[ATB] Technika

Leica Geosystems i Xwatch Safety Solutions. Operator nie widzi, a widzi

Data publikacji:
Leica Geosystems i Xwatch Safety Solutions. Operator nie widzi, a widzi

A co by było gdyby tu nagle powstało przedszkole, w przyszłości, a wy byście kopali i… to wszystko widzieli? Dzięki Leica Geosystems i Xwatch Safety Solutions możemy zobaczyć więcej w systemie stref unikania 3D na placach budowy. 

Logo Leica to synonim wspaniałego sprzętu fotograficznego, ale nie tylko - będąca częścią grupy Hexagon firma Leica Geosystems to także doskonałe narzędzia przydatne w budownictwie i geodezji. Firma ma za sobą 200 lat historii i dostarcza na budowy systemy pomiarowe, oprogramowanie i usługi z tego zakresu. System, o którym w tym wypadku mówimy, powstał także dzięki Xwatch Safety Solutions, czyli specjalistom w dziedzinie bezpieczeństwa w miejscu pracy. 

Obie firmy połączyły swoje doświadczenie w innowacyjnym oprogramowaniu pozwalającym użytkownikom tworzyć lub importować trójwymiarowe strefy omijania nad i pod powierzchnią terenu bezpośrednio w systemie sterowania maszynami Leica MC1. 

– Xwatch podłączyło swój system XW5, służący do pomiaru wysokości i obrotu oraz RCI (rated capacity indicator) z oprogramowaniem sterującym maszynami Leica MC1. Dzięki temu XW5 pokazuje wirtualną ścianę z wysokością i obrotem, a także pozwala na kontrolę głębokości i umożliwia rozpoznanie kabli i mediów z oprogramowania MC1. Dzięki temu operator może z łatwością pracować wokół stref unikania na całym placu budowy

– wyjaśnił dyrektor ds. sprzedaży i operacji Xwatch Dan Leaney.

Zabezpieczenie infrastruktury i majątku budowlanego

Nie od dziś wiadomo, że ciężkie budownictwo plasuje się w pierwszej trójce branż na świecie pod względem poważnych obrażeń i ofiar śmiertelnych. Niezależnie od tego czy obsługujesz ciężki sprzęt, czy pracujesz w pobliżu maszyn, utrzymywanie czujności wszystkich w miejscu pracy pomaga wyeliminować wypadki. Zajęcie się tymi zagrożeniami i pomoc w zapobieganiu incydentom na placach budowy stanowiło główną motywację integracji rozwiązań zwiększających świadomość bezpieczeństwa Leica z systemami bezpieczeństwa serii Xwatch XW. Obie firmy współpracują ze sobą już od 2021 r., kiedy to wspólnie wprowadziły zintegrowane rozwiązania Leica iCON PA80 do systemów bezpieczeństwa z serii Xwatch XW 4 i 5. Nowe rozwiązanie nie tylko poprawiło bezpieczeństwo pracowników budowlanych i pieszych wokół placów budowy, ale także pomogło chronić istniejącą infrastrukturę.

W najnowszym oprogramowaniu chodzi o tzw. obszary unikania, pokazujące operatorom te miejsca, które należy omijać. Są to m. in.: przeszkody napowietrzne, takie jak linie energetyczne, usługi podziemne oraz niebezpieczeństwa w pobliżu chodników dla pieszych, jezdni i dróg publicznych. Ustawienie stref unikania 3D na platformie Leica MC1 jest stosunkowo łatwe, pozwala operatorom skupić się na wykonywanych zadaniach, a budowlańcom daje większą kontrolę i pewność, że ich plac budowy jest bezpieczny i wydajny. Zbliżenie się do strefy unikania spowoduje spowolnienie lub nawet całkowite zatrzymanie funkcji hydraulicznych koparki. 

Rozwiązanie Strefy unikania 3D zostało zaprojektowane i jest dostępne dla koparek z rozwiązaniem do sterowania maszyną Leica MC1 3D. Xwatch dostarczy nową skrzynkę hydrauliczną i połączenia w kabinie do panelu Leica MCP80. Po zdefiniowaniu stref unikania możesz wykonywać swoją pracę i pozwolić systemowi uważać na niebezpieczeństwo. Gdy zbliżasz się do strefy unikania, system przejmie kontrolę nad wysokością, głębokością i ruchami obrotowymi maszyny, aby upewnić się, że nie wkroczysz do strefy zamkniętej. Sterowanie hydrauliczne jest proporcjonalne, co oznacza, że przed całkowitym zatrzymaniem następuje zmniejszenie prędkości. Wówczas oprogramowanie Leica MC1 uruchomi wizualne ostrzeżenie, które należy potwierdzić przed kontynuacją pracy. 

Oba systemy są połączone kanałem komunikacyjnym magistrali CAN, tworząc jedno z pierwszych na świecie rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i produktywności w świecie 3D.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.