Liebherr L 509 z teleskopem

Data publikacji:
Liebherr L 509 z teleskopem

Firma Liebherr wprowadza do oferty nową ładowarkę kołową teleskopową L 509, łączącą w sobie wysokość podnoszenia i zasięg w poziomie zwykłej ładowarki teleskopowej z wydajnością klasycznej ładowarki kołowej. Opracowana na bazie klasycznej ładowarki kołowej maszyna spełnia wymagania normy emisji spalin Stage V/Tier 4 Final, a dzięki solidnemu hydrostatycznemu napędowi jezdnemu może poruszać się z prędkością 38 km/h. 

Zamiast klasycznych ramion podnośnikowych ładowarki kołowej, nowy model L 509 Tele posiada wysuwane ramię teleskopowe, które może podnosić ładunek na wysokość 4,8 m (kinematyka Z z prowadzeniem równoległym). Pozwala to bez większych problemów na załadunek kontenerów i samochodów ciężarowych czy też układanie różnego rodzaju materiałów w stosy.
Podkreślić należy przy tym, iż konstruktorzy Liebherra zapewnili dużą zwrotność ładowarki, będąca zasługą połączenia przegubowego układu kierowniczego z kierowaną osią tylną. Połączenie tych rozwiązań technicznych sprawia, że nowy L 509 Tele jest nieoceniony w wielu zastosowaniach, m.in. w architekturze krajobrazu, gospodarce komunalnej, odśnieżaniu czy recyklingu. Ta elastyczna, wszechstronna maszyna jest tak przyjazna dla użytkownika, że nawet mniej doświadczeni operatorzy mogą ją bezpiecznie obsługiwać na wszystkich rodzajach placów budowy. L 509 Tele posiada nowo zaprojektowane szybkozłącze hydrauliczne ułatwiające przezbrajanie pomiędzy różnymi narzędziami roboczymi, również tymi, które przewidziane są do współpracy z modelami L 506 Compact - L 509 Stereo. Są wśród nich: szeroka gama łyżek, wideł czy nawet pługów odśnieżnych.

W kabinie komfort

L 509 Tele posiada jedną z najbardziej przestronnych kabin operatora w swojej klasie maszyn. Oprócz dużej przestrzeni, ergonomicznie rozmieszczone stanowisko pracy zapewnia bardzo dobrą widoczność we wszystkich kierunkach (szyberdach). Szczególną cechą jest 9-calowy wyświetlacz dotykowy z regulacją wysokości, na którym wyraźnie widać wszystkie potrzebne informacje dotyczące eksploatacji. Funkcje podnośnika teleskopowego (np. automatyczne podnoszenie i opuszczanie łyżki) można łatwo i intuicyjnie obsługiwać za pomocą dżojstika na podłokietniku, standardowo zintegrowanego z fotelem operatora. 
Poza tym firma Liebherr wyposażyła seryjnie L 509 Tele w system ostrzegania o przeciążeniu - w krytycznym obszarze system spowalnia ruchy hydrauliki roboczej. Ramię teleskopowe może być wtedy używane tylko do poprawy stabilności maszyny. Jako dodatkową pomoc, operator maszyny otrzymuje sygnał akustyczny i wizualne ostrzeżenie na wyświetlaczu w przypadku przekroczenia maksymalnego obciążenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.