[ATB] Nowości Liebherr

Liebherr - Dobre dla środowiska

Data publikacji:

Wśród 2200 wystawców ze 128 krajów, którzy wzięli udział w międzynarodowych targach Pollutec poświęconych urządzeniom, technologii i usługom w dziedzinie ochrony środowiska, nie zabrakło również firmy Liebherr. Na odbywającej się we francuskim Lyonie pod koniec listopada imprezie renomowany producent zaprezentował sprzęt do przeładunku materiałów, a także swój nowy ekologiczny silnik wysokoprężny z modułowym systemem SCR.

Ponieważ odpowiednio wyposażone maszyny Liebherr sprawdzają się w wielu zastosowaniach niezwiązanych z pracami ziemnymi czy budownictwem, producent rozlokował się na targach w strefie poświęconej branży recyklingu, odzysku surowców i ich powtórnego wykorzystania. Rolę wizytówek oferty w tym segmencie pełniły m.in. ładowarki - przegubowa L 546 oraz nowa teleskopowa T 55-7, a jako zwieńczenie swoich proekologicznych rozwiązań Liebherr zaprezentował nowy silnik z modułowym systemem SCR, spełniający normę emisji spalin Stage V, stosowany już m.in. w maszynach do budowy tuneli. Stanowiący ważny element modułowej koncepcji silnika, nowo opracowany system oczyszczania spalin obejmuje oprócz układu SCR także zintegrowany katalizator oksydacyjny (DOC) oraz filtr cząstek stałych i wyróżnia się wyjątkowo kompaktową budową oraz długimi okresami międzyobsługowymi wynoszącymi ponad 4500 godzin.

Nowa teleskopowa

Zaprezentowana podczas targów Pollutec ładowarka T 55-7 o udźwigu maksymalnym 5,5 t i wysokości podnoszenia 7 m to jeden z 8 najnowszych modeli teleskopowych wprowadzonych na rynek w 26 wersjach w roku 2018. Dostępne są dwie linie nowych ładowarek: pierwsza obejmuje oznaczone literą S modele z najwyższej półki, a druga - proste, ekonomiczne maszyny dla typowego odbiorcy.
Ładowarka T 55-7 wyposażona jest w silnik o mocy 115 kW/156 KM i, podobnie jak wszystkie nowe modele teleskopowe Liebherr, ma w standardzie prędkość maksymalną 40 km/h (20 i 30 km/h w opcji). Dzięki zintegrowanej w napędzie hydrostatycznym funkcji automatycznego hamowania, maszyny mogą zatrzymywać się bez zużycia hamulców zasadniczych. Instalowany standardowo „asystent na pochyłości” zapewnia bezpieczeństwo i maksymalny komfort jazdy w nierównym terenie dzięki automatycznie aktywowanemu hamulcowi postojowemu. W nowych maszynach podniesiono wydajność dzięki zastosowaniu całkowicie przeprojektowanej hydrauliki roboczej. Jest to hydraulika typu „load sensing”, w modelu T 55-7 zasilana pompą o wydajności 200 l/min, wyposażona w blok sterujący z niezależnym od obciążenia rozdziałem przepływu, umożliwiająca równoczesne wykonywanie kilku ruchów i zapewniająca dynamiczne, szybkie cykle robocze. Podnoszenie/opuszczanie wysięgnika (bez ładunku) trwa 7/6,5 s, a wysuwanie/wsuwanie teleskopu - 5,2/4,5 s.

Kołowa recyklingowa

Ładowarka L 546 to przedstawiciel uniwersalnych ładowarek kołowych Liebherr klasy średniej, bardzo dobrze sprawdzających się m.in. w recyklingu. Maszyny tej serii wyróżnia zwiększona wytrzymałość i trwałość dzięki zastosowaniu wzmocnionej konstrukcji i masywniejszych osi. Zwraca także uwagę sprawdzony i wydajny napęd hydrostatyczny zapewniający mniejsze zużycie paliwa o nawet 25% w porównaniu z innymi ładowarkami tej samej wielkości.
Model L 546 jest wyposażony w silnik o mocy znamionowej 120 kW/163 KM (maksymalnej 123 kW/167 KM) i hydraulikę roboczą typu load sensing z pompą osiowo-tłokową o wydatku maksymalnym 170 l/min (340 barów), dostosowującym się do obciążenia. Maszyna na wystawie miała wysięgnik w układzie równoległobocznym (w opcji jest także wysięgnik typu Z), hydrauliczne szybkozłącze osprzętu oraz łyżkę wysokiego wysypu o pojemności 4,5 m³. Tak wyposażona ładowarka przy masie własnej prawie 15,4 t
dysponuje obciążeniem wywracającym 8,2 t. Według katalogu ładowarka może ważyć od 14,2 do 15,8 t i - zależnie od geometrii wysięgnika oraz od wielkości (od 2,5 do 7,5 m³) i rodzaju łyżki (kopiąca, przeładunkowa, wysokiego wysypu - nawet na 5,3 m) - oferować obciążenie wywracające od 7,7 do 12,4 t w pozycji na wprost i od ok. 6,8 do 11 t w pełnym skręcie ramy (40°). Niezależnie od wyposażenia ładowarki Liebherr wyróżnia duże obciążenie wywrotu przy umiarkowanej masie roboczej, co zapewnia wysoką wydajność.
fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.