Majowe targi IFAT w Monachium firma Liebherr wykorzystała do zaprezentowania maszynydo przeładunku materiałów LH 40 M Port Elektro oraz innych innowacji podkreślających zaangażowanie w branżę recyklingu i gospodarki odpadami.
Liebherr zaprezentował maszyny zaprojektowane specjalnie do użytku w gospodarce odpadami i recyklingu, branży która szybko się rozwija i zmienia. W ostatnich latach wiele firm zajmujących się utylizacją odpadów przekształciło się z ogólnych w realizujących wysoce wyspecjalizowane operacje recyklingu. Spowodowało to zmiany w wymaganiach, które muszą być spełnione przez maszyny stosowane w branży recyklingu. Firma Liebherr wychodzi naprzeciw temu wyzwaniu, opracowując maszyny i opcje wyposażenia specjalnie dla różnych operacji w dziedzinie recyklingu i gospodarki odpadami. Przejdźmy zatem do nowości produktowych
Na targach IFAT firma Liebherr po raz pierwszy zaprezentowała model LH 40 M Port Elektro. Nowa maszyna do przeładunku materiałów o masie operacyjnej ok. 45 ton została specjalnie zaprojektowana do przeładunku towarów masowych i drobnicowych w operacjach portowych i charakteryzuje się bardzo dużymi obciążeniami w połączeniu z dużym zasięgiem. Dzięki koncepcji napędu elektrycznego i mocnemu silnikowi elektrycznemu, maszyna łączy bezemisyjną, wyjątkowo cichą pracę z niskimi kosztami eksploatacji i konserwacji. Centralnym elementem maszyny do transportu materiałów jest silnik elektryczny Liebherr o mocy 145 kW, który zapewnia mocne i dynamiczne ruchy robocze. Ponadto innowacyjna koncepcja napędu obejmuje dodatkowy silnik elektryczny dla odbiorników pomocniczych, który zapewnia ukierunkowaną dystrybucję energii, a także maksymalną efektywność energetyczną.
Nowy sprzęt o zoptymalizowanej masie gwarantuje wydajne cykle ładowania, a tym samym maksymalną wydajność przy minimalnym koszcie na tonę obsługiwanego materiału. Ponadto modułowa konstrukcja umożliwia dostosowanie rozwiązań do szerokiego zakresu wymagań. Dzięki zoptymalizowanemu pod kątem masy wyposażeniu, ta potężna maszyna może być również wykorzystywana w innych zakresach zastosowań, oprócz przeładunku portowego.
Na targach IFAT model LH 40 M Port E pokazano z kablem wleczonym; alternatywnie możliwe jest również wyposażenie w system nawijania. Ponadto na wystawie zaprezentowano wysięgnik portowy o długości 10,6 m i drążek o długości 7,7 m. Liebherr zaprezentował również GMZ 40 i GMM 35-5, dwa osprzęty, dzięki którym maszyny do transportu materiałów mogą być elastycznie wykorzystywane w różnych obszarach.
Taki efekt daje zastosowanie nowego chwytaka wielozębnego GMM 35-5. Ten inteligentnie zaprojektowany chwytak z 5 zębami został opracowany nie tylko dla klientów, ale także z ich udziałem. Jest on dostępny dla maszyn do transportu materiałów o masie roboczej od 22 do 35 t. GMM 35-5 został specjalnie zaprojektowany, aby zapewnić jak najefektywniejsze chwytanie mieszanego i rozdrobnionego złomu, a także wiórów o wymiarach do 0,6 m³. Dostępne są w sumie trzy kształty skorup do obsługi szerokiej gamy materiałów: otwarte skorupy do dużych i nieporęcznych kawałków złomu, półzamknięte skorupy do średnich kawałków, materiałów mieszanych i złomu ścinanego oraz zamknięte skorupy w kształcie serca do małych, drobnoziarnistych materiałów i wiórów.
Liebherr zaprezentował na targach IFAT model L 507 E, pierwszą akumulatorowo-elektryczną ładowarkę kołową w ofercie. Wydajność L 507 E jest równa wydajności konwencjonalnie zasilanej ładowarki kołowej Liebherr w tej samej klasie wielkości, ale nie emituje CO2. Ponadto emisja hałasu jest ograniczona do minimum, co sprawia, że nowa ładowarka kołowa jest szczególnie odpowiednia do wszelkich zastosowań, w których należy wziąć pod uwagę hałas lub spaliny, takich jak obszary śródmiejskie lub hale. Liebherr stawia na wysokonapięciowy system akumulatorów - opracowany specjalnie dla ładowarek kołowych L 507 E - który zapewnia wysoką wydajność i efektywne ładowanie.
Producent pokazał też ładowarki teleskopowe T 60-9s, T 41-7s i T 33-10s na targach IFAT 2024. Ładowarki teleskopowe Liebherr charakteryzują się przede wszystkim wszechstronnością i wysoką mobilnością. Bezstopniowy hydrostatyczny napęd jezdny, solidna konstrukcja ogólna i bardzo dobra widoczność zapewniają bezpieczną i wygodną obsługę.
