamiany elektrohydraulicznie. Dobrą trakcję w trudnych warunkach zapewnia poza tym włączana blokada dyferencjału tylnej osi oraz mechanizm różnicowy o limitowanym poślizgu (zapewnia większy moment obrotowy na kole o większej przyczepności) w osi przedniej, która ma również możliwość oscylacji w zakresie 16°. Różnicy między modelami i wersjami nie ma także, jeśli chodzi o układ przeniesienia napędu, oparty na automatycznej przekładni Autoshift (z chłodnicą oleju) o liczbie biegów 6/3 (przód/tył), z możliwością ich zmiany ręcznie pod obciążeniem, zapewniającej prędkość do 40 km/h. Transmisję uzupełnia elektrohydrauliczny rewers, z przyciskiem zmiany kierunku jazdy na dżojstiku ładowarki.
Modele Alpha wyposażone są w hydraulikę z podwójną pompą zębatą, o wydatku sekcji głównej 90 l/min (250 barów) i pomocniczej 57 l/min, natomiast Supra mają pompę tłoczkową o zmiennym wydatku, do 163 l/min (250 barów). W obu modelach i obu wersjach ładowarka oferuje udźwig na maks. wysokość 3561 kg oraz siłę odspajania na wysięgniku 70,3 kN i na łyżce 77,8 kN, a koparka zapewnia siłę odspajania na łyżce 71 kN, a na ramieniu - 32,4 kN (24,9 kN z wysuniętym teleskopem). Jeśli chodzi o wysokości i głębokości robocze, identycznymi parametrami legitymują się wersje B i S, niezależnie od modelu, choć różnice między modelami są raczej niewielkie, rzędu kilku cm. Dla przykładu w modelu HMK 102S Supra na równych kołach ładowarka podnosi na wysokość 3,47 m (punkt obrotu łyżki) i wysypuje na 2,6 m, natomiast koparka oferuje głębokość roboczą 4,49 m (z wysuwem 5,7 m) i opróżnianie łyżki maks. na 4,68 m (z wysuwem). Pracę ułatwiają takie elementy, jak poziomowanie łyżki ładowarki, funkcja powrotu łyżki do pozycji nabierania, amortyzacja siłowników hydraulicznych w skrajnych pozycjach (miękka praca), układ amortyzacji łyżki ładowarki, hydrauliczny boczny przesuw koparki, dodatkowe obwody hydrauliczne, automatyczne szybkosprzęgi, dżojstiki czy klimatyzacja, w większości będące standardem w lepiej wyposażonych modelach Supra.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.