[ATB] Technika Kramer

Kramer - elektryczna z nagrodą

Data publikacji:

Nagrodzona na ubiegłorocznej wystawie bauma za innowacyjność unikatowa elektryczna ładowarka kołowa 5055e firmy Kramer niedawno otrzymała również szwedzką nagrodę w zakresie techniki - „Maskinentreprenörens Teknikpris”. Na werdykt wpłynęły z pewnością nietuzinkowe zalety maszyny, takie jak zerowa emisja spalin, doskonała wydajność i parametry typowe dla ładowarek spalinowych, dobre właściwości trakcyjne czy niskie koszty eksploatacji.

Doroczną nagrodę przyznaje magazyn Maskinentreprenören, będący oficjalnym wydawnictwem szwedzkiego stowarzyszenia zrzeszającego użytkowników maszyn znajdujących zastosowanie w robotach ziemnych,  budownictwie, inżynierii lądowej, recyklingu, górnictwie i innych pokrewnych branżach. W ostatniej edycji jury uznało, że szczególnym osiągnięciem było nie tylko przedstawienie studyjnej koncepcji całkowicie elektrycznej ładowarki, ale również zrealizowanie jej w pełni funkcjonującej wersji użytkowej, dzięki czemu Kramer 5055e stał się pierwszą tego typu maszyną dostępną na rynku.

Oszczędna i czysta

Użytkownik ładowarki 5055e nie musi decydować się w związku z jej zakupem na żadne kompromisy, bo maszyna ta jest porównywalna pod względem parametrów roboczych, wydajności, funkcjonalności, zdolność poruszania się w terenie czy komfort obsługi z ładowarką 5055 z silnikiem wysokoprężnym Yanmar. Maszyna jest przy tym bardzo ekonomiczna, nie tylko ze względu na niższy koszt energii elektrycznej, lecz także z powodu znacznie większej trwałości napędu elektrycznego.
Przyjazne dla środowiska, zero-emisyjne ładowarki elektryczne są idealnym rozwiązaniem w budynkach czy tunelach, gdzie mogą pracować bez ograniczeń, bez potrzeby stosowania dodatkowej wentylacji. Ze względu na niski poziom generowanego hałasu mogą być także bez przeszkód użytkowane w strefach ciszy.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z otrzymania „Maskinentreprenörens Teknikpris” za ładowarkę 5055e. Swoim werdyktem jury doceniło wielką pracę badawczo-rozwojową, a jednocześnie podkreśliło praktyczny charakter naszej maszyny. Użytkownik i jego otoczenie są chronieni dzięki całkowicie bezemisyjnej pracy i wyjątkowo niskiemu poziomowi hałasu, bez żadnych kompromisów dla wydajności. Jesteśmy przekonani, że elektryczna ładowarka 5055e będzie istotnym wkładem w podnoszenie efektywności firm naszych klientów – podkreśla Karl Karl Friedrich Hauri, rzecznik zarządu firmy Kramer.

Nie ustępuje spalinowym

Ważąca 4,1 t maszyna podnosi na wysokość 3,05 m (punkt obrotu osprzętu) i 2,88 m (łyżka w poziomie), ma udźwig operacyjny 1,75 t, a w pozycji transportowej 2 t (na widłach), oraz obciążenie wywracające 2,25 t (z łyżką 2,5 t). Wahliwa tylna oś (w zakresie ±8°) i napęd na obie osie gwarantują dobrą trakcję, a skręcane wszystkie koła (sterowanie w trzech trybach) zapewniają możliwość poruszania się po skosie, tzw. psim chodem, a także zwrotność - zewnętrzny promień skrętu bez osprzętu wynosi 2,7 m (opony 12.0-18), a z łyżką standardową 3,55 m.
Oczywiście maszyna najbardziej zwraca uwagę swoim napędem, w którym zastosowano dwa silniki elektryczne: jeden do jazdy (15 kW) i drugi do zasilania zębatej pompy hydraulicznej (22 kW) o wydatku 54 l/min (maks. 235 barów). Zależnie od zastosowania i potrzeb moc jest dostarczana przez silniki automatycznie, zawsze tylko w takiej wysokości, ile wymaga wykonywana czynność, co pozwala zminimalizować zużycie energii. Poza tym silniki elektryczne wyróżniają się znakomitą charakterystyką pracy, oferując stały maksymalny moment (220 Nm) w całym zakresie prędkości, od zatrzymania 1200 obr./min.
Silniki są zasilane za pomocą niezawodnych 80-woltowych akumulatorów ołowiowo-kwasowych klasycznych lub żelowych (opcja) o pojemności 495 lub 416 Ah (żelowe). W pełni naładowane akumulatory wystarczają na średnio 5 godzin ciągłej pracy w przeciętnych warunkach, choć czas ten może być zmienny, w zależności od obciążenia i intensywności pracy, natomiast czas ładowania wynosi od 6 do 8 godzin. Akumulatory elektrolitowe ładowane są przez oddzialny moduł zasilający z instalacji o napięciu 400 V, natomiast maszyna z bateriami żelowymi ma wbudowany zasilacz, dzięki czemu wystarczy podłączyć ją do zwykłego gniazda (240 V) i ładować bezpośrednio.
SS
foto firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.