[ATB] Budownictwo

Kraków Airport: Jest przetarg na projekt nowego terminala

Data publikacji:

Nowy pas startowy, remont płyty postojowej, rozbudowa terminalu pasażerskiego i terminalu cargo – to najważniejsze plany inwestycyjne dla krakowskiego lotniska. Ogłoszono już przetarg na projekt nowego terminala.

Władze krakowskiego portu w Balicach mają dalekosiężne plany. Do 2036 roku planuje rozbudowę liczoną na miliard złotych, która ma dostosować port do obsługi 12 mln pasażerów rocznie. Pierwsze prace modernizacyjne już ruszyły.

Nowy terminal do 2025

Jednym z najważniejszych celów jest rozbudowa terminalu pasażerskiego o pirs zachodni. Pod koniec lutego ogłoszono przetarg na opracowanie koncepcji architektonicznej i projektu budowlanego dla rozbudowy terminala. Wykonawca będzie musiał przygotować wstępne koncepcje, na podstawie których zostanie wybrany wariant do dalszej realizacji oraz projekt budowlany. Rozbudowa terminala to inwestycja długofalowa. Jej zakończenie zaplanowano na 2025 rok.
Jeszcze w tym roku władze lotniska planują uruchomić stanowiska samodzielnego nadawania bagażu (self service bag-drop), a także ścieżkę transferową dla rejsów ze strefy Schengen. W strefie odlotów pojawią się dodatkowe monitory FIDS i place zabaw, działa już aparat telefoniczny z możliwością bezpłatnych rozmów dla pasażerów.
Kolejny projekt to budowa zupełnie nowego terminalu cargo – w innej lokalizacji, niż ten istniejący obecnie. Powstanie bezpośrednio przy obecnej drodze wojewódzkiej nr 774. Powierzchnia magazynowa w nowym terminalu zwiększy się o 50 procent: do 1100 m². W kolejce czeka też budowa kanalizacji sanitarnej, wodociągu z hydrofornią oraz odwodnienia lotniska. Roboty już trwają i mają zakończyć się w połowie 2019 roku.

Czekamy na projekt pasa

Najważniejszą inwestycją pozostaje jednak nowa droga startowa. Prace nad nią już ruszyły. Zlecono analizy, którego wykluczyły możliwość przebudowy istniejącej drogi startowej bez zamknięcia lotniska na rok. Dlatego wybrano dwa warianty budowy nowego pasa: centralny oraz północny. Ten drugi uznano za korzystniejszy dla środowiska i zgłoszono jako wariant proponowany do realizacji.
W 2016 roku ruszyły spotkania informacyjne dla pobliskich mieszkańców i biznesu. Władze portu planują pozyskać dla swoich planów samorządowców. Dlatego też proponują dofinansowanie inwestycji infrastrukturalnych w sołectwach znajdujących się najbliżej lotniska.
W grudniu 2017 roku szefowie lotniska złożyli do RDOŚ raport oddziaływania na środowisko. W lutym RDOŚ rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej.
W międzyczasie władze lotniska wybrały już wykonawcę, który przygotuje dokumentacje, kosztorys i projekt nowej drogi startowej. Prace projektowe mają potrwać do końca 2018. Zgodnie z planem pierwsze samoloty odlecą z nowego pasa w 2021 roku. Koszt budowy szacowany jest na 250 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowane ze środków własnych spółki i obligacji. Dwa następne zadania realizowane będą na płycie postojowej. W ubiegłym roku rozpoczęto remont najstarszej części płyty o powierzchni czterech hektarów.
– To zadanie jest realizowane etapowo, tak by ograniczyć wpływ prowadzonego remontu na bieżącą obsługę statków powietrznych. Przewidziano trzy zasadnicze etapy, które będą następowały po sobie. Do zakończenia zakresu pierwszego etapu ozostała jeszcze do ułożenia warstwa poślizgowa oraz nawierzchnia betonowa, które zostaną wykonane wiosną – informuje Monika Pabisek z Kraków Airport.
Drugie zadanie to rozbudowa płaszczyzny postojowej w części północnej o stanowiska postojowe dla statków powietrznych o kodzie „C”, które dominują na krakowskim lotnisku. – Inwestycję planujemy rozpocząć w okresie wiosenno-letnim i będzie realizowana równolegle z pracami remontowymi – dodaje Monika Pabisek.

Źródło: rynek-lotniczy.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.