Ładowarki lekkie i średnie Liebherr

Data publikacji:
Ładowarki lekkie i średnie Liebherr

Firma Liebherr zaprezentuje na tegorocznych targach Bauma ładowarki kompaktowe i średnie ładowarki kołowe - dwie linie produktowe maszyn, które przeszły całkowitą modernizację. Podczas targów w Monachium zadebiutuje m.in. najmniejszy nowy model L 504 Compact oraz linia ładowarek kołowych w kategorii „medium”, których cechą wyróżniającą jest znaczny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednimi modelami.

Ładowarki kompaktowe Liebherr na targach Bauma będą reprezentować gruntownie zmodernizowane modele: 4,6-tonowy L 504 Compact - najmniejszy w ofercie firmy - napędzany silnikiem o mocy 46 KM i legitymujący się obciążeniem wywracającym 3 t, a także 5,7-tonowy L 508 Compact, z 64-konną jednostką napędową i obciążeniem wywracającym na poziomie 3,9 t.

Jakie innowacje zostały wprowadzone przez producenta? Wśród najważniejszych należy wymienić kabinę operatora, która dzięki zwiększonej powierzchni przeszkleń zapewnia bardzo dobrą widoczność na obszar roboczy. Z tej perspektywy bezpieczeństwo pracy gwarantuje również optymalna widoczność ramion podnośnika, co skutkuje niezakłóconym widokiem na osprzęt roboczy. Warto dodać, że modele L 506 (masa robocza - ok. 5 t, obciążenie wywracające - 3,5 t) oraz L 508 są dostępne również w wersji Speeder, w której mogą poruszać się z prędkością maksymalną 30 km/h.

Ładowarki kompaktowe posiadają solidne ramiona podnoszące z układem zawieszenia typu „z-bar”, co ułatwia stosowanie różnorodnych narzędzi roboczych. Liebherr zoptymalizował prowadzenie równoległe dla bezpiecznej i precyzyjnej obsługi podczas pracy z widłami. Jest to np. ważne podczas transportu palet z kostką brukową lub płytami tarasowymi w zastosowaniach ogrodowych i krajobrazowych. Aby jeszcze bardziej zwiększyć wszechstronność, Liebherr oferuje na życzenie ramiona podnośnika dla modeli L 506 i L 508 również w wersji High Lift, dzięki czemu ładowarki kompaktowe mogą ładować również większe pojazdy transportowe.

Ładowarki kompaktowe Liebherr podczas pracy w służbach komunalnych stają przed niezliczoną ilością wyzwań. Transport materiałów z różnymi łyżkami lub widłami, wykopy z łyżką „4 w 1”, prace porządkowe z zamiatarką lub prace zimowe z lemieszem śnieżnym to tylko niektóre przykłady. Aby zapewnić opanowanie tej szerokiej gamy zastosowań, Liebherr oferuje również dla trzech ładowarek kompaktowych swój w pełni automatyczny system szybkozłącza Likufix. Rozwiązanie to umożliwia operatorowi maszyny zmianę mechanicznych i hydraulicznych narzędzi pracy z kabiny w ciągu kilku sekund za pomocą jednego przycisku. Oszczędza to czas i zmniejsza ryzyko wypadków, ponieważ operator nie musi opuszczać kabiny podczas zmiany osprzętu.

Mocne i wydajne

Ładowarki kołowe średniej wielkości na stoisku firmy Liebherr będzie reprezentował model L 546 (masa robocza - 15,4 t, silnik - 188 KM, obciążenie wywracające - ok. 11 t). Jest to o tyle istotne, iż niemiecki producent od nowa opracował i całkowicie zmodyfikował swój program w tej grupie maszyn. Z informacji stricte technicznych warto podkreślić, iż nowo zaprojektowane ramiona podnośnika z zawieszeniem typu „z-bar” i ulepszoną hydrauliką roboczą zapewniają maksymalne siły zrywania, przytrzymywania i powrotu. Wzmocnienia strukturalne na ramionach podnośnika i rurach poprzecznych zwiększają wytrzymałość.

Zmodyfikowany układ zawieszenia typu „z-bar” z elektrohydraulicznym sterowaniem dżojstikiem charakteryzuje większe niż dotychczas cylindry hydrauliczne i mocniejsze pompy robocze. Połączenie tych innowacji umożliwia przyspieszenie czasów cyklów roboczych - nawet z ciężkim osprzętem, takim jak łyżki wysokiego wysypu lub chwytaki do pni.

Do zwiększenia produktywności ładowarek kołowych przyczynia się również optymalizacja hydrostatycznego napędu jezdnego. Mocniejsze silniki charakteryzują się wyższym maksymalnym momentem obrotowym przy niższej prędkości nominalnej. Skutkuje to wzrostem mocy i wydajności przy równie niskim zużyciu paliwa. Jeszcze solidniejsze są także komponenty hydrauliczne, a także osie - wszystkie nowe ładowarki kołowe mają większe osie przednie lub tylne (w zależności od modelu) niż ich poprzednicy.

Częścią całościowego pakietu wyposażenia nowych średnich ładowarek kołowych Liebherr są również inteligentne systemy wspomagające. Przykładem tego jest aktywne wykrywanie osób z asystentem hamowania. Ten opcjonalny system wsparcia, zamontowany z tyłu, ostrzega operatora maszyny o zagrożeniach w tylnej strefie zarówno wizualnie na wyświetlaczu, jak i za pomocą sygnałów akustycznych. Aby w sposób szczególny ostrzegać o grożących obrażeniach osób, system wspomagania rozróżnia niezależnie od siebie ludzi i przedmioty za pomocą inteligentnych czujników. Gdy tylko aktywne wykrywanie osób wyemituje sygnał ostrzegawczy, asystent hamowania automatycznie redukuje prędkość ładowarki kołowej do zatrzymania, aby uniknąć potencjalnego wypadku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.