Kwieciński: Warmia i Mazury mogą liczyć na 300 milionów złotych na drogi lokalne

Kwieciński: Warmia i Mazury mogą liczyć na 300 milionów złotych na drogi lokalne

W bieżącym roku region Warmii i Mazur otrzymał rządowe wsparcie do dróg lokalnych na poziomie ok. 30 mln zł. Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju zaznaczył, że kwota ta w najbliższym roku może być zdecydowanie wyższa. Zależy to wyłącznie od liczby projektów.

Polski rząd przyjął niedawno projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. To nowy program finansowania dróg lokalnych. Jak poinformowało Ministerstwo Finansów, z nowo tworzonego instrumentu wsparcie finansowego dla dróg lokalnych gminy i powiaty będą mogły otrzymać już nie 50 proc., a do 80 proc. dofinansowania.
Według przekazanych od ministerstwa finansów informacji, nowy mechanizm gromadzenia oraz dysponowania środkami sprawi, że zdecydowanie zwiększy się kwota, która z budżetu zostanie przekazana na lokalne inwestycje drogowe. Wiele w tej kwestii będzie zależało również od możliwości samorządów. Z tego względu szacuje się, że w 2019 roku dofinansowania sięgną co najmniej ok. 3,5 mld zł. Natomiast Fundusz Dróg Samorządowych będzie gotowy na wsparcie samorządów sięgające nawet 5,6 mld zł.
O nowym instrumencie finansowym mówił Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju podczas wizyty na Warmii i Mazurach. Podkreślił, że również ten region ma szansę skorzystać z nowego instrumentu.

– Te projekty mogą zarówno dotyczyć dróg, ale również przepraw mostowych. Chcemy zapewnić równomierny rozwój naszego kraju – wyjaśnił minister Kwieciński. Podał, że Warmia i Mazury w przyszłym roku może otrzymać około 300 milionów złotych. – Środki, które będą przeznaczone na lokalną infrastrukturę drogową, w kolejnych latach będą jeszcze dużo większe. Ten rok w skali kraju był rekordowy, gdyż przekazaliśmy dla samorządów lokalnych 1,3 mld złotych, z czego dla Warmii i Mazur prawie 30 mln złotych. Jeżeli będzie popyt w przyszłym roku i będą projekty, to ta kwota dla województwa warmińsko-mazurskiego będzie mogła być dziesięć razy większa – zaznaczył Kwieciński.
Ministerstwo liczy na to, że program szybko zostanie przyjęty przez parlament i w grudniu ruszy zbieranie wniosków od samorządów.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Redakcja ATR

Reklama
Powiązane artykuły