[ATB] Technika koparki łańcuchowe

Laski do wszelkiego rodzaju przewodów

Data publikacji:

Podczas wykonywania wąskich i precyzyjnych wykopów przeznaczonych do kładzenia kabli lub rur, niezastąpioną maszyną jest koparka łańcuchowa. W odróżnieniu od standardowych koparek, wersje łańcuchowe tną grunt nawet 3-4 razy szybciej, gdyż działają w jednym, ciągłym ruchu, a usuwana gleba dzięki zastosowaniu ślimaków odprowadzana jest na boki i nie zbryla się, co jest ważne przy końcowym zasypywaniu wykopu.

Zobacz także: Simex do koparek i miniładowarek

Koparki łańcuchowe umożliwiają zachowanie prostoliniowego wykopu o żądanej, stałej głębokości, który jest gotowy do dalszych działań, a jego dno jest oczyszczone. Dostępne na rynku urządzenia to koparki prowadzone oraz osprzęt dodatkowy, montowany np. na miniładowarkach lub tradycyjnych koparkach. W niniejszym zestawieniu przedstawiono wybrane rozwiązania na naszym rynku.

Laski

Firma Liwex z Wrocławia jest wyłącznym przedstawicielem czeskiej firmy Laski - producenta różnego rodzaju koparek łańcuchowych. W ofercie Laski są zarówno niewielkie urządzenia prowadzone, koparki na gąsienicach oraz przystawki montowane na nośnikach takich jak np. miniładowarki. Koparki prowadzone przeznaczone do kopania rowków przy systemach nawadniających, przewodach elektrycznych, rurach czy systemach odprowadzania wody to modele TR 50 oraz TR 60.

Wariant mniejszy, TR 50 ma zastosowanie tam, gdzie nie ma możliwości wprowadzenia sprzętu o dużych gabarytach oraz gdy zależy nam na najmniejszym uszkodzeniu nawierzchni w miejscu kopania - masa własna urządzenia to tylko 135 kg. TR 50 można wyposażyć w ramię 50 lub 60 cm w zależności od indywidualnych potrzeb klienta. W pierwszej wersji wykonuje rowek o głębokości do 45 cm, w drugiej maksymalnie do 60 cm głębokości. Szerokość kopanego rowka wynosi 10 lub 12 cm (po przerobieniu łańcucha).

Głębokość wykopu można regulować stopniowo (dostępne są 4 stopnie), zmieniając pochylenie ramienia roboczego. Wersja TR 60 o masie własnej 293 kg, wyposażona została w hydrauliczny napęd na koła, co znacząco ułatwia pracę z maszyną. Ramię robocze sterowane jest również hydraulicznie i pozwala płynnie ustawić głębokość wykopu do maksymalnie 60 cm. Szerokość kopanego rowka wynosi podobnie jak w poprzednim modelu 10 lub 12 cm. Ze względów bezpieczeństwa podczas użytkowania, maszyna jest wyposażona w sprzęgło przeciążeniowe, które w sytuacji napotkania przeszkód wyłącza napęd. Dodatkowe wyposażenie TR 60 obejmuje metalowe koła zwiększające przyczepność i wydajność podczas pracy na grząskim lub piaszczystym terenie. Modele TR 50 i TR 60 w zależności od wersji napędzane są benzynowymi silnikami Kohlera lub Hondy.

Laski TR 120H idealnie sprawdza się podczas kopania rowków do kładzenia światłowodów, przewodów telekomunikacyjnych, kabli itd. Umożliwia kopanie rowków do maksymalnej głębokości 120 cm i szerokości 15-20 cm. Głębokość kopania jest regulowana hydraulicznie. TR 120H o masie własnej 867 kg porusza się na gąsienicach co ułatwia prace w trudnym terenie, posiada zamontowane oświetlenie robocze i ostrzegawcze, sprzęgło przeciążeniowe oraz opcjonalnie dostępny spychacz do ziemi. Napęd maszyny stanowi benzynowy silnik Kohler CH 980 o mocy 35 KM. Prędkość kopania wynosi 20-120 mb na godzinę. Ostatnim oferowanym modelem jest ATR 90 czyli przystawka  łączona z dowolnym nośnikiem zapewniającym ciśnienie robocze 200 barów i przepływ oleju 70 l/min. Hydrauliczny silnik z napędem planetarnym zapewnia koparce wydajną pracę. Maksymalna głębokość kopania wynosi w tym przypadku 90 cm, a szerokość wykopu to 16 cm.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.