[ATB] Technika

Lasery diodowe w produkcji części zamiennych - część I

Data publikacji:
Lasery diodowe w produkcji części zamiennych - część I

Lasery są obecne w segmencie techniki rolniczej już od dawna, za sprawą powlekania powierzchni zapobiegających zużyciu pokrywanych w ten sposób narzędzi tnących. Powleczone laserowo noże są bardziej solidne i przez to także wytrzymalsze niż te niepowleczone. Wykonanie takich powłok odbywa się przy pomocy laserów diodowych. To, co się za tym kryje, pokazuje seria trzech artykułów, którą rozpoczyna niniejsza publikacja. Eksperci założonej w 1997 r. niemieckiej firmy Laserline, z siedzibą w Mühlheim-Kärlich niedaleko Koblenz, producenta źródeł laserowych, wyjaśniają procedurę postępowania w tym zakresie. Początek stanowi sama technologia laserowa.

Lasery wydają się być bardzo odległe od codziennej pracy rolnika. Mówiąc krótko, brakuje czynności roboczych, do których wykonania tego typu urządzenie byłoby potrzebne bądź chociażby rozważano jego użycie. A mimo to ta technologia jest bliższa rolnictwu niż można przypuszczać. Przecież noże do pras, przyczep zbierających, wozów paszowych czy sieczkarni powstają obecnie coraz częściej przy wykorzystaniu laserów przemysłowych.

Technologia ta jest przy tym wykorzystywana do procesów powlekania, a dokładniej: do realizacji powłok chroniących przed zużyciem - a więc takich, które mają na celu wydłużenie ich żywotności, przy których jednak także jakość powierzchni zewnętrznej odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w obszarze krawędzi cięcia.

Wyniki zastosowania tej technologii są przekonywujące - na rynkach zachodnioeuropejskich upowszechniła się ona na tyle, że coraz częściej rolnicy i firmy usługowe pytają o elementy robocze pokryte powłokami laserowymi. Potwierdzić może to m.in. niemiecka firma Jäkel, jeden z wiodących międzynarodowych projektantów i producentów wysokiej jakości narzędzi tnących i elementów zużywających się do maszyn rolniczych i ogrodniczych.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.