[ATB] Opinie użytkowników Wacker Neuson

Lachbet/Wacker Neuson - Specjaliści od kostki brukowej

Data publikacji:

Czy ktoś może znać lepiej maszyny i urządzenia budowlane, jeśli stanowią one trzon parku maszynowego przedsiębiorstwa realizującego inwestycje z zakresu kostki brukowej, a przy tym są przez nie wynajmowane, a planach jest także rozszerzenie działalności firmy o sprzedaż i serwis? Przykład małopolskiej firmy Lachbet stawiającej konsekwentnie na markę Wacker Neuson pokazuje, że odpowiedź na tak postawione pytanie może być tylko jedna.

Firma Lachbet z podkrakowskich Witanowic została założona przez Mariusza Lacha w 2000 r. Podstawową specjalnością zatrudniającej około 30 osób firmy jest układanie kostki brukowej. – Wcześniej pracowałem w Niemczech, gdzie kupiłem używaną zagęszczarkę marki Wacker Neuson. Sprowadziłem ją na handel do kraju i sprzedałem jednemu z lokalnych brukarzy. U naszych zachodnich sąsiadów już wtedy tego typu sprzęt to był standard, podczas gdy w Polsce nadal nowość - dlatego też mój pierwszy klient nie krył zadowolenia z tego zakupu. Potem sprowadziłem dwie kolejne maszyny z serii DPU, w klasie 200 kg - młodsze, a co za tym idzie i droższe. Ich sprzedaż nie była już taka prosta, a że z czasem zaczęły mi zalegać w garażu, wpadłem na pomysł, żeby… je wykorzystać we własnej firmie brukarskiej. A mając taki sprzęt do dyspozycji, z zamówieniami od początku nie było problemów – wspomina przedsiębiorca.

Maszyny na zapisy

Tak zatem rozpoczęła się współpraca firmy Lachbet z marką Wacker Neuson, która jednak z czasem przekroczyła zwykły wymiar, typowy dla użytkownika sprzętu spod tego znaku. – Nadal miałem dostęp do maszyn używanych Wackera w Niemczech. Przywiozłem zatem jeszcze kilka zagęszczarek, ubijaków, młoty do kucia, a nawet walce i od 2004 r. zacząłem ten sprzęt wypożyczać. A że w pierwszych latach działalności takich maszyn na rynku praktycznie nie było i bardzo wiele prac było wykonywanych ręcznie, klienci wręcz czekali każdego dnia rano na możliwość jego wypożyczenia - przez pewien czas prowadziliśmy nawet zapisy. Dobrze na tym zarabiałem, bo sprzęt Wackera praktycznie się nie psuł. Dlatego też wypożyczalnię prowadzę po dziś dzień - dzięki temu wielu brukarzy i firm budowlanych mnie zna i wielu z nich korzysta z moich porad odnośnie do sprzętu – wyjaśnia Mariusz Lach.

Dobry sprzęt, udane realizacje

Firma Lachbet cieszy się na rynku lokalnym dobrą opinią, w związku z tym może się też poszczycić szeregiem prestiżowych oraz interesujących realizacji. – Układaliśmy kostkę brukową w Parku Rozrywki w Inwałdzie, hotelu Młyn Jacka w Wadowicach, wygraliśmy sporo przetargów na naszym terenie działania - do około 50 km od siedziby firmy. Teraz spore zadanie realizujemy w Energylandii w Zatorze. Poza tym firmę prowadzącą ten park rozrywki przekonałem do zakupu maszyn Wacker Neuson - wozidła, minikoparki i zagęszczarek oraz ubijaków – mówi Mariusz Lach.
Mając kilkunastoletnie doświadczenie jako użytkownik i najemca, małopolski przedsiębiorca komplementuje maszyny Wacker Neuson. – Moim zdaniem, jeśli chodzi o sprzęt do zagęszczania gruntu, to marka numer jeden na rynku. Nie jest to sprzęt jednorazowego użytku, jest bardzo żywotny i trwały. Szczególnie solidnie były wykonywane starsze maszyny - to było wprost mistrzostwo świata. Na stanie mam nadal nawet 15-letnie zagęszczarki, które nadal wypożyczamy. Myślę, że gdyby Wacker do dziś produkował takie maszyny jak 15 lat temu, do dziś by… zbankrutował. Po prostu zabrakłoby chętnych na zakup maszyn nowych, skoro używane spisują się nadal tak dobrze – przekonuje przedsiębiorca. – Nie mam żadnych problemów, jeśli chodzi o eksploatację. Korzystam z części oryginalnych i moi mechanicy praktycznie sami wykonują czynności serwisowe. Maszyny Wacker Neuson mamy dobrze rozpracowane, bo jak się wypożycza taki sprzęt, to wie się o nim wszystko. Czasem wystarczy tylko krótka informacja telefoniczna i mechanik już wie, jaki klucz wziąć – uważa Mariusz Lach.
W firmie Lachbet zastosowanie znajdują zwłaszcza zagęszczarki w klasie 200 kg, którymi można zarówno zagęszczać podłoże, jak i poruszać się po kostce brukowej. Firma wykorzystuje również maszyny w klasie 500 kg, wykorzystywane najczęściej do przygotowania podbudowy dróg. – Mam także 3-tonowe wozidło, walec o tej samej masie, dwie ładowarki - 2,8-tonowy przegubowy model Kramer Allrad 650 i 4,8-tonowy Wacker Neuson Wl 48, a także piły do cięcia asfaltu i betonu, młoty do kucia. Każda z maszyn ma sporo zalet. Na przykład ładowarki, które w ciągu roku przepracowują ponad 1000 mth, są bardzo zwrotne, pałą mało paliwa. Ale najważniejsze, iż są wyjątkowo wszechstronne - poza transportem materiałów także np. plantują teren. Robię różne rzeczy - nie tylko układanie kostki, trzeba chociażby przewieźć płyty, wykorytować, przygotować teren pod drogę – komplementuje sprzęt Mariusz Lach.

Plus sprzedaż i serwis

Obecnie firm Lachbet w ofercie wynajmu ma około 100 jednostek sprzętu - większość stanowią maszyny i urządzenia Wackera. – Maszyny te wypożyczam na dniówki - klient zabiera sprzęt rano i oddaje następnego dnia rano. A czy wykorzystuje go przez 2 godziny, czy przez 20, to już jego sprawa. Jeśli chodzi o stawki, to przy zakupie maszyn nowych, inwestycja ta nie dość, że się zwróci, to jeszcze zapewni z 200% zwrotu. A jak się trafi na fajną „używkę” stopa zwrotu jest jeszcze wyższa – przekonuje Mariusz Lach. – Chciałbym jednak rozszerzyć działalność i wypożyczalnię uzupełnić o sprzedaż oraz serwis tego sprzętu - maszyn i urządzeń firmy Wacker Neuson. Mam działkę w Wadowicach, gdzie planuję uruchomienie dobrze przygotowanego punktu, który jak sądzę, będzie gotowy wiosną przyszłego roku. Mam spore doświadczenie, dlatego też nie mam obaw, że klienci będą mieli jakieś problemy z tym sprzętem. Jestem pewny, że to nie jest zła inwestycja, a w razie czego zawsze mogę sprzedać ten sprzęt w dobrej cenie. Tym bardziej, że sprzęt używany Wackera praktycznie nie traci na wartości - np. po 2-3 latach użytkowania zagęszczarki można sprzedać za podobne do zakupu pieniądze – wyjaśnia właściciel firmy Lachbet.
Przedsiębiorstwo zamierza także dalej rozwijać swój podstawowy przedmiot działalności - układanie kostki brukowej. Dlatego też konieczna jest dalsza rozbudowa parku maszynowego - w planach małopolskiego przedsiębiorstwa jest zakup kolejnego wozidła i minikoparki. Czyżby kolejnych maszyn w charakterystycznym żółtym kolorze?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.