[ATB] Budownictwo

Kujawsko-pomorskie. Cała S5 powinna być w 2019 roku

Data publikacji:

Wykonawcy drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim złożyli wnioski o wydłużenie terminów realizowanych zadań. Nawet przy ich uwzględnieniu, wciąż realne jest ukończenie całej trasy w 2019 roku.

Budowana droga ekspresowa S5 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ma połączyć autostradę A1 z Wielkopolską (dalej trasa poprowadzi w kierunku dolnego Śląska).
Duży plan budowy na terenie Pomorza i Kujaw to w sumie 7 odcinków realizacyjnych: Nowe Marzy - Dworzysko, Dworzysko – Aleksandrowo, Aleksandrowo – Tryszczyn, Tryszczyn – Białe Błota, Białe Błota – Szubin, Szubin – Jaroszewo i Jaroszewo – granica województwa. Na wszystkich odcinkach realizowane są obecnie prace.
Umowny termin ukończenia całej kujawsko-pomorskiej piątki przypada na rok 2019. Mimo że wykonawcy wnioskują o wydłużenie terminu, GDDKiA zapewnia, że na razie ten termin nie jest zagrożony.
Do tej pory inwestor podpisał jeden aneks do umowy dotyczący odcinka nr 3 Aleksandrowo – Tryszczyn. Jak przypomina rzecznik bydgoskiej GDDKiA Tomasz Okoński, wykonawca tego odcinka złożył wniosek o wydanie zrid dla etapu II ( Aleksandrowo-Maksymilianowo) w późniejszym terminie, w związku ze zmianą warunków dotyczących budowy wiaduktu drogowego nad istniejącą linią kolejową PKP.
W rejonie skrzyżowania S5 z liniami kolejowymi, w pobliżu stacji kolejowej Maksymilianowo, PKP przewiduje w przyszłości duże inwestycje. W związku z tym konieczne było wykonanie nowej dokumentacji technicznej uwzględniającej obiekt inżynierski dostosowany do planowanych inwestycji kolejowych. – Na tym odcinku zakończenie robót przechodzi na rok 2020 – mówi Tomasz Okoński. – Prowadzimy jednak rozmowy z wykonawcą o zwiększenie zaangażowania, co pozwoliłoby oddać cały odcinek 3 w 2019 roku – dodaje. 

Obecnie rozpatrywane są wnioski dotyczące wydłużenia okresów realizacji na pozostałych odcinkach. – Wykonawcy wnioskują o przedłużenie prac od 3 do 7 miesięcy – informuje rzecznik oddziału GDDKiA. – Na tą chwilę mówimy nadal jednak o roku 2019 jako terminie zakończenia robót – dodaje.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.