[ATB] Aktualności

Lafarge - Automatyczne Laboratorium Zmianowe

Data publikacji:

Firma Lafarge jako pierwsza w polskiej branży cementowej zrealizowała projekt innowacyjnego, automatycznego laboratorium zmianowego z wykorzystaniem robota, służącego do analizy parametrów jakościowych wytwarzanych produktów. Dzięki zbudowanemu kosztem 2,5 mln euro w pełni zautomatyzowanemu laboratorium możliwe jest częstsze kontrolowanie próbek, dzięki czemu klienci mogą zyskać pewność, że produkty Lafarge spełniają najwyższe standardy jakości.

Laboratorium w Cementowni Kujawy to w pełni zautomatyzowana jednostka, służąca do analizy głównych parametrów jakościowych mąki surowcowej, klinkieru i cementu. Nowoczesne laboratorium w Cementowni Kujawy to jedyny tego typu projekt w polskim przemyśle cementowym. Wykorzystano w nim najnowocześniejsze technologie i wyposażenie światowych dostawców, które pozwalają na całkowitą automatyzację działań. – Laboratorium zmianowe w Cementowni Kujawy wykorzystuje najnowsze trendy i rozwiązania w zarządzaniu produkcją cementu. Wspomaga ono pracę operatora centralnej sterowni poprzez zwiększoną częstotliwość analiz prób klinkieru i cementu. Dzięki częstszym kontrolom parametrów wytwarzanego surowca mamy pewność, że produkty Lafarge spełniają najwyższą jakość dla końcowego użytkownika – komentuje Marek Michalski, dyrektor Cementowni Kujawy.
Wprowadzone rozwiązanie pozwoliło na lepszą kontrolę przy dużej liczbie rodzajów cementu produkowanych naprzemiennie w ciągu 24 h. Ustawienie częstotliwości badań raz na godzinę sprawia, iż operator centralnej sterowni może szybciej i sprawniej podejmować działanie w reakcji na nieprawidłowości w próbce. Dzięki temu firma unika ryzyka produkcji materiałów z niewłaściwymi parametrami.
Automatyczne Laboratorium Zmianowe w Cementowni Kujawy jest efektem wspólnych działań Lafarge w Polsce z ekspertami w dziedzinie badań procesowych. Koszt realizacji całego projektu z dostawą rozwiązań inżynierskich i budową nowego budynku wyniósł 2,5 mln euro. Prace obejmowały zarówno wnętrze budynku, jak i jego zewnętrzne otoczenie - konieczne było zintegrowanie w całość systemów informatycznych i operacyjnych. Najdłuższa z tras transportu pneumatycznego z punktu poboru próbki do laboratorium wynosi pół kilometra. Zazwyczaj tego typu projekty realizowane są etapami w ciągu 2-3 lat. Poszczególne obszary działalności zakładu produkcyjnego włączane są systematycznie do analiz w laboratorium automatycznym. W przypadku laboratorium w Cementowni Kujawy obiekt powstał i został uruchomiony w ciągu niespełna 10 miesięcy, obejmując wszystkie punkty poboru prób.

GA

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.