Ładowarki teleskopowe - Osprzęt robi różnicę

Data publikacji:

Zasada, że możliwości ładowarek zależą w znacznej mierze od dostępnego osprzętu, sprawdza się także w wypadku teleskopowych modeli obrotowych. Dlatego ich producenci starają się zapewnić możliwie szeroką gamę narzędzi i akcesoriów, zapewniających funkcje nierzadko daleko wykraczające poza oczekiwane od maszyn tego typu. Przedstawiamy ofertę w tym zakresie kilku czołowych marek.

Wśród najczęściej spotykanego dodatkowego osprzętu do ładowarek obrotowych  najliczniejsze są wszelkiego rodzaju przystawki dźwigowe, zwiększające możliwości ładowarki bardzo często wykorzystywanej w charakterze mobilnego żurawia. Powszechne są też różnego rodzaju podesty i platformy robocze, często umożliwiające docieranie do miejsc niedostępnych lub trudno osiągalnych dla tradycyjnych platform i zwyżek. Zgodnie z dewizą „klient nasz pan” niektórzy producenci oferują również osprzęt wysoce specjalistyczny, wykonywany na zamówienie w pojedynczych egzemplarzach.

Bobcat

Producent oferuje 4 ładowarki obrotowe o udźwigu 3,8; 4; 4,5 oraz 5 t i wysokości podnoszenia odpowiednio - 15,7; 24,5; 18,7 oraz 20,5 m. Firma przykłada dużą wagę do oferty przystawek, a także przystosowania ładowarek do współpracy z różnym osprzętem, co skutkuje odpowiednim wyposażeniem maszyn już w standardzie. Ładowarki Bobcata mają np. zewnętrzną linię hydrauliczną do zasilania osprzętu, ze sterującym przełącznikiem rolkowym zintegrowanym w dżojsitku, a także wyjątkowo łatwy wybór rodzaju osprzętu przełącznikiem. Na tej podstawie system automatycznego zarządzania udźwigiem (Load Management System) dostosowuje diagram dopuszczalnego obciążenia właściwy dla danego osprzętu.
Ładowarki Bobcat są również fabrycznie wyposażone w pakiet „Man platform ready” ułatwiający łączenie i bezpieczną obsługę platformy roboczej. Po ustabilizowaniu maszyny wszystkie funkcje hydrauliczne wysięgnika i wieży są zdalnie sterowane z kosza. Szerokie platformy Bobcata o udźwigu od 300 do 1000 kg, także funkcją obrotu w szerokim zakresie zapewniają łatwy dostęp do trudno osiągalnych miejsc. Pod tym względem zwraca uwagę kosz o udźwigu 200 kg na ruchomym wysięgniku oferujący dodatkowe 6 m w pozycji podniesionej i 8 m w pozycji opuszczonej, a dzięki obrotowej konstrukcji - możliwość pracy pod mostami czy wiaduktami.
Jeśli chodzi o inne przystawki, oprócz różnego rodzaju łyżek i wideł, w ofercie jest też osprzęt specjalistyczny, m.in. pojemnik mieszający do betonu (600 l) czy obrotowy chwytak do elementów konstrukcji stalowych, czy żeber tunelowych. Asortyment uzupełnia szereg urządzeń dźwigowych, w tym haki montowane na karetce o udźwigu do 5 t, żurawiki o długości 1,3 do 2,5 m i udźwigu 1,2 lub 2 t, wciągarki hydrauliczne o udźwigu 3 lub 4 t, montowane bezpośrednio na karetce ładowarki, oraz o udźwigu 1,2 lub 2 t zintegrowane z żurawikiem przedłużającym.

Magni

Włoska firma specjalizuje się w produkcji ładowarek obrotowych, które stanowią 65% jej całej oferty maszyn teleskopowych. Magni wyróżnia nie tylko liczba modeli, lecz także ich parametry - najmniejszy model ma udźwig maksymalny 4 t i wysokość podnoszenia 17,5 m, a największy dźwiga do 6 t i podnosi na niemal 46 m. Do możliwości maszyn dostrojono także szeroką gamę osprzętu, obejmującą oprócz różnych łyżek i wideł paletowych (z przesuwem bocznym i bez), haki o udźwigu 5 lub 6 t, żurawiki pełne, w tym teleskopowe (1,79-2,69 m) o udźwigu 1,5-2,5 t i żurawiki kratownicowe (600 kg), szereg wciągarek ze zbloczami, o udźwigu od 1,5 do 6 t, żurawiki o długości od 2,16 do 7,05 m z wciągarkami o udźwigu 2; 1,5 i 0,8 t.
Oprócz osprzętu dźwigowego duża grupę stanowią platformy robocze dla większej liczby pracowników, o udźwigu od 500 do 1000 kg, w tym rozsuwane (2,4-6,5 m) i na zaczepach obrotowych (±90°), a także wyposażone we własne żurawiki (2 m) z wciągarkami (300 kg), ułatwiające podawanie i montaż elementów. Interesującą kategorię tworzą mniejsze podesty robocze o udźwigu 200 lub 300 kg, dla 1-3 osób, z koszem na teleskopowym lub teleskopowo-obrotowym ramieniu o długości do nawet 10 m. W tej drugiej wersji umożliwiają dostęp także do przestrzeni pod mostami czy wiaduktami. Do platform roboczych dedykowany jest panel zdalnego sterowania typu RC (obrót wieży, ruchy wysięgnika, praca osprzętu).
Wszystkie ładowarki Magni mają w standardzie system automatycznej identyfikacji osprzętu (RFID System), umieszczony na końcu wykonanego ze stali wysokiej jakości lekkiego teleskopu. Dzięki temu zamontowany osprzęt jest rozpoznawany, co umożliwia odpowiednie dopasowanie diagramu udźwigu wyświetlanego w kabinie i zapobiega błędom operatora, zwiększając bezpieczeństwo.

