[ATB] Budownictwo

Liderzy wśród największych firm budowlanych

Data publikacji:

Pierwszy Budimex, za nim Skanska i Strabag – tak wygląda pierwsza trójka największych firm budowlanych w Polsce. Według rankingu przygotowanego przez Deloitte, na kolejnych miejscach pod względem wielkości przychodów za 2017 roku znajdują się Grupy: Polimex-Mostostal, PBG i Erbud.

Ta czołówka nie zmieniła się w stosunku do roku poprzedzającego, mimo że przychody w ramach grup biznesowych niektórym wzrosły – jak np. w przypadku Budimeksu, gdzie wzrost rok do roku wyniósł ponad 14 proc., innym zmalały, co dotyczy Polimeksu-Mostostalu – przeszło 9-procentowy spadek, czy PBG, gdzie przychody spadły o blisko 6 proc.

W 2017 roku przychody budowlanego lidera wyniosły 6,369 mld zł), to niemal dwukrotnie więcej niż pozostała dwójka na podium – Skanska i Strabag idą niemal łeb w łeb osiągając (w 2017 roku) odpowiednio przychody 3,879 mld zł i 3,635 mld zł.
Od kolejnych w rankingu dzieli ich ponad miliard przychodów, które Polimex-Mostostal miał na poziomie 2,421 mld zł. Przychody PBG to 1,869 mld zł, a Erbudu 1,805 mld zł.

Kolejne pozycje w rankingu zajmują kolejno grupy: Porr (1,684 mld zł), Unibep (1,629 mld zł), Trakcja PRKiI (1,374 mld zł) i Mostostal Warszawa (1,099 mld zł), który zamyka pierwszą dziesiątkę.
Za nimi znalazły się Warbud (1,028 mld zł), Grupa Elektrobudowa (902,901 mln zł), Hochtief Polska (867,161 mln zł), Grupa Mirbud (859,856 mln zł) i Mota Engil Central Europe (826,731 mln zł).
Wśród całej piętnastki największy wzrost przychodów odnotowała Grupa Porr – o ponad 53 proc. Spory wzrost zarejestrowały również Hochtief – 49 proc. oraz Unibep – ponad 30 proc.
W spadkach przychodów z 2017 w stosunku do roku 2016 przoduje Mostostal Warszawa – ponad 21 proc. W sumie niższe przychody roczne rok do roku zanotowało tylko 5 firm.
Jak mówią autorzy raportu, większych zmian w rankingu można się spodziewać w przyszłym roku. Awansować może Porr, który przewiduje przychody na poziomie przekraczającym 2 mld zł. Widoczne mogą być także zmiany organizacyjne w firmie Skanska, oraz większy portfel zamówień Trakcji PRKiI.

Źródło: rynekinfrastruktury.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.