[ATB] Technika

Layher - Aluminium – nowa tendencja w branży rusztowań

Data publikacji:

Na polskim rynku budowlanym pojawiły się nowe rozwiązania podnoszące komfort pracy monterów – rusztowania aluminiowe Layher. W porównaniu do konstrukcji stalowych, cechuje je przede wszystkim niższa masa.

Aluminium cieszy się popularnością pośród materiałów wykorzystywanych do produkcji niewielkich konstrukcji, a zwłaszcza rusztowań przejezdnych. Skąd tak duże zainteresowanie? Rusztowania aluminiowe montuje się równie łatwo jak konstrukcje stalowe. Jednakże spośród dostępnych elementów wyróżnia je znacznie mniejsza masa, co stanowi kluczową kwestię podczas wznoszenia rusztowań. Aluminium wykorzystuje się również przy montażu konstrukcji fasadowych i modułowych. Niższa masa elementów to także zmniejszenie kosztów transportu. W przypadku dużych inwestycji, większość materiałów – ze względu na ilość i gabaryty, przewożona jest przy użyciu transportu ciężarowego. – Aluminium jest jednym z bardziej kosztownych materiałów, stąd też wyższa cena. Elementy aluminiowe są o ok. 50% droższe od elementów stalowych. Jednakże w niektórych regionach Europy, np. w Skandynawii, to jedno z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych w technologii budowlanej. Zalety, takie jak łatwość transportu czy spadek kosztów montażu rusztowań aluminiowych docenił także rynek polski. Coraz więcej firm budowlanych decyduje się na ich zastosowanie – podsumowuje Grzegorz Dziewulski, prezes spółki Layher.
Zastosowanie elementów aluminiowych oznacza zmniejszenie masy rusztowań średnio o połowę. Jest to niezwykłe ułatwienie dla monterów. Większość z nich ma masę poniżej dziesięciu kilogramów, co znacznie wpływa na komfort przeprowadzanych prac. W przypadku konstrukcji rusztowaniowych przekraczających wysokość 10 m, istotną kwestią okazuje się również transportowanie materiału na wyższe poziomy. W  czasie jednego  montażu możliwe jest podawanie większej ilości elementów. Co więcej, zwykle nie ma potrzeby wykorzystywania urządzeń dodatkowych, m.in. takich jak wciągarki.

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.