Manitou

Bogaty asortyment ładowarek teleskopowych Manitou obejmuje również liczne maszyny obrotowe, pełniące doskonale rolę kompaktowych dźwigów, o dużej wysokości podnoszenia, od 13,8 do 31,6 m, oraz udźwigu maksymalnym od 4 do 5,5 t.
Jak na specjalistę od teleskopów przystało, w ofercie jest też wyjątkowo szeroka gama specjalistycznego osprzętu (również w wersjach na zamówienie), w tym wiele rodzajów wideł, także z przesuwem bocznym, hydrauliczną funkcją pływającą czy bocznym pozycjonowaniem, oraz kilkanaście typów łyżek, łącznie z mieszającą do betonu, pozwalającą przygotować porcję betonu w 3 min. Z kolei lista urządzeń dźwigowych i do przenoszenia obejmuje m.in. haki, zblocza hakowe, wciągarki hydrauliczne, żurawiki stałe i teleskopowe, z obrotem (±15°) i bez, a także z wciągarkami, jak również różnego rodzaju chwytaki specjalistyczne (np. do zbrojenia, rur, krawężników).
Bogata jest również paleta platform roboczych różnego przeznaczenia i wielkości, także w wersji z żurawikiem załadunkowym czy dachem (do prac w tunelach). Wśród nich nie brak oryginalnych rozwiązań, jak platforma z ruchomym chwytakiem do prętów zbrojeniowych, platforma o głębokości 2 m do przenoszenia dużych przedmiotów czy całkowicie aluminiowa, o 150 kg lżejsza od takiej samej stalowej, pozwalająca zwiększyć obciążenie i wysięg. W grupie platform dla 1-3 osób są również podesty robocze „3D” na ramieniu stałym lub teleskopowym, z funkcją obrotu w pionie i w poziomie w zakresie 340°, umożliwiające pracę pod mostami i wiaduktami.
Przy częstej wymianie narzędzi pracę ułatwia dostępny system E-Reco, automatycznie identyfikujący osprzęt firmowy z nadajnikiem E-Reco, co umożliwia dostosowanie udźwigu i diagramu obciążenia do parametrów narzędzia. W wypadku osprzętu niekompatybilnego z systemem E-Reco istnieje możliwość ręcznego wyboru osprzętu.

Merlo

Pokaźna lista ładowarek obrotowych Roto obejmuje modele o udźwigu od 3,8 do 6 t i wysokości podnoszenia od 15,7 do 29,5 m dobrze przystosowane do współpracy z nawet wymagającym osprzętem. Na szczycie wysięgnika są szybkozłącza hydrauliki, a także gniazdo sterujące do wyboru funkcji elektrycznych w osprzęcie. Dzięki zastosowaniu hydraulicznego systemu blokowania tac-loc, wymiana osprzętu jest też szybka i łatwa. Interesującą opcją jest kamera na wysięgniku, pokazująca na monitorze w kabinie obraz pracującego narzędzia.
Duży wybór platform roboczych obejmuje podesty i platformy o udźwigu od 200 do 1000 kg, stałe, obrotowe (w poziomie), otwierane z przodu z podestem, rozkładane (2,3-5 m), z ochronnym dachem czy chwytakiem do szkła i paneli. Pod względem możliwości docierania do trudno dostępnych miejsc wyróżniają się wśród nich podesty (udźwig 200 kg) systemu „Space”, zamontowane na przegubowym, teleskopowym ramieniu, umożliwiającym pracę nie tylko wyżej, ale także do 9 m niżej poziomu, na którym stoi ładowarka, i bezpośrednio pod nią. Niezależnie od typu i wersji podestu, wszystkimi funkcjami roboczymi steruje się z platformy. Dostępny jest też przenośny panel zdalnego sterowania.
Oprócz różnego rodzaju wideł, łyżek (m.in. mieszająca do betonu) oraz chwytaków (m.in. do żeber tunelowych), w szerokim wyborze dostępne są też urządzenia dźwigowe, obejmujące haki, wysięgniki dźwigowe, żurawiki, wciągarki. W tej grupie osprzętu zwraca uwagę dedykowany do ładowarki Roto 45.21 MTCJ (wysokość podnoszenia 20,8 m) obrotowy wysięgnik kratownicowy Tower Jib z własnym wodzakiem i wciągarką, zmieniający ładowarkę w prawdziwy żuraw budowlany. Wysięgnik może również pracować w trybie wychylnym, zapewniając całkowitą wysokość roboczą do 31,7 m. Konstrukcja jest składana z boku wysięgnika, co umożliwia transport po drodze oraz pracę maszyny jako klasycznej ładowarki teleskopowej.

SS

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.