[ATB] Technika Ładowarki teleskopowe

Ładowarka teleskopowa Bobcat T 40140

Data publikacji:

W szerokiej gamie maszyn marki Bobcat można natknąć się na ładowarkę teleskopową o oznaczeniu T 40140. Charakteryzuje się ona maksymalnym udźwigiem równym 4 t. Co ciekawe, maksymalny udźwig jest osiągany nawet przy maksymalnej wysokości podnoszenia, o ile maszyna jest podparta na stabilizatorach.

Wówczas ładunek może zostać uniesiony na wysokość 13,6 m (bez stabilizatorów maksymalna wysokość podnoszenia wynosi nieco ponad 13,4 m). Po podparciu maszyny na stabilizatorach także udźwig wysięgnika przy maksymalnym zasięgu zwiększa się w znacznym stopniu, bo z 250 aż do 1300 kg, co jest sporą wartością, zważywszy na fakt, że maksymalny zasięg to aż 9,8 m.
Układ hydrauliczny typu Load Sensing ładowarki T 40140 jest zasilany przez pompę zębatą o łącznym wydatku 135 l/min i ciśnieniu roboczym rzędu 250 barów. To wystarczy do sprawnego operowania wysięgnikiem i osprzętem, a także do poruszania się tą 10-tonową maszyną za pośrednictwem hydrostatycznego układu napędowego. Układ napędowy maszyny jest sterowany elektronicznie. Dwa zakresy prędkości pozwalają na osiągnięcie wysokiej prędkości transportowej, dochodzącej do 30 km/h, albo prędkości roboczej do 8 km/h, gwarantującej wysoką precyzję regulacji.
Pod maską biało-pomarańczowej ładowarki pracuje 4-cylindrowy, wysokoprężny silnik marki Perkins, o pojemności skokowej 4,4 l. Generuje on moc 100 KM i maksymalny moment obrotowy na poziomie 410 Nm (przy 1400 obr./min wału korbowego). Jednostka napędowa jest chłodzona cieczą. Podczas pracy w warunkach dużego zapylenia nieodzowne może okazać się wyposażenie maszyny w opcjonalny wentylator z przełącznikiem uruchamiającym wsteczny ciąg powietrza, który pozwala oczyścić chłodnicę w ciągu kilkunastu sekund, bez wychodzenia z kabiny. Zbiornik paliwa ma pojemność 140 l.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.