[ATB] Opinie użytkowników

Ładowarki teleskopowe Bobcat w ZZO we Włodawie

Data publikacji:

W prawidłowym funkcjonowaniu zakładu zagospodarowania odpadów kluczową rolę odgrywają maszyny przeładunkowe. W jednostce tego typu, zlokalizowanej we Włodawie na Lubelszczyźnie, próżno jednak szukać jakiejkolwiek ładowarki przegubowej. Wszystkie zadania realizują trzy ładowarki teleskopowe marki Bobcat, wspomagane okazjonalnie przez ciągnik z ładowaczem czołowym. 

    Ładowarki teleskopowe Bobcat w ZZO we Włodawie

Pierwsza ładowarka teleskopowa reprezentująca markę Bobcat - model TL470 o maksymalnej wysokości podnoszenia 7 m i udźwigu 3,5 t, została dostarczona do ZZO we Włodawie w 2013 r. Do tej pory przepracowała ponad 20 tys. mth i wciąż jest eksploatowana.

– Nigdy nie uległa poważnej awarii, ani razu nie naprawialiśmy w niej silnika. Raz pojawił się problem z pompą paliwową, ale nie była to wina producenta, tylko raczej samego paliwa

– wspomina Krzysztof Chilczuk, prezes zarządu ZZO Włodawa.

Pięć lat później w zakładzie zakupiono drugą ładowarkę Bobcat - model TL35.70 o identycznych parametrach użytkowych co starsza maszyna. Obecnie „na liczniku” ma już prawie 5 tys. mth. To jednak nie koniec inwestycji w sprzęt marki Bobcat. W sierpniu 2021 r. flotę maszyn mobilnych uzupełniła trzecia ładowarka. Ponownie zdecydowano się na model TL35.70, ale w nieco innej specyfikacji. 

– Takie maszyny idealnie sprawdzają się w naszych warunkach. Mają zwartą budowę, są zwrotne i zapewniają dużą wysokość podnoszenia. Załadunek odpadów na linię sortowniczą jest u nas tak zorganizowany, że ładowarka musi skręcać na niewielkiej przestrzeni o 90° i tymi maszynami znakomicie to się udaje

– mówi prezes zarządu ZZO Włodawa.

– Ładowarki teleskopowe o takich parametrach roboczych dobrze odpowiadają naszym potrzebom i warunkom pracy. Dwie starsze maszyny mają jednak koła 20‑calowe. Rozważając zakup kolejnej ładowarki, chcieliśmy, aby była wyposażona w koła 24‑calowe. Dzięki temu ma większy prześwit i jeszcze lepiej radzi sobie podczas pracy na składowisku odpadów. Operator może również śmielej wjeżdżać w hałdę odpadów, gdy załadowuje je na linię technologiczną. Nowa maszyna ma też znacznie bogatsze wyposażenie. Obejmuje ono m.in. klimatyzację, fotel z amortyzacją pneumatyczną, zabezpieczenie kabiny czy w końcu tzw. biały szum, na którym bardzo nam zależało – dodaje Krzysztof Chilczuk.

W uniwersalnym zastosowaniu

Należy podkreślić, iż w ZZO Włodawa między ładowarkami Bobcat nie ma podziału zadań - każda maszyna jest wykorzystywana do różnych czynności. Wynika to m.in. z przypisania poszczególnych ładowarek do konkretnych operatorów, co ułatwia utrzymanie sprzętu w odpowiednim stanie. Sortownia pracuje przez 24 h/dobę, przez 6 dni w tygodniu, więc obsługujące ją ładowarki zmieniają się wraz z operatorami. Oprócz załadunku materiału na linię technologiczną są tam stosowane do podgarniania i pryzmowania odpadów, co pozwala maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

Frakcja nadsitowa i podsitowa trafia do kontenerów, które początkowo były obsługiwane za pomocą wynajmowanego hakowca. Wiązało się to jednak z dużymi kosztami, dlatego podjęto decyzję o wprowadzeniu innego rozwiązania. Ładowarki wyposażono w specjalne chwytaki, natomiast do kontenerów zamocowano w tylnej części niewielkie koła. Dzięki temu maszyny Bobcat mogą z łatwością przeciągać kontenery i je opróżniać: frakcję podsitową w trzech kompostownikach, a nadsitową na dedykowanym placu, skąd po uzbieraniu jednostki transportowej jest odbierana przez zewnętrzną firmę. 

Pracownicy ZZO Włodawa wykorzystują ładowarki Bobcat również do rozładunku kompostowników, formowania pryzm kompostowych i ich przerzucania. Gdy kompost dojrzeje, poddaje się go przesiewaniu. Załadunek materiału do przesiewacza oraz odbiór i transport powstałych frakcji również odbywają się przy udziale maszyn Bobcat.

Ważnym zadaniem, które wykonują praktycznie na co dzień, jest też załadunek na tzw. ruchome podłogi odpadów przeznaczonych do utylizacji oraz surowców wtórnych luzem. Zbelowane materiały są odbierane za pomocą naczep kurtynowych - przy ich układaniu najlepiej sprawdzają się chwytaki do bel. Duża wysokość podnoszenia i zasięg ładowarek teleskopowych umożliwiają swobodne i bezpieczne wykonywanie takich prac. 

Ładowarki Bobcat znajdują też zastosowanie przy utrzymaniu aktualnie eksploatowanego oraz rekultywacji zamkniętego składowiska odpadów. Są tam wykorzystywane m.in. do tworzenia warstw przesypowych oraz budowy dróg technologicznych. Zastosowanie maszyn Bobcat, oprócz łyżki ogólnego przeznaczenia, dwóch pojemnościowych, wideł do palet i chwytaków do bel, zwiększa również szczotka walcowa. Dzięki temu ładowarki z powodzeniem mogą pomagać w sprzątaniu terenu zakładu.

Ekonomia na pierwszym planie

Co ważne, Krzysztof Chilczuk zapewnia, że operatorzy ZZO Włodawa chętnie pracują na ładowarkach Bobcat. Chwalą je za osiągi, dobrą widoczność i uniwersalność - nigdy nie otrzymał sygnału, że tymi maszynami nie da się czegoś zrobić. Zwraca też uwagę na niewielkie zużycie paliwa, wynoszące średnio 4,7 l/h. Dla prezesa zarządu ZZO Włodawa istotne znacznie ma też długość gwarancji. W przypadku maszyn Bobcat standardowo jest ona 3‑letnia z limitem 3 tys. mth i dodatkowo można ją wydłużyć do 5 lat/5 tys. mth.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.