Dzięki zastosowaniu hydrorafinowanego oleju roślinnego (HVO), podczas użytkowania emitowana jest mniejsza ilość spalin w porównaniu do maszyn zasilanych kopalnym olejem napędowym. Ze względu na dobrą kompatybilność ze wszystkimi komponentami silnika i mieszalność z kopalnym olejem napędowym, bariera wejścia lub zmiany dla klientów jest niska. Możliwa jest nawet zmiana paliwa podczas pracy, np. w przypadku wąskich gardeł w zaopatrzeniu. Koncepcja napędu pozostaje niezmieniona bez utraty wydajności, nie ma dodatkowych czynności konserwacyjnych i nie jest wymagane dodatkowe szkolenie techniczne. Nie ma również zmian w zakresie maksymalnego udźwigu, precyzyjnego sterowania i płynnej pracy maszyny.
Ponadto firma Liebherr wykorzystała swoje doświadczenie w zakresie ładowarek teleskopowych, wprowadzając dostępny obecnie stopień EVO. Szczególną atrakcją są nowe funkcje wspomagania "EcoMotion" i "MultiMotion", które pełnią funkcję zwiększania wydajności. Funkcja wspomagania "EcoMotion" umożliwia opuszczanie ramienia teleskopowego bez obciążenia, bez konieczności zwiększania prędkości obrotowej silnika wysokoprężnego. Jednocześnie funkcja ta zapewnia większą wygodę i umożliwia bardziej wydajne ruchy robocze, ponieważ ramię teleskopowe można opuszczać szybciej i płynniej. Dzięki funkcji "MultiMotion" ramię teleskopowe jest w pełni automatycznie wysuwane proporcjonalnie do ruchu roboczego podczas opuszczania, bez konieczności ręcznej regulacji tej funkcji. Jednocześnie nadal możliwe jest bezpośrednie, niezależne od obciążenia sterowanie wszystkimi funkcjami za pomocą wielofunkcyjnego dżojstika.
Podczas tegorocznych targów IFAT firma Liebherr przedstawiła także model L 556 XPower z serii dużych ładowarek kołowych XPower. Podobnie jak wszystkie ładowarki kołowe Liebherr z tej serii, jest ona standardowo wyposażona w napęd jezdny typu power-split. Jednostka ta łączy w sobie napęd hydrostatyczny, który jest idealny do krótkich cykli załadunku, z napędem mechanicznym, którego zalety wysuwają się na pierwszy plan, gdy w grę wchodzą dłuższe dystanse. Przekładnia Power-Split w ładowarkach kołowych XPower odpowiada za połączenie tych dwóch rodzajów napędu. Rezultatem jest niskie zużycie paliwa i maksymalna moc, nawet jeśli (na przykład) strome podjazdy lub długie ścieżki maszyny muszą być opanowane w kamieniołomie w połączeniu z krótkimi cyklami ładowania.
Ładowarki kołowe Liebherr L 550 XPower i L 556 XPower są idealne wręcz skrojone do wymagających zastosowań przemysłowych, np. w dziedzinie utylizacji odpadów (papieru, złomu wielkogabarytowego lub żużla). Posiadają one wzmocnioną kinematykę, która zapewnia większy udźwig. Wydajna hydraulika robocza umożliwia dynamiczne podnoszenie i przechylanie, niezależnie od rozmiaru i ciężaru osprzętu. Operator maszyny może wydajnie obsługiwać trudne materiały, takie jak złom, papier, kompost lub kłody, zwłaszcza w górnym zakresie podnoszenia.
Poza prezentowanymi maszynami rzućmy jeszcze okiem na bogate możliwości wyposażenia. Liebherr opracowuje i produkuje kamery cyfrowe do maszyn mobilnych w swoim zakładzie w Lindau od ponad dekady. Systemy kamer cyfrowych są wykorzystywane nie tylko we własnych maszynach firmy. Idealnie nadają się do pojazdów i maszyn w sektorach gospodarki odpadami, usług zimowych, kanalizacji i czyszczenia ulic, ponieważ są doskonale dostosowane do ich wymagających warunków pracy. Kierowcy mogą polegać na niezmiennie wysokiej jakości obrazu z kamer cyfrowych Liebherr, nawet w bardzo ciemnym otoczeniu i zmiennych warunkach oświetleniowych, co ułatwia ich codzienną pracę i przyczynia się do większej wydajności i zapobiegania wypadkom.
W zależności od wymagań procesu pracy dostępne są różne warianty produktu. Wersja 360° łączy monitorowanie obszaru przedniego, tylnego i bocznego, zapewniając operatorom wygodny, przestrzenny widok ich środowiska pracy. Nie tylko monitorują podjazdy i operacje z perspektywy lotu ptaka, ale także zapewniają szybkie rozpoznawanie przeszkód i ludzi. Jeśli zachodzi potrzeba szczegółowego monitorowania określonego obszaru, idealnym wyborem jest system kamer monitorujących. Funkcja multicast zapewnia dodatkową wydajność i wygodę. Kamery Liebherr mogą jednocześnie przesyłać identyczne strumienie wideo do wielu zdalnych stacji roboczych.
Dzień otwarty Pronar w Siemiatyczach
Ditch Witch - wiercenie w dobrą stronę
Debiut ładowarki Liebherr L580 na targach Ligna
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę