Kubota - Minikoparka KX019-4 LPG na gaz

Data publikacji:

Podczas targów Bauma Kubota zaprezentowała prototypową minikoparkę KX019-4 LPG, wyposażoną w firmowy silnik nowej generacji z zapłonem iskrowym. Dzięki temu maszyna może być zasilana ciekłym gazem LPG, zapewniającym niższą emisję spalin przy zachowaniu wysokiej wydajności.

Model KX019-4 LPG z nowym napędem zwiększa zakres zastosowań minikoparki na obszarach miejskich, na których obowiązuje zakaz użytkowania silników wysokoprężnych, zapewniając przy tym niższy poziom hałasu. Wraz z prezentacją prototypowej minikoparki na targach w Monachium i sondowaniem rynku, Kubota chce kontynuować badania nad zasilaniem swoich maszyn paliwami alternatywnymi. – Opracowanie modelu KX019-4 LPG, w którym zintegrowano wszystkie aspekty ekonomiczne, praktyczne i środowiskowe, jest odpowiedzią Kuboty na obecny „antydieslowski” trend rugowania silników wysokoprężnych z przestrzeni miejskiej. Napędzana silnikiem z zapłonem iskrowym maszyna to najbardziej wydajne rozwiązanie dla miast, zapewniające jednocześnie wysoką jakość marki Kubota – podkreśla Keigo Watanabe, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu działu maszyn budowlanych firmy Kubota Europe.

Parametry bez zmian

Charakterystyka pracy i osiągi modelu KX019-4 LPG są dokładnie takie same, jak minikoparki KX019-4 z silnikiem wysokoprężnym o mocy 11,8 kW/16 KM. Ważąca ok. 1,85 t (bez kabiny 1,75 t) maszyna zapewnia bezkompromisową stabilność w każdych warunkach, dzięki rozsuwanym gąsienicom (o szerokości 230 mm) w zakresie 990-1300 mm. Wyposażona w standardowy wysięgnik o długości 1,81 m i ramię 1,19 m oferuje m.in. maksymalną głębokość kopania 2,58 m, wysokość wysypu 2,56 m i zasięg na poziomie gruntu 4,07 m oraz siłę kopania na ramieniu 7,8 kN i łyżce 15,9 kN. Promień obrotu tylnej (1,1 m) i przedniej (1,52 m) części nadwozia pozwala zmieścić się praktycznie na jednym pasie jezdni, bez ograniczeń w obrocie (360°), a duży zakres ruchu wysięgnika, przesuwanego i skręcanego na boki w zakresie 51/45 cm (lewo/prawo) i pod kątem 75/60°, ułatwia pracę w ciasnej przestrzeni. Koparka dostępna jest również w wersji z tzw. krótkim przodem (wysięgnik 1,69 m; ramię 1,09 m), o jeszcze bardziej kompaktowych wymiarach roboczych (promień obrotu przedniej części 1,48 m), ale za to nieco gorszych parametrach - maks. głębokości kopania i wysokości wysypu (2,38 m) oraz zasięgu na poziomie gruntu (3,86 m).

Butla na wymianę

Niewątpliwą zaletą modelu KX019-4 LPG jest wykorzystanie jako zbiornika paliwa dostępnych powszechnie standardowych butli gazowych, dzięki czemu maszynę można łatwo i szybko „zatankować” poprzez prostą wymianę butli. Oprócz tego koparka jest wyposażona w zbiornik rezerwowy (akumulator) gazu, dający operatorowi czas na stwierdzenie, że butla wymaga wymiany, zanim zostanie całkowicie opróżniona.
Nie licząc napędu, pod względem budowy prototypowy model nie różni się specjalnie od pozostałych koparek Kuboty. Dlatego można w nim znaleźć szereg oryginalnych rozwiązań, typowych dla maszyn tej marki, w tym np. tulejowane sworznie główne połączeń przegubowych, obniżające koszty napraw, czy wyjątkowo solidne gąsienice, z podwójnymi rolkami zwiększającymi stabilność koparki oraz żywotność układu jezdnego, a także z kołami napędowymi zazębiającymi się z każdym żebrem gąsienicy, co znacznie zmniejsza wibracje podczas jazdy. Innowacyjne są również dwuczęściowe węże hydrauliczne lemiesza, co pozwala skrócić czas ich wymiany nawet o 60%. Rozwiązaniem ułatwiającym pracę jest z kolei opatentowany system Auto-Shift, który zapewnia automatyczny dobór prędkości do obciążenia nie tylko poprzez zmianę biegu na niższy, jak typowy układ „shift-down”, lecz także na wyższy, co pozwala zwiększyć wydajność nawet o 30%.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.