Ładowarka kołowa Caterpillar 918M

Data publikacji:

Ponad trzy lata od debiutu kompaktowa ładowarka kołowa Cat 918M otrzymała kolejne opcje wyposażenia, zwiększające jej możliwości robocze, wydajność, komfort obsługi, trwałość i bezpieczeństwo. Cztery nowe, dostępne obecnie rozwiązania to wysięgnik o zwiększonej wysokości podnoszenia, złącze osprzętu systemu Cat Fusion, dodatkowe osłony newralgicznych podzespołów oraz zwiększony wybór opon.

Wprowadzony do oferty w roku 2016 całkowicie nowy model 918M to mocniejszy krewniak zmodernizowanych w tym samym czasie lżejszych ładowarek 910M i 914M z najnowszej generacji M. Wyposażony w silnik C4.4 Acert o mocy 86 kW/117 KM model 918M w standardowej wersji waży 9,5 t i przy całkowicie skręconej ramie (40°) legitymuje się obciążeniem wywracającym ok. 5,7 t (ponad 6 t z pełnymi oponami). Współpracującą z łyżkami 1,3-1,9 m³ maszynę wyróżniają m.in. szybkie cykle robocze (pełny cykl 11,5 s), wysokość podnoszenia ponad 3,8 m i prędkość jazdy 25 lub 40 km/h (opcja) oraz pomocniczy układ hydrauliczny o dużym przepływie umożliwiający zasilanie wymagającego osprzętu.

Łatwiej z osprzętem

Nowy opcjonalny układ podnoszenia o zwiększonej wysokości i zasięgu powstał głównie z myślą o zastosowaniach w przemyśle odpadów i recyklingu oraz w rolnictwie i budownictwie, gdzie może zapewnić wyraźnie wyższą efektywność maszyny. Nowo opracowany wysięgnik zapewnia do 10% większą wysokość podnoszenia oraz zasięg w porównaniu do wysięgnika standardowego, wyposażonego w podobne złącze osprzętu - z mocowaniem sworzniowym, typu IT (Integrated Tool Carrier) lub ISO. Ładowarka 918M z opcjonalnym wysięgnikiem i oponami w rozmiarze 20,5’’ oferuje wysokość podnoszenia (sworzeń łyżki) ponad 4,1 m.
Listę opcji dostępnych w modelu 918M uzupełniło również złącze osprzętu systemu Fusion, dzięki czemu nabywcy tej maszyny mają teraz do wyboru 3 typy złączy. W opracowanym pod kątem wydajności (szybka zmiana narzędzia), trwałości i niezawodności złączu Fusion firmy Caterpillar zastosowano zaawansowany system klinowania przy wykorzystaniu stałego ciśnienia, co zapewnia pewne, nieruchome połączenie z osprzętem roboczym. Opatentowany układ blokujący eliminuje luz między szybkozłączem a osprzętem, a tym samym zużycie wynikające ze wzajemnego ruchu tych elementów. W złączu Fusion na kliny blokujące działa stałe ciśnienie hydrauliczne, dzięki czemu osprzęt jest bez przerwy dociskany do złącza w dwóch kierunkach - do wewnątrz i w dół, co zapewnia bezpieczne operowanie zamocowanymi narzędziami i zwiększa wydajność.

Nowe osłony i opony

W trudnych warunkach roboczych przydatne będą nowe opcjonalne osłony, dostępne obok dotychczasowych stalowych deflektorów na przednich błotnikach, chroniące podzespoły szczególnie narażone na działanie czynników mechanicznych. Producent proponuje zestaw 5 osłon, w tym osłony reflektorów przednich oraz 4 dodatkowe zabezpieczenia spodu maszyny - osłony przegubu skrętnego, zapobiegające m.in. gromadzeniu się zanieczyszczeń w ramie, osłonę montowaną pod skrzynią biegów, osłonę przedniego wału napędowego, a także montowaną pod silnikiem osłonę skrzyni korbowej i miski olejowej.
Na liście opcji pojawiły się również 3 nowe opony w rozmiarze 20.5R25, zapewniające szereg korzyści w porównaniu ze standardowymi oponami 17.5R25, w tym lepszą trakcję, stabilność i większe obciążenie wywracające oraz do 20% dłuższą żywotność. Maszyny z oponami 20.5R25 mają szerokość między zewnętrznymi krawędziami kół ponad 231 cm i muszą być wyposażone w złącze Fusion lub układ podnoszenia o zwiększonej wysokości, aby zapewnić równe ułożenie osprzętu roboczego na podłożu w dolnym położeniu. Ocieraniu się większych opon o błotniki zapobiega ogranicznik wychylenia.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.