[ATB] Technika

Kubota proponuje ładowarkę dobrze skomponowaną

Data publikacji:

Dużą siłę podnoszenia i odspajania, stabilność, doskonałą widoczność, komfort i łatwość obsługi oraz szereg innych zalet oferuje kompaktowa ładowarka kołowa Kubota R082 w klasie do 5 ton. Dobrze skomponowana, prosta i funkcjonalna maszyna powinna zwrócić uwagę użytkowników ceniących sobie również wszechstronność i wydajność przy niskich kosztach eksploatacji.

Do atutów ładowarki zalicza się bez wątpienia firmowy silnik Kubota o mocy 34,8 kW/47,3 KM oraz hydrostatyczny, dwustopniowy napęd na 4 koła, zapewniający siłę uciągu 29,1 kN i prędkość do 20 km/h. Dobrą trakcję i właściwości jezdne w każdych warunkach gwarantują 100-procentowe blokady mechanizmów różnicowych obu osi oraz wahliwa tylna oś w zakresie ±8°, która przy sztywnym przegubie centralnym ułatwia pokonywanie przeszkód i zachowanie stabilności w nierównym terenie.

Mocna i wszechstronna

Ważąca 4,8 t ładowarka (około 4,64 t z dachem) oferuje bardzo dobrą stabilność i parametry robocze. Obciążenie wywracające maszyny z łyżką w pozycji na wprost wynosi 3,58 t (3,4 t - w wersji z dachem), a w pozycji ze złamanym maksymalnie (40°) przegubem - 3,14 t (2,98 t - z dachem) oraz 2,5 t z widłami paletowymi (2,38 t - z dachem). Ładowarka oferuje przy tym siłę podnoszenia 37,6 kN (na poziomie gruntu) oraz odspajania 48,6 kN, a także duży zasięg (z widłami - maks. 1,25 m, na pełnej wysokości - 0,5 m) oraz maksymalną wysokość podnoszenia - 3,23 m (sworzeń w punkcie obrotu osprzętu) i wysypu - 2,53 m (łyżka, przy zasięgu 0,72 m).
Pracę ułatwia wysięgnik typu Z z automatycznym poziomowaniem osprzętu oraz powrotem do pozycji nabierania. Ładowarka może być wyposażona w łyżkę uniwersalną o pojemności 0,85 m³ (szerokość 1,82 m) lub „4 w 1” o pojemności 0,8 m³. Obie łyżki dostępne są także w wersji szerokiej (1,89 m), o pojemności odpowiednio 0,88 i 0,83 m³. Wybór podstawowego osprzętu uzupełniają widły paletowe o długości 1 lub 1,2 m. Obsługę narzędzi wymagających przepływu oleju umożliwia dodatkowy obwód hydrauliczny o wydatku 71,4 l/min (ciśnienie 206 barów). Sprawne poruszanie się na niewielkiej powierzchni zapewniają kompaktowe gabaryty - długość prawie 5,4 m (z widłami 5,7 m) i szerokość 1,73 m (1,82 m z łyżką), oraz promień skrętu 3,45 m (ślad kół zewnętrznych). Niewielka wysokość (poniżej 2,5 m) umożliwia przewożenie na każdej przyczepie, bez obawy o przekroczenie dopuszczalnej wysokości transportowej. Maszyna ma 6 punktów mocowania, umożliwiających bardzo solidne przytwierdzenie do środka transportu.

Obsługa bez zastrzeżeń

Komfortowe warunki pracy zapewnia przestronna, wyciszona (74 dB), wygodna i bezpieczna (ROPS/FOPS) kabina. W ładowarkach przemieszczających się podczas cykli roboczych z miejsca na miejsce niezmiernie ważna jest widoczność. Pod tym względem Kubota wypada wzorowo, zapewniając z fotela operatora doskonały widok we wszystkich kierunkach, także do tyłu, dzięki panoramicznej tylnej szybie z zaokrąglonymi narożnikami (kabina bez słupków tylnych) oraz stromo opadającej masce silnika. Dobrze widoczny jest także osprzęt (np. końce wideł) i punkty jego mocowania (hydrauliczny szybkosprzęg w standardzie), co ułatwia pracę i podczepianie narzędzi.
W parze z widocznością idzie komfort i ergonomia stanowiska roboczego. W standardzie jest amortyzowany fotel, regulowany podłokietnik i kolumna kierownicy, czytelna deska rozdzielcza w formie cyfrowego wyświetlacza, z pełnym zestawem wskaźników monitorujących kluczowe procesy robocze, a także wygodny dżojstik do obsługi wysięgnika, ze zintegrowanymi funkcjami jazdy i sterowania dodatkowym obwodem hydraulicznym. Ładowarkę wyróżnia też firmowy system antykradzieżowy Kubota z alarmem, dezaktywowany i pozwalający uruchomić maszynę tylko za pomocą kodowanego kluczyka. Również pod względem obsługi serwisowej trudno maszynie coś zarzucić. Otwierana wysoko tylna pokrywa silnika i panele boczne zapewniają dobry dostęp do elementów wymagających rutynowej konserwacji, które są w zasięgu ręki